Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


RAF Station Commanders - Central England


[Abingdon | Benson | Bicester | Brize Norton | Broadwell | Cardington | Church Lawford | Cranfield | Edgehill | Fairford | Gaydon | Halton | Harwell | Henlow | Kidlington | Little Rissington | Little Staughton | Lyneham | Moreton-in-the-Marsh | Peterborough | Polebrook | South Cerney | Tempsford | Upper Heyford | Wellesbourne Mountford | Wittering]

RAF Abingdon

 1 Sep 1932                             Wg Cdr G W Roberts

12 Aug 1935                            Wg Cdr T W Elmhirst

16 Oct 1936                            Wg Cdr E R Pretyman

28 Jun 1937                             Wg Cdr H S P Walmsley

xx Sep 1939                            Gp Capt T W Elmhirst

xx Dec 1939                            Gp Capt Hon R A Cochrane

xx Feb 1940                            Gp Capt H M Massey

xx Jun 1942                             Gp Capt K E Ward

xx Sep 1942                            Gp Capt C D Adams (WW2)

xx Sep 1944                            Gp Capt A King-Lewis

xx Oct 1946                            Gp Capt G A G Johnson

xx Dec 1946                            Gp Capt C E S Lockett

xx May 1947                           Gp Capt P W M Wright

xx Feb 1948                            Gp Capt L M E Jarman

xx Mar 1949                            Gp Capt J H Chaplin

xx Jul 1949                              Gp Capt R W P Collings

xx Oct 1951                            Gp Capt C A Watt

xx Sep 1953                            Gp Capt S P Hagger

xx Apr 1956                            Gp Capt F C Griffiths

xx Jul 1958                              Gp Capt P C Fletcher

24 Oct 1960                            Gp Capt N Cameron

 3 Dec 1962                            Gp Capt F B Sowrey

18 Dec 1964                           Gp Capt L G P Martin

xx Apr 1967                            Gp Capt R E R Adams

12 Jan 1968                             Gp Capt N E Hoad

 3 Jan 1969                              Gp Capt R C P Thompson

15 Oct 1970                            Gp Capt W L Green

20 Oct 1972                            Gp Capt R M Jenkins

 1 Nov 1974                            Gp Capt G M Maloney

xx Feb 1976                            Wg Cdr H Baxter 

6 May 1976                            Gp Capt P J Goulthorpe

14 Nov 1977                           Gp Capt J Marshall

xx Jul 1979                               Gp Capt J M P Calnan

15 Jun 1981                             Gp Capt R L Reid

10 Jan 1983                             Gp Capt M G Coggins

28 Jan 1985                             Gp Capt R H Elwig

xx Nov 1986                            Gp Capt C G Terry 

xx Dec 1988                            Gp Capt S B Burdess

xx Oct 1990                             Gp Capt P W  Henderson

31 Jul 1992                              Closed

31 Jul 1992                              Sqn Ldr M J B Lawrence (C & M 6 months)

 

