Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Department of the Chief of the Air Staff - Personnel July 1948


 

MRAF The Lord Tedder Chief of the Air Staff, GCB  1 Jan 1946
Mr B Humpreys-Davies Private Secretary  
Sqn Ldr M P Fellowes Personal Assistant  
Sqn Ldr G H Wiles    1 May 1940
AM Sir James M Robb Vice Chief of the Air Staff, KBE, CB, DSO, DFC, AFC; later ACM  
Mr M McF Davis Private Secretary  
Mr S T Gunnis Personal Assistant  
AM Sir Hugh S P Walmsley Deputy Chief of the Air Staff, KCIE, CB, CBE, MC, DFC; later ACM  
Sqn Ldr

Lewis M Hodges

Staff Officer, DSO, DFC; later ACM  
AVM

James D I Hardman

Assistant Chief of the Air Staff (Operations), CB, OBE, DFC; later ACM  
Sqn Ldr G B Walford Staff Officer  
AVM

John N Boothman

Assistant Chief of the Air Staff (Technical Requirements), CB, DFC, AFC; later ACM  
Gp Capt J E Allen Staff Officer  
AVM Lawrence F Pendred Assistant Chief of the Air Staff (Intelligence), CB, MBE, DFC; later AM  6 Jan 1947
Miss P D White Personal Assistant  
AVM Robert M Foster Assistant Chief of the Air Staff (Policy), CB, CBE, DFC; later ACM  
Sqn Ldr J A McCorquodale Staff Officer  7 Jun 1944
AVM Sir Basil E Embry Assistant Chief of the Air Staff (Training), KBE, CB, DSO, AFC; later ACM 31 Oct 1945
Sqn Ldr C V Beadon Staff Officer  
Scientific Adviser to the Air Ministry
Dr H R Hulme Scientific Adviser to the Air Ministry, MA, ScD
Mr E C Williams Assistant Scientific Adviser, FInstP, BSc,  
Mr H L Beards Principal Scientific Officer, BSc  
Dr A Charlesby Principal Scientific Officer, BSc, PhD, DIC, FInstP  
Mr B Crawley Principal Scientific Officer, MA, FRIC  
Mr I O Hockmeyer Principal Scientific Officer, BSc, MIEE, AFRAeS  
Dr J B Parry Principal Scientific Officer, BA, PhD, ABPsC  
Mr H D Poole Principal Scientific Officer, BSc  
Mr F J Prewett Principal Scientific Officer, MA  
Mr G W H Stevens Principal Scientific Officer, MSc  
Mr A L Story Principal Scientific Officer, MSc, AMIEE  
Mr T Whittaker Senior Experimental Officer, MBE  
Mr C C Austin Senior Scientific Officer, MA  
Mr R Bruce Senior Scientific Officer, BSc  
Mr R Cockett Senior Scientific Officer, BA, ABPsS, Dip Ed  
Mr P D Greenall Senior Scientific Officer, MSc, ABPsS, Dip Ed  
Mr A Walker Senior Scientific Officer,  
Mr A Cassie Scientific Officer, MA  
Miss E M Giles Scientific Officer  
Mr W E Pryor Experimental Officer  
Mr T E Shrimpton Experimental Officer, BA  
Fg Off W H Penny    
Mr P J Fowler Staff Officer  
Mr P M G Carter Higher Executive Officer  
Mr W E Dowling Higher Executive Officer  
Mr J R North Junior Executive Officer  
Mr D D Asprey Junior Executive Officer  
Mr D Drew Junior Executive Officer  
Miss M A Allan Special Appointment, MA, EdB  
Mrs H S Anthony Special Appointment, MA  
Mr E M Backett Special Appointment, BSc (Hon), MB, BS  
Mr L A Ferney Special Appointment, BSc, MIME  
Mrs V R C Fleming Special Appointment,  
Miss J M Prunotto Special Appointment, BA  
Mr D K Wheeler Special Appointment, BA (Hon), Dip Ed, ABPsS  
Scientific Adviser on Telecommunications
Sir Robert Watson-Watt Scientific Adviser on Telecommunications, CB, FRS
Miss I G Smith Private Secretary  
Directorate-General of Signals

Also see under the Department of the Air Member for Technical Services

AVM

William E Theak

Director-General, CBE  6 Oct 1945
Directorate of Signals
A/Cdre

Eric H Richardson

Director, CBE  
Gp Capt Thomas P P F Fagan Deputy Director, later A/Cdre  
Gp Capt

