Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore G D Stephenson (26165)


Geoffrey Dalton             

b: xx xxx 1910                      

d: 8 Nov 1954

CBE 9 Jun 1949, ADC.

Plt Off: 26 Jul 1930, Fg Off: 26 Jan 1932, Flt Lt: 26 Jan 1936, Sqn Ldr: 1 Oct 1938, (T) Wg Cdr: 1 Jan 1946 [1 Dec 1940], Wg Cdr: 1 Oct 1946, (T) Gp Capt: 11 Feb 1947 [1 Jan 1944], Gp Capt: 1 Jul 1947, A/Cdre: 1 Jul 1953.  

.

.

Photo - Crown Copyright

xx xxx 1928:           Flight Cadet, 'A' Sqn, RAF College.

26 Jul 1930:            Appointed to a Permanent Commission

26 Jul 1930:            Pilot, No 23 Sqn

xx xxx xxxx:            Adjutant?, Armoured Car Unit, Iraq

14 Jul 1933:            PA to AOC, HQ Iraq Command.

11 Mar 1935:         Instructor, RAF College.

12 Aug 1936:          Instructor, Central Flying School.

xx xxx xxxx:            Instructor, Oxford University Air Sqn.

10 Dec 1938:         Personal Pilot, Inspector-General of the RAF

xx Jan 1940:           Officer Commanding, No 19 Sqn.

26 May 1940:         Prisoner of War (Stalag Luft I/Oflag IVC)

 

xx xxx 1948:           Commandant, Central Flying School

26 Apr 1949:          Appointed ADC to the King.

10 Jun 1952:           Appointed ADC to The Queen. (effective from 6 Feb 1952)

xx xxx 1950:    

xx xxx 1953:           Commandant, Central Fighter Establishment.

He represented the RAF College at Boxing, Athletics, Cross Country and Swimming, attained the rank of Flight Cadet Sergeant and was awarded the 'R M Groves' Memorial Prize on graduation.  One of his contemporaries at Cranwell with Douglas Bader, with whom he was posted to No 23 Squadron in 1930.  In 1937 he was a member of the CFS aerobatic team of three Avro Tutors.

On 26 May 1940, he was leading No 19 Squadron over France in support of the Dunkirk evacuation, when he was shot down, becoming a prisoner of war.  Whilst in Stalag Luft I at Barth, he acted as Senior British Officer

He was killed whilst test flying a F-100A of the USAF at Eglin Air Force Base.  The aircraft went out of control and crashed before he could eject. 

This page was last updated on 16/01/13 using FrontPage XP

Return to C R Steele C R Steele                                     [Top of Page]                            J N T Stephenson Forward to J H T Stephenson