RAF Benson

xx Mar 1939                            Gp Capt R T Leather

xx Sep 1939                            Gp Capt C W Mackay

xx May 1940                           Gp Capt W H Dunn

xx Sep 1940                            Gp Capt G F Smylie

xx Aug 1941                            Gp Capt J Bussey

 6 Jun 1943                             A/Cdre J N Boothman

xx Jul 1943                              Gp Capt W B Murray

xx Apr 1944                            Gp Capt C E St J Beamish

xx May 1945                           Gp Capt B J R Roberts

xx Mar 1946                           Gp Capt M C Collins

xx Mar 1948                           Gp Capt J W Colqhoun

xx Nov 1949                           Gp Capt J E G H Thomas

xx Jul 1951                              Gp Capt E D McK Nelson

xx Jun 1952                             Gp Capt L J Stickley

xx xxx 1953                             Gp Capt A G Dudgeon

xx Jun 1955                            Gp Capt H J Dodds

xx Jul 1957                              Gp Capt D H Lee

2 Nov 1959                             Gp Capt I J Spencer

xx Feb 1961                            Wg Cdr M R Attwater

xx Jul 1961                              Gp Capt H F O'Neill

 2 Sep 1963                             Gp Capt P W Jamieson

 1 Feb 1965                             Gp Capt W E F Gray

30 Oct 1967                            Gp Capt C L Godwin

25 Sep 1970                            Gp Capt U L Burberry

23 Jun 1972                             Gp Capt J D Payling

14 Jun 1974                             Gp Capt W K Knapper

30 Jan 1976                             Gp Capt J D Spottiswoode

12 Nov 1976                           Gp Capt R A Miller

18 Sep 1978                            Gp Capt D St J Homer

27 Feb 1980                            Gp Capt A Mumford

14 Jan 1983                             Gp Capt R B Duckett

xx Feb 1985                             Gp Capt A M Wills

xx Oct 1987                             Gp Capt P G Penney

xx Nov 1989                            Gp Capt D H A Greenway

xx Nov 1991                           Gp Capt A N Wise

xx xxx 1993                             Gp Capt J A King

xx xxx 1998                             Gp Capt R H Lacey

xx xxx 1999                             Gp Capt J K Wheeler

xx xxx 2000                             Gp Capt N Brewerton

23 Feb 2001                            Gp Capt M G Lloyd

20 Dec 2002                            Gp Capt C W Dixon

18 Dec 2004                            Gp Capt A R D Welham

xx xxx xxxx (2007)                    Gp Capt P Lyall

xx xxx 2008                               Gp Capt J Burr

xx Dec 2010:                             Gp Capt R D Mason

xx Oct 2012                              Gp Capt N J Colman

xx Oct 2014                               Gp Capt S A Paterson

 

RAF Bicester

30 Nov 1927                           Flt Lt H S Scroggs

No SHQ listed in 1930

21 Dec 1936                            Wg Cdr A D Pryor

xx Apr 1938                             Sqn Ldr E Burton

12 May 1938                           Wg Cdr C J S Dearlove

xx xxx xxxx 

 9 Mar 1959                             Wg Cdr A S Mann

xx xxx 1961                             Wg Cdr Russell

 8 Sep 1967                             Gp Capt W Beringer

29 Aug 1969                            Gp Capt V S H Duclos

 3 Dec 1971                             Gp Capt W J Laidler

19 Oct 1973                            Gp Capt J S Goodwin

 

RAF Brize Norton

 9 Aug 1937                             Gp Capt F L Robinson*

xx May 1939                            Gp Capt C R Carr

xx Aug 1939                             Gp Capt S Smith

xx Jan 1940                              Gp Capt E B Rice

xx May 1941                            Gp Capt R H Kershaw

xx Mar 1943                             Gp Capt J E M MacCullum

xx Oct 1943                              Gp Capt C A Horn

xx Apr 1944                              Gp Capt T M Abraham

xx Sep 1944                              Gp Capt C A Horn

xx Jun 1945                               Gp Capt F G Argyle-Robinson

xx Dec 1945                              Gp Capt D J Alvey

xx Oct 1947                               Gp Capt J M Cohu

xx Jul 1949                                 Gp Capt D W F Bonham-Carter

xx xxx 1950                                Lt Col H O Hamilton USAF

xx xxx 1951                                Col C B Steely USAF

xx xxx 1952                                Col T G Corbin USAF

xx xxx 1953                                Col W M Van Sickle USAF

xx xxx 1955                                Col F M Hardison USAF

xx xxx 1956                                Col E A Loberg USAF

xx xxx 1958                                Col O O Schurter USAF

xx xxx 1959                                Col E D Edwards USAF

xx xxx 1961                                Col E F Arnold USAF

xx xxx 1962                                Col E A Van Dyke USAF

xx xxx 1964                                Col H C Bayne USAF

xx Mar 1965                               Gp Capt R G Wilson

19 Jan 1968                                Gp Capt D L Attlee

xx Jan 1970                                 Gp Capt T L Kennedy

 2 Apr 1971                                Gp Capt J Richardson

14 Jan 1974                                Gp Capt P A Ward

28 Nov 1975                              Gp Capt R D Bates

23 Jun 1978                                Gp Capt W H Croydon

 7 Nov 1980                               Gp Capt P Walker

 7 Dec 1984                               Gp Capt P G Beer

 9 Dec 1988                               Gp Capt D A Hurrell

xx Dec 1990                               Gp Capt K D Filbey

xx xxx 1992?                              Gp Capt B J Poulton

xx xxx 1995                                Gp Capt A J Kearney

xx xxx 1996                                Gp Capt D C Vass

xx xxx 1999                                Gp Capt P R Ollis

xx xxx 2000                                Gp Capt N R Jagger

xx xxx 2002                                Gp Capt J Lamonte

 5 Nov 2004                               Gp Capt - A/Cdre I Elliott (A/Cdre from Jan/Feb 2006)

25 Aug 2006                              Gp Capt M A B Brecht

xx xxx xxxx (2009)                     Gp Capt J Ager

xx xxx xxxx (2011)                     Gp Capt D Stamp

29 Jun 2012                                Gp Capt S F Lushington

xx Jul 2014                                 Gp Capt S S Edwards

*OC, No 2 FTS

 