Michael Watson

Deputy Director, CBE; later A/Cdre  
Gp Capt Crichton C Morton Deputy Director, CBE; later A/Cdre  
Wg Cdr E C G Babcock OBE  1 May 1944
Wg Cdr L T Card    
Wg Cdr A Foden    
Wg Cdr J E Kirk    
Wg Cdr S C W Rudd    
Wg Cdr B J Stevenson   22 Nov 1945
Wg Cdr F E Tyndale    
Wg Cdr J H Woffindin MBE  
Sqn Ldr C W Allsopp    
Sqn Ldr A Bain    
Sqn Ldr W H A Bourne    
Sqn Ldr A V Day    
Sqn Ldr D B Esmonde-White    
Sqn Ldr A Fry    
Sqn Ldr E C Hubbard    
Sqn Ldr V O Joseph    
Sqn Ldr J J Lewis    
Sqn Ldr C G Payne    
Sqn Ldr S H Phillips    
Sqn Ldr W C Proctor    
Sqn Ldr E J Ryder    
Sqn Ldr A F Ward OBE  
Sqn Ldr A Yates    
Flt Lt D H Beckett    
Flt Lt B R S Browne    
Flt Lt C E Clay    
Flt Lt D L Hart    
Flt Lt E G A Hart    
Flt Lt D E Lucas    
Flt Lt H T Regester    
Flt Off A Sissons WAAF  
Maj J E J Perkins    
Mr J F Watson Acting Staff Officer, MBE  
Mr J A J Hall Acting Junior Executive Officer
Deputy-Directorate of Armament

Also see under the Department of the Air Member for Technical Services

AVM Geoffrey A H Pidcock Director-General, CB, CBE 14 Oct 1947

Directorate of Weapons

A/Cdre George R Beamish Director, CB, CBE, ADC; later AM 25 Aug 1947
Gp Capt H K Dwyer Deputy Director 19 Jan 1948
Gp Capt Willem R Brotherhood Deputy Director  5 Jan 1948
Wg Cdr W H Cliff DSO  5 Aug 1947
Wg Cdr B G Morris    1 Jul 1947
Wg Cdr I W E Nicholas OBE, DFC 26 Apr 1948
Wg Cdr James D Ronald AFC; later A/Cdre 29 Dec 1947
Wg Cdr W P Whitworth AFC 19 Jan 1948
Sqn Ldr P L Arnott DFC 24 Nov 1947
Sqn Ldr H G Batten   30 Oct 1947
Sqn Ldr F E F Prince   10 Nov 1947
Sqn Ldr J Quinn DFC  8 Apr 1947
Flt Lt W E D Makin DFC 18 Feb 1948
Flt Lt A J Ogilvie DSO, DFC, AFC  8 Mar 1948
Commandant-General of the RAF Regiment and Inspector Ground Combat Training
AVM

