Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore W R Worstall (26076)


William Robert             b: 1 Dec 1906                      r: 29 Nov 1956                            d: Apr - Jun 1978

OBE 1 Jan 1945, AFRAeS.

(RAF): - Plt Off: 28 Jul 1928, Fg Off: 28 Jan 1930, Flt Lt: 1 Aug 1934, Sqn Ldr: 1 Aug 1938, (T) Wg Cdr: 1 Dec 1940, Act Gp Capt: 17 Jun 1943, Wg Cdr (WS): 17 Dec 1943, Wg Cdr: 1 Oct 1946, Gp Capt: 1 Jul 1947, A/Cdre: Retained.

xx xxx xxxx:                  Aircraft Apprentice, 8th Entry, RAF Cranwell

xx xxx 1926:                 Flight Cadet, A Sqn, RAF College Cranwell

28 Jul 1928:                 Appointed to a Permanent Commission.

14 May 1929:              Attended ? Course, RAF Base Gosport

26 Nov 1929:              Pilot, No 461 (Fleet Torpedo Bomber) Flt.

15 Jun 1932:                Supernumerary, RAF Depot

 4 Aug 1932:                Attended Officers' Engineering Course, Home  Aircraft Depot

 8 Aug 1934:                Engineer Officer, Home Aircraft Depot               

 1 Oct 1936:                Engineer Staff Officer, HQ RAF Far East

 7 Apr 1938:                Supernumerary, No 1 RAF Depot.

 6 Aug 1938:                Engineer Officer, No 6 Flying Training School.

24 Apr 1940:               Transferred to the Technical Branch.

16 Mar 1942:               Engineer Officer, HQ Flying Training Command

17 Jun 1943:                Engineer Officer, HQ Fighter Command.

15 Nov 1943:               Engineer Officer, HQ Air Defence of Great Britain

xx xxx 1945:                 Command Engineer Officer, HQ Fighter Command.

 

xx xxx 1950:                Officer Commanding, RAF Henlow

xx xxx 1952:               

 1 Feb 1955:                Director of Aircraft Engineering.

At Cranwell he represented the college at Athletics and Soccer.  He died in the Richmond area of North Yorkshire.

This page was last updated on 05/07/14 using FrontPage 2003

Return to J Worrall J Worrall                                        [Top of Page]                        G L Worthington  Forward to G L Worthington