RAF Broadwell

xx xxx 1946                             Gp Capt P D Holder

 

RAF Cardington

 1 Jul 1924                               Gp Capt P F M Fellowes (Sup, Royal Airship Works)

25 Nov 1936                           Gp Capt A A B Thomson

 7 Feb 1938                             Gp Capt G W Murlis-Green

xx xxx xxxx                              Wg Cdr D L Amlot (1942?)

 

xx xxx 1949                             Gp Capt  J L F Fuller-Good

xx xxx 1951                           

10 Jul 1959                              Gp Capt J N Kentish

22 Feb 1960                            Gp Capt G M Robinson

 6 Mar 1961                             Wg Cdr P H Waterkeyn

28 Oct 1963                            Wg Cdr A R Scott

21 Feb 1966                            Wg Cdr A J Douch

xx xxx xxxx

23 Feb 1980                            Wg Cdr D C Deeble

 

RAF Church Lawford

xx Jan 1954                              Gp Capt N C Walker

xx Jun 1954                              Wg Cdr H Simmons

xx Feb 1959

 

RAF Cranfield

 1 Jun 1937                              Sqn Ldr/Wg Cdr F R Wynne

13 Mar 1939                           Gp Capt W H Dunn

 

RAF Edgehill

xx xxx 1942                            Wg Cdr D W Lane

xx xxx 1943                            Gp Capt C H Howes

 xx xxx 1945                            Gp Capt W S Gardner

 

RAF Fairford

xx xxx 1943                             Gp Capt A H Wheeler

xx xxx xxxxx

25 Mar 1968                           Gp Capt R E R Adams

17 Sep 1969                            Gp Capt J E Cockfield

xx xxx xxxx 

xx xxx 2004                             Gp Capt W K D Morrow

 

RAF Gaydon

xx May 1954                           Gp Capt B K Burnett

xx xxx 1955                             Gp Capt B P Young

xx xxx 1957                             Gp Capt F R Bird

22 Feb 1960                            Gp Capt G H Everitt

 3 Aug 1962                             Gp Capt R L Wade

27 Nov 1964                           Gp Capt A H Chamberlain

19 Sep 1966                            Gp Capt H King

14 Mar 1969                            Gp Capt E H Dawson

 

RAF Halton

1920 - 1939 - See AOC, No 1 SoTT 

31 Oct 1977                            Gp Capt J P Downes

19 Nov 1979                           Gp Capt O J Truelove

xx xxx xxxx

24 Sep 1984                            Gp Capt R H Kyle

xx xxx xxxx

xx xxx 1995                             Gp Capt O D L Delany

xx xxx 1998                             Gp Capt A Harris

xx xxx 1999                             Gp Capt S J L Lilley

11 Dec 2001                            Gp Capt F F Amroliwala

 8 Jul 2003                               Gp Capt D P Murray

18 May 2005                           Gp Capt J Harrison

xx Feb 2007                            Gp Capt R Gammage

xx Jan 2009                             Gp Capt G Tunnicliffe

 6 Sep 2010                             Gp Capt C R Elliott

xx Dec 2012                            Gp Capt S A Harper

xx Aug 2014                            Gp Capt A S Burns

 

RAF Harwell

14 Apr 1937                            Wg Cdr I G Maxton

xx xxx xxxx

xx xxx 1945                             Gp Capt G J C Paul

 