Harold T Lydford

Commandant-General,CB, CBE, AFC, later AM 30 Jun 1948
Flt Off H E M Johnson Staff Officer, WAAF 11 Feb 1946
A/Cdre Francis W Long Director, CB; later AVM 11 Aug 1947
Gp Capt H H Farthing Deputy Director  
Wg Cdr L Hamer Assistant Director 29 Dec 1947
Lt Col R P Freeman Taylor    1 Dec 1946
Sqn Ldr H R J Adams   17 Feb 1946
Sqn Ldr L Meredith    9 Apr 1948
Sqn Ldr A A Baxter   14 May 1946
Sqn Ldr F T Russell   16 Jun 1947
Sqn Ldr H H Wood-Glover    3 Jun 1947
Sqn Off P Vine WAAF 25 Nov 1945
Assistant Chief of the Air Staff (Operations)
Directorate of Operations
A/Cdre Francis J Fressanges Director, CB; later AM  
Gp Capt T H Carr Deputy Director, DFC, AFC  
Gp Capt John R Hallings Pott Deputy Director, CBE, DSO, AFC; later AVM  
Gp Capt F G Cator Deputy Director, CBE  
Gp Capt John H T Simpson Deputy Director, DSO; later A/Cdre  
Wg Cdr A Gad DFC  
Wg Cdr G A V Knyvett    
Wg Cdr L M Laws    
Wg Cdr G Lowe DFC, AFC  
Wg Cdr T H Lucas    
Wg Cdr W J Marshall MBE 30 Nov 1945
Wg Cdr W S G Maydwell    
Wg Cdr J A O'Neill DFC  
Wg Cdr G J Rayer    
Cdr J W Hale DSO, RN  
Sqn Ldr S G Baggott DFC  
Sqn Ldr E Baldwin DSO, DFC, DFM  
Sqn Ldr J W Berry    
Sqn Ldr J R D Braham DSO, DFC  
Sqn Ldr F C Farrington    
Sqn Ldr G F Grant    
Sqn Ldr A W Wrighht DFC, AFC  
Flt Lt E S M Chidgey    
Flt Lt T Simpson    
Flt Off M K Fearnehough WAAF  
SO F Gourlay WAAF  
Directorate of Navigation
A/Cdre Narborough H D'Aeth Director, CBE; later AVM  2 Feb 1948
Gp Capt R H Carter Deputy Director, DSO, OBE, DFC 18 Aug 1947
Gp Capt Charles E Chilton Deputy Director, CBE; later AM 11 May 1947
Wg Cdr T Q Horner Assistant Director 25 Mar 1946
Wg Cdr A W B Barrett Assistant Director, 16 Feb 1948
Wg Cdr D M Egan Assistant Director, AFC 12 Jan 1948
Wg Cdr J E G Gyll-Murray   27 Dec 1947
Wg Cdr W G Oldbury DFC  9 Jul 1947
Wg Cdr E A Whiteley DFC 27 Mar 1947
Sqn Ldr H VC Bailey   24 Sep 1947
Sqn Ldr G L Geekie   23 Jun 1947
Sqn Ldr R F Harman DFC, AFC  1 Sep 1947
Sqn Ldr L C Lambert AFM, AFC  1 Sep 1947
Sqn Ldr G G Petty DSO, DFC  1 Mar 1947
Sqn Ldr J Roe   26 Jan 1948
Sqn Ldr Arthur M Ruston later A/Cdre  8 Dec 1947
Sqn Ldr J Segar   14 Jan 1948
Flt Lt E Bailey AFC 25 May 1948
Flt Lt W L Farquharson DFC 12 Jun 1946
Flt Lt E Gill DFC  
Flt Lt A G W Gold AFC  5 Jan 1948
Flt Lt J M Helme AFC  2 Jan 1947
Flt Lt J H Misselbrook   14 Oct 1946
Flt Lt T S Steuart   17 Mar 1947
Directorate of Air Support and Transport Operations
Gp Capt Frederick F Rainsford Deputy Director; later A/Cdre  
Wg Cdr R W Cox DSO, AFC  
Wg Cdr E J Davidge    
Wg Cdr R C Love DSO, DFC 24 Sep 1946
Wg Cdr K F Mackie DFC 17 Aug 1946
Lt Col E G Hollist    
Sqn Ldr H S Burrows   28 Feb 1945
Sqn Ldr D A Lloyd DFC, DFM  
Sqn Ldr James Wallace DSO, DFC; later A/Cdre  
Maj E S Lough MBE  
Flt Lt A W G Le Hardy    
Deputy Directorate of Accident Prevention
Gp Capt Noel C Singer Deputy Director, CBE, DSO, DFC; later A/Cdre  
Wg Cdr R T Frogley   13 Dec1945
Wg Cdr G F Rodney    
Wg Cdr W H Maitland Walker    
Sqn Ldr P A Alt    
Sqn Ldr H E Bufton    
Sqn Ldr R J Burrough    
Sqn Ldr F W Chadwick DFC  2 Aug 1946
Sqn Ldr John L W Ellacombe DFC; later A/Cdre  
Sqn Ldr Peter G D Farr DFC; later AVM  
Sqn Ldr W Goodrich    
Sqn Ldr W E V Malins    
Sqn Ldr J B Robertson    
Sqn Ldr P D Squires    
Sqn Ldr M J B Young DFC  
Lt Cdr H Jones Naval Liaison Officer, RN  
Flt Lt J B Ball    
Flt Lt N E Bowen    
Flt Lt R G Chapman    
Flt Lt W H Cheek DFC  
Flt Lt C J Davies    
Flt Lt E Evans    
Flt Lt J T Hart    
Flt Lt D Hill    
Flt Lt D F W Hinton    
Flt Lt P W Humphries    
Flt Lt R J A Jones    
Flt Lt J Lee    
Flt Lt K G Marks    
Flt Lt J Miller    
Flt Lt C A Newman   28 Oct 1944
Flt Lt W T Norfolk    
Flt Lt E J Poole    1 Nov 1944
Flt Lt D H Seaton DFC  
Flt Lt F G Sullivan    
Flt Lt P H Tew    
Flt Lt O  E Willis    
Mr K P H Hunt Special Appointment  
Assistant Chief of the Air Staff (Technical Requirements)
Directorate of Operational Requirements (A)
A/Cdre

