Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal B P Young (33376)


Brian Pashley           

b: 5  May 1918                   

r: 5 May 1973                   

d: 26 Jul 1992

CB - 3 Jun 1972, CBE 11 Jun 1960 (OBE 8 Jun 1944).

Plt Off: 30 Jul 1938, Fg Off: 30 Jan 1940, Flt Lt (WS): 30 Jan 1941, (T) Sqn Ldr: 1 Mar 1942, Sqn Ldr: 20 Nov 1942 [1 Mar 1942], Act Wg Cdr: xx xxx 1944?, Wg Cdr: 1 Jul 1949, Gp Capt: 1 Jul 1956, Act A/Cdre: 7 Mar 1961, A/Cdre: 1 Jul 1961, AVM: 1 Jan 1968.

xx xxx 1936:           Flight Cadet, RAF College.

30 Jul 1938:            Appointed to a Permanent Commission

30 Jul 1938:            Pilot, No 32 Sqn.

xx xxx 1940:           Hospitalised.

xx xxx 1942:           Pilot, Coastal Command

xx xxx 1944:           Served in Aden.

xx xxx 1944:           Officer Commanding, RAF Masirah.

9 Aug 1945:            Attended Course No 15, RAF Staff College (Overseas), Haifa.

xx xxx 1946:           Served in Middle East.

xx xxx 1948:           Staff, Directorate-General of Manning.

xx xxx 1951:           Wing Commander - Flying, RAF Hemswell.

xx xxx xxxx:            Wing Commander - Operations, HQ Bomber Command.

xx xxx 1955:           Officer Commanding, No 232 OCU/RAF Gaydon (Valiants)

 2 Dec 1957:           Group Captain - Operations, HQ Bomber Command.

23 May 1960:          Staff Officer to Assistant Chief of Staff, Operations Division, AFCENT

 7 Mar 1961:           Assistant Chief of Staff (Intelligence), NATO HQ.

xx Jan 1963:            Attended Imperial Defence College.

 4 Apr 1964:            AOC, Central Reconnaissance Establishment.

 3 May 1968:           Commandant-General of the RAF Regiment/Inspector of Ground Defence.

A South African, he attained the rank of Under Officer and was awarded the Sword of Honour on graduating from Cranwell, following which he was posted to No 32 Squadron flying Hurricanes.  Moving to France in 1939 as part of the Air Component/AASF?, he was shot and badly wounded in 1940 resulting in his hospitalisation through 1941 and into 1942. When recovered he was posted to fly Sunderlands in Coastal Command from Northern Ireland.  In 1939, he represented the RAF in Athletics and in later in Rugby (1947/48).

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to W M Yool W M Yool                                        [Top of Page]                           G Young Forward to G Young