RAF Henlow

xx Aug 1918                           Lt Col R F Stapleton-Green

xx xxx 1918                            Lt Col Kennedy

xx xxx 1919                             Lt Col Measures

xx xxx xxxx                              Wg Cdr A V Bettington*

 2 Dec 1920                             Gp Capt A B Burdett*

10 Apr 1922                            Gp Capt U J D Bourke*

21 Jul 1925                              Gp Capt C R S Bradley*

22 Feb 1928                            Gp Capt A V Bettington*

9 Nov 1931                             Gp Capt W C Hicks

15 Mar 1932                           Gp Capt V O Rees*

15 Mar 1935                           Gp Capt J McCrae*

xx xxx 1939                             Gp Capt T C Thomson

xx xxx 1940                             Gp Capt  A Corbett-Wilson

xx xxx 1940                             Gp Capt C E H Allen

xx xxx 1943                             Gp Capt J H Powle

xx xxx 1943                             Air Cdre E J D Townsend

xx xxx 1946                             Air Cdre H E Forrow

xx xxx 1947                             Gp Capt W H Husbands

xx xxx 1948                             Gp Capt R F Fletcher

xx xxx 1950                             Gp Capt W R Worstall

xx xxx 1952                             Gp Capt A A F Hickman

xx xxx 1954                             Gp Capt W S Reed

xx Apr 1957                            Gp Capt D W Smythe

xx xxx 1959                             Gp Capt W K Le May

18 Sep 1961                            Gp Capt C A Ball

 7 Nov 1962                            Gp Capt J A R M Reid

10 Jun 1963                             Gp Capt W A Griffiths

25 Nov 1963                           Gp Capt E Cook

xx xxx 1965                             Wg Cdr J B Lewis

xx xxx 1966                             Gp Capt R F Harman **

 7 Sep 1966                             Gp Capt N F Curtis

xx xxx 1969                             Gp Capt R F Hitchcock **

12 Feb 1971                            Gp Capt A W Ringer**

23 Mar 1973                           Gp Capt R G Churcher**

 6 Dec 1974                            Gp Capt A G L Hutchison**

21 Jul 1977                             Gp Capt R J Hutchings**

xx xxx 1979                            Gp Capt M J Rayson ** [OCTU left Henlow on 24 Apr 1980]

xx xxx 1980                            Gp Capt A S Goodwin

xx xxx 1983                            Gp Capt B J Hunter

xx xxx 1985                            Gp Capt R A Gill

xx xxx 1987                            Gp Capt B C McCandless

xx xxx 1989                            Gp Capt P C Ayee

xx xxx 1991                            Air Cdre P J Miller

xx xxx 1994                            Air Cdre P C Ayee

xx xxx 1996                            Air Cdre G Jones

xx xxx 1999                            Air Cdre G E P Pattenden

xx xxx 2000                            Gp Capt M T Doel

xx xxx 2003                            Gp Capt R Patterson

xx xxx 2012:                            Wg Cdr R Cook

*Cmdt, Inland Area/Home A/C Depot

**Cmdt, OCTU

Amalgamated with Brampton and Wyton to form Brampton Wyton Henlow

RAF Brampton/Wyton/Henlow

xx xxx xxxx                        Gp Capt N Beet

xx xxx 2007                        Gp Capt G Bruce

xx xxx xxxx                        Gp Capt B Walcot (2010)

 

RAF Kidlington

xx xxx 1943                             Gp Capt L M E Jarman

 

RAF Little Rissington

xx xxx 1939                            Gp Capt A ap Ellis*

xx xxx 1940                            Gp Capt C E Barraclough

xx xxx 1943                            Gp Capt M H Kelly

xx xxx 1945                            Gp Capt E P McKay

xx xxx 1946                            Gp Capt E A C Britton

xx xxx 1946                            Gp Capt W M L MacDonald

xx xxx 1948                            Gp Capt G D Stephenson

xx xxx 1950                            Gp Capt G T Jarman

xx xxx 1951                            Wg Cdr A J Ttumble

xx xxx 1953                            Gp Capt P W D Heal

xx xxx 1954                            Wg Cdr D D Rogers

xx xxx 1955                            Gp Capt C Scragg

xx xxx 1955                            Gp Capt R K Cassels

xx xxx 1956                            Wg Cdr R O Buskell

xx xxx 1957                            Wg Cdr J B A Fleming

xx xxx 1960                            Wg Cdr C K Gray

xx xxx 1962                            Gp Capt R U P Burgh

xx xxx 1963                            Gp Capt H M Chinnery

 4 Dec 1964                            Gp Capt J F J Dewhurst

18 Mar 1967                           Gp Capt D A Trotman

 8 Dec 1967                            Gp Capt B P Mugford

27 Feb 1970                           Gp Capt M Adams

14 Apr 1972                           Gp Capt R J Barnden

21 Dec 1973                           Gp Capt M R Williams

xx xxx 1976                             Wg Cdr M C D Felton

 *Cmdt, No 6 FTS

 