Thomas G Pike

Director, CB, CBE, DFC; later MRAF 21 Jul 1941
Gp Capt

John G Elton

Deputy Director, CBE, DFC, AFC; later AVM  
Gp Capt H W Dean Deputy Director, AFC  
Wg Cdr E G Campbell-Voullaire DFC  1 Dec 1946
Wg Cdr R D Elliott   26 Aug 1946
Wg Cdr D E B Wheeler    
Wg Cdr B A C Wood DFC  
Wg Cdr S Wroath AFC  
Lt Col J F T Scott    
Sqn Ldr Colin C M Baker later A/Cdre  
Sqn Ldr S E Harrison   13 Aug 1945
Sqn Ldr C W Scott    
Sqn Ldr Thomas P Seymour later A/Cdre  
Sqn Ldr David C H Simmonds later A/Cdre  6 Dec 1945
Mr W F Jaggs Acting Staff Officer  
Mr E W Bates Acting Higher Clerical Officer  
Directorate of Operational Requirements (E)
A/Cdre

Geoffrey W Tuttle

Director, CB, OBE, DFC; later AM  
Gp Capt L F Brown Deputy Director  
Wg Cdr R E Drake OBE, AFC  
Wg Cdr W B S Simpson    
Wg Cdr P B Wood    
Sqn Ldr Charles S Betts later AVM 27 Jan 1945
Sqn Ldr John R Burges later A/Cdre  
Sqn Ldr L A Eades    
Sqn Ldr H R Figg DFC, DFM  
Sqn Ldr F R Foster    
Sqn Ldr R E Glover    
Sqn Ldr G H Williams    
Assistant Chief of Air Staff (Intelligence)
Directorate of Intelligence (Operations)
A/Cdre John G Hawtrey Director, CBE; later AVM  9 Dec 1946
Wg Cdr

James R Whelan

Assistant Director, DSO, DFC; later A/Cdre  3 May 1946
Wg Cdr J H F Ford    
Wg Cdr Francis W Thompson DSO, DFC, AFC; later A/Cdre  
Sqn Ldr J Garden DFC 29 Aug 1946
Sqn Ldr A Leitch    
Sqn Ldr R H McConnell    
Flt Lt E Vear    
Mr S F Mason Acting Higher Clerical Officer  
Mr A W Welham Acting Higher Clerical Officer  
Deputy Directorate of Intelligence (3)
Gp Capt John M D Ker Deputy Director; later A/Cdre 28 Jul 1947
Wg Cdr C E L Powell    
Wg Cdr W J Hething RAAF 22 May 1947
Sqn Ldr G H Avent DSC, RCAF  9 Jan 1947
Sqn Ldr K Dear   11 Feb 1945
Sqn Ldr F R Godsmark   30 Dec 1946
Sqn Ldr  R C Jebb    7 May 1946
Sqn Ldr V G J Phillips    1 Oct 1945
Sqn Ldr G P Wildish AFC 28 May 1947
Flt Lt R T Edwards    3 Apr 1947
Flt Lt S J Fleming    
Flt Lt W A Harrison    1 Aug 1946
Flt Lt J F L Long    
Flt Lt G T McGrath    
Flt Lt F N Morris    
Flt Lt E I Williams   11 Jul 1946
Flt Off M E Curtis WAAF 23 Dec 1941
Flt Off G Deans WAAF  5 Aug 1942
Flt Off E M Wheatley WAAF 13 May 1947
Gp Capt P L Plant Retired Officer  
Mr L G Perry Junior Executive Officer, MBE  
Mr G F M Carter Junior Executive Officer  
Mr P Bushnell Junior Executive Officer  
Mr F P De Little Junior Executive Officer  
Mr A Hodges Higher Clerical Officer  
Mr G A Lewis Higher Clerical Officer, MBE  
Mr J S Childs Higher Clerical Officer  
Mr J J Hampton Higher Clerical Officer  
Mr A G Anderson Higher Clerical Officer  

Deputy Directorate of Intelligence (Research)

Gp Capt G M Buxton Deputy Director, OBE  
Assistant Directorate of Intelligence (Technical)
Wg Cdr Christopher H Hartley Assistant Director, DFC, AFC; later AM  1 Nov 1946
Sqn Ldr S G Brown   31 Oct 1946
Sqn Ldr I J Cadwallader    
Sqn Ldr C Dunkerley    1 May 1946
Sqn Ldr

