Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal F R Bird (33526)


Frank Ronald               b: 18 Nov 1918                    r: 18 Nov 1973                    d: 20 Jan 1983

CB – 12 Jun 1971, DSO – 16 Feb 1945, DFC – 2 Jun 1944, AFC - 1 Jan 1958, FRAeS.

Plt Off (P): 23 Dec 1939, Fg Off (WS): 23 Dec 1940, Flt Lt: 23 Dec 1941?, Act Sqn Ldr: xx xxx xxxx, Act Wg Cdr: 30 Jul 1944?, Sqn Ldr (WS): 30 Dec 1944, Flt Lt: 21 May 1946 [23 Jun 1943], Sqn Ldr: 1 Oct 1946,  Wg Cdr: 1 Jul 1951, Gp Capt: 1 Jan 1958, A/Cdre: 1 Jul 1964, Act AVM: 11 Apr 1968, AVM: 1 Jul 1968.

xx xxx 1934:            Aircraft Apprentice, No 1 School of Technical Training, RAF Halton.

xx xxx 1938:            Flight Cadet, 'A' Sqn, RAF College.

23 Dec 1939:           Appointed to a Permanent Commission.

23 Dec 1939:           Attended Instructors' Course, CFS.

xx xxx 1940:            Instructor, No 14 SFTS

xx xxx 1941:            Experimental Flying

xx xxx 1943:            Flight Commander, No 105 Sqn.

30 Jul 1944:             Officer Commanding, No 105 Sqn.

xx Mar 1945:            Attended Empire Test Pilots School

xx xxx 1945:             Test Pilot, A. & A.E.E.

xx xxx 1946:            Staff, RAF College.

xx xxx 1948:            Member, Permanent Commissioning Board.

xx xxx 1950:            Attended RAF Staff College.

xx xxx 1951:            Staff Officer - Standardisation, British Joint Services Mission, Washington.

xx xxx 1954:            Officer Commanding, Fighter Test Sqn, A. & A.E.E.

xx xxx 1957:            Air Staff - Plans, HQ Bomber Command.

xx xxx 1957:            Officer Commanding, RAF Gaydon.

29 Feb 1960:           Deputy Director of Operations - Bomber and Reconnaissance.

13 Aug 1963:          Attended Canadian National Defence College.

xx xxx 1964:            Commandant, A. & A.E.E.

11 Apr 1968:           Director-General of Organisation (RAF).

 3 May 1971:           Assistant Chief of Staff (Automated Data Processing Division), SHAPE.

One of 'Trenchard's Brats', he joined the RAF as a apprentice in 1934?, he was awarded a scholarship to the RAF College at Cranwell in 1938, graduating shortly after the outbreak of WW2.  He spent much of the early war years as a QFI and on experimental flying.  However, he  eventually joined an operational squadron in 1943 when he was posted to No 105 at Marham.  With 105, he flew Mosquitoes as part of the Pathfinder Force.

During his time as OC, Fighter Test Squadron, he conducted tests on the Hunter, Javelin, Swift and Jet Provost.  Retiring in 1973, he became Treasurer of St. Margaret's Hall, Oxford, being made a Fellow in 1978.

Citation for the award of the Distinguished Service Order

“Acting Wing Commander Frank Ronald BIRD, D.F.C. (33526), R.A.F., 105 Sqn.

This officer has completed a very large number of operational missions including many attacks on targets in the Ruhr area.  He has set the finest example of courage and resolution in pressing home his attacks, often in the face of fierce enemy fire, making his bombing runs with great steadiness and accuracy. This officer has rendered much valuable and devoted service.”

(London Gazette – 16 February 1945)

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP©

Return to C N H Bilney C N H Bilney                         [Top of Page]                          H A C Bird-Wilson H A C Bird-Wilson