RAF Little Staughton

 6 Mar 1944                             Gp Capt R W P Collings

xx Nov 1944                            Gp Capt P H Cribb

 

RAF Lyneham

xx xxx 1946                             Gp Capt J R Hallings-Pott

xx xxx xxxx 

xx xxx xxxx                              Gp Capt B R Macnamara

xx xxx 1957                             Gp Capt I D N Lawson

xx xxx 1959                             Gp Capt R E Craven

 3 Apr 1961                             Gp Capt I D N Lawson

29 Oct 1962                            Gp Capt A McK S Steedman

 1 Jan 1965                              Gp Capt F S Hazlewood

 2 Jun 1967                              Gp Capt N E Hoad

12 Jan 1968                             Gp Capt D E Hawkins

xx xxx 1969                             Gp Capt G C Lamb

20 Jul 1973                              Gp Capt D G Slade

 1 Aug 1975                             Gp Capt A K Amos

 7 Oct 1977                             Gp Capt I D Brimson

xx xxx 1979                            

20 Nov 1981                           Gp Capt C E Evans

18 Nov 1983                           Gp Capt J A Cheshire

15 Nov 1985                           Gp Capt D F L Edwards

xx xxx xxxx

xx xxx 1993                             Gp Capt D B Symes

xx xxx xxxx                              Gp Capt C Morris

xx xxx 1998                             Gp Capt J D Bullen

xx Apr 2000                             Gp Capt S Duffill

28 Mar 2002                            Gp Capt R Lock

xx xxx xxxx                               Gp Capt P Atherton (2006)

xx xxx xxxx                               Gp Capt M Neville (2009)

xx xxx xxxx                               Gp Capt J Gladstone (2010)

RAF Moreton-in-the-Marsh

xx xxx 1946                             Gp Capt H E Nowell

 

RAF Peterborough (Westwood)

16 Dec 1935                            Gp Capt A Shekleton*

xx xxx xxxx

xx Mar 1944                            Wg Cdr C N Foxley-Norris

*OC, No 7 FTS

 

RAF Polebrook

xx xxx xxxx                            Gp Capt C E Horrox

24 Jun 1942

 

RAF South Cerney

15 Jul 1937                              Gp Capt D Iron*

 5 Nov 1941                            Gp Capt N Carter

12 Mar 1943                           Gp Capt F H Woolliams

17 Jan 1946                             Gp Capt R C Jonas

30 Apr 1946                            Wg Cdr H C Parker

 6 Apr 1948                             Gp Capt R C Mead

23 Jun 1949                             Gp Capt A P Bett

23 Jul 1951                              Gp Capt A H S Lucas

 1 Sep 1953                             Gp Capt O I Gilson

 7 May 1956                            Gp Capt M H Rhys                          

31 Aug 1957                            Gp Capt G F Lerwell

 8 Dec 1958                             Gp Capt A R D MacDonell

 1 Feb 1960                             Gp Capt T C Musgrave

 6 Jul 1962                               Gp Capt P G Ottewill

29 Oct 1965                            Gp Capt J V Marshall

*OC, No 3 FTS

 

RAF Tempsford

xx Oct 1942                             Gp Capt E B Fielden

 

RAF Upper Heyford

25 Oct 1927                            Wg Cdr C E H Rathborne

15 Sep 1930                            Gp Capt G I Carmichael

 1 Apr 1932                             Gp Capt W C Hicks

25 Feb 1935                            Gp Capt R B Maycock

 1 Jul 1935                               Gp Capt R Collishaw

 3 Oct 1935                             Gp Capt G R M Reid

 4 Sep 1936                             Wg Cdr J S T Fall

26 Sep 1938                            Wg Cdr W A C Morgan

xx xxx xxxx 

 2 Mar 1964                             Wg Cdr W A Harrison

 

RAF Wellesbourne Mountford

xx xxx 1952                            Gp Capt N de Boult

xx xxx 1954

xx Mar 1957                            Gp Capt E Earnshaw

 

 