Richard T Morison

MBE; later AVM  
Flt Lt R W W Buckley    1 Apr 1946
Flt Lt K W Cowell    9 Jan 1947
Flt Lt S E Cowen   11 Apr 1946
Flt Lt W French    
Flt Lt J F Hall   28 Oct 1946
Flt Lt G J Horsfall    
Flt Lt K P Jarman    
Flt Lt F J Lee   25  Apr 1944
Flt Lt J B Pow   17 Jan 1946
Flt Lt T E Pratt    
Flt Lt J H Sewell    
Flt Lt C F L Turner    
Flt Lt K J Uffen    
Flt Lt W T Wakeham    
Assistant Directorate of Intelligence (Science)
Dr J H Lees Assistant Director, MA, PhD, FRAeS  
Dr J G A Griffiths Principal Scientific Officer, BA, PhD, FRIC  
Dr A T Horton Principal Scientific Officer, MA, DFC, PhD  
Mr D J Garrard Senior Scientific Officer, BA  
Mr E G Ackerman Scientific Officer, GM  
Mr H G Cundall Experimental Officer  
Mr G E Kippax Junior Executive Officer  
Deputy Directorate of Intelligence (Organisation and Security)
Gp Capt Ian E Brodie Deputy Director, OBE; later A/Cdre  7 Jul 1947
Wg Cdr D J McGlinn DFC 10 Jul 1946
Wg Cdr F E Ratcliffe OBE 18 Jan 1947
Sqn Ldr W H Angus   16 Jan 1946
Sqn Ldr N E Canton MBE, DFC  6 May 1947
Sqn Ldr E M Cox    
Sqn Ldr H H Oak-Rhind    3 Dec 1942
Flt Lt J S F Blundell DFC  7 May 1946
Flt Lt L V Cruikshank    1 Aug 1946
Flt Lt A F Derry    9 Oct 1945
Flt Lt S W Wilding   20 Jun 1945
Fg Off J A Shortis    
A/Cdre Noel S Paynter Retired Officer, CB  
Mr A H Bates Acting Staff Officer  
Mr S E Little Acting Staff Officer  
Mr J C MacNair Acting Higher Clerical Officer  
Deputy Directorate of Allied Air Co-operation and Foreign Liaison
Gp Capt Walter G Cheshire Deputy Director; later ACM  
Wg Cdr C H Bromley    
Wg Cdr John M Freeman later A/Cdre  
Wg Cdr C F Gray DSO, DFC  
Wg Cdr A R I Griffiths    
Sqn Ldr

Ian R Campbell

AFC; later AVM  
Sqn Ldr P W Dawson    
Sqn Ldr M K Forter   28 Nov 1943
Sqn Ldr J G Haigh    
Sqn Ldr J W Judge    
Sqn Ldr C F M Mervyn Jones    
Sqn Ldr M S J Wilton    
Flt Lt T R Bishop    
Flt Lt D D Crichton    
Flt Lt C M Dennehy    
Flt Lt J V Gwinn    
Flt Lt V F McPherson    
Flt Lt C L C Mason    
Flt Lt F Pichel-Juan DFC  
Flt Lt D A Stevenson    
Flt Lt W E Sutton    
Flt Lt F J Venn    
Flt Lt J C Wright    
Flt Off J M Beggs WAAF  
Flt Off E Spowart WAAF 28 Oct 1943
Wg Cdr F R Wilkins Retired Officer  
Mr J B Hogan Acting Staff Officer, MBE  
Mr H P Orviss Acting Higher Clerical Officer  
Mr H C Slade Acting Higher Clerical Officer  
Mr A E T Facey Acting Higher Clerical Officer on loan from another Government Department
Assistant Chief of the Air Staff (Policy)
Directorate of Plans
A/Cdre

George H Mills

Director, CB, DFC; later AM  
Gp Capt John F Hobler Deputy Director, CBE; later AVM  
Gp Capt Charles S Moore OBE; later AVM  
Wg Cdr W B Bayliss    
Wg Cdr

Reginald H C Burwell

DFC; later A/Cdre  
Wg Cdr P W D Heal AFC  
Wg Cdr E R M Walker    
Directorate of Policy (Air Staff)
A/Cdre

William A D Brook

Director, CBE; later AVM  3 Aug 1946
Gp Capt

Henry P Fraser

Deputy Director, CBE, AFC; later AM 22 Feb 1947
Gp Capt Edouard M F Grundy Deputy Director, OBE; later AM 15 Apr 1948
Gp Capt Richard J Legg Deputy Director; later A/Cdre  
Wg Cdr W Bradshaw OBE, DFC  
Wg Cdr William V Crawford-Compton  DSO, DFC; later AVM  
Wg Cdr C M S Gardiner    
Wg Cdr M W B Knight DFC  
Wg Cdr D F M Macdonald    