RAF Wittering

 7 Oct 1926:                           Gp Capt W R Freeman*

 24 Jan 1927                          Gp Capt C S Burnett*

17 Dec 1928                          Wg Cdr J E A Baldwin*

19 Jan 1932                           Gp Capt P C Maltby*

21 Feb 1935                          Wg Cdr H G Smart*

                                              CFS departed August/September 1935

 1 Oct 1935                           Gp Capt H P Lale**

21 Apr 1938                          Wg Cdr/Gp Capt D V Carnegie

19 Aug 1939                         Gp Capt V S Parker

29 May 1940                         Gp Capt H Broadhurst

21 Dec 1940                          Gp Capt B E Embry

17 Oct 1941                          Wg Cdr P G Jameson (Acting)

26 Jan 1942                           Gp Capt B E Embry

15 Nov 1942                          Wg Cdr P G Jameson

 8 Dec 1942                           Wg Cdr I S Smith

 8 Jan 1943                            Gp Capt R J Legg

29 Aug 1943                          Gp Capt R Y Eccles

16 Jan 1944                            Gp Capt G K Gilroy

 8 Sep 1944                            Wg Cdr W F Blackadder

 2 Oct 1944                            Wg Cdr I R Campbell-Orde

 1 Feb 1945                            Sqn Ldr W E G Measures

15 Mar 1945                          Sqn Ldr W G Dreschfield

 7 Jan 1946                            Sqn Ldr D F Laslett

 1 Apr 1946                           Gp Capt A V Hammond

17 Oct 1946                          Gp Capt H S Darley

20 Feb 1948                          Wg Cdr D S Radford

 1 Jan 1949                            Wg Cdr H P Simpson

19 Nov 1949                         Gp Capt J N Jefferson

 5 Apr 1950                           Sqn Ldr G S Drake

 4 May 1950                          Wg Cdr A H F Murphy

26 May 1950                         Wg Cdr R L Bloodworth

23 Jan 1953                           Wg Cdr A W Oldroyd

 4 Aug 1953                            Gp Capt W P Sutcliffe

30 Sep 1955                           Gp Capt J Woodroffe

21 Oct 1957                           Gp Capt A H C Boxer

18 Sep 1959                           Gp Capt L H Trent VC

 4 May 1962                           Gp Capt C P N Newman

 7 Aug 1964                            Gp Capt J T Lawrence

 1 Nov 1966                            Gp Capt P R Mallorie

 1 Jan 1969                              Gp Capt P G K Williamson

30 Mar 1970                           Gp Capt H A Merriman

10 Dec 1972                           Gp Capt I H Keppie

28 Mar 1975                           Gp Capt L A Jones

 3 Dec 1976                            Gp Capt D C G Brook

15 Dec 1978                           Gp Capt A G Bridges

 6 Feb 1981                            Gp Capt P King

 1 Mar 1983                            Gp Capt P Dodworth

25 Feb 1985                           Gp Capt P Millar

18 Dec 1986                           Gp Capt J D L Feesey

13 Dec 1988                           Gp Capt J H Thompson

 9 Dec 1990                            Gp Capt B S Morris

 3 Dec 1992                            Gp Capt P W Day

12 Apr 1995                           Gp Capt J Connolly

 3 Jan 1997                             Gp Capt C H Moran

14 Dec 1998                           Gp Capt D A Haward (killed in a Harrier flying accident 18 Dec 1998)

18 Dec 1998                           Wg Cdr L Garside-Beattie (acting)

18 Jan 1999                            Gp Capt A F P Dezonie

27 Jul 2001                             Gp Capt A S Kirkpatrick

16 Jul 2003                             Gp Capt M J M Jenkins

28 Jan 2005                            Gp Capt A D Stevenson

20 Nov 2006                          Gp Capt R L A Atherton

18 Jun 2008                            Gp Capt P Higgins

16 Dec 2009                           Gp Capt R J Knighton

13 Jun 2011                            Gp Capt R Hill

 7 Jun 2013                            Gp Capt D R Alexander

*Cmdt, CFS

**OC, No 11 FTS

[Abingdon | Benson | Bicester | Brize Norton | Broadwell | Cardington | Church Lawford | Cranfield | Edgehill | Fairford | Gaydon | Halton | Harwell | Henlow | Kidlington | Little Rissington | Little Staughton | Lyneham | Moreton-in-the-Marsh | Peterborough | Polebrook | South Cerney | Tempsford | Upper Heyford | Wellesbourne Mountford | Wittering]

Officers shown in Italics either never reached Air Rank or were not in the General Duties Branch when they did so

This page was last updated on 27/05/14 using FrontPage XP

 [Top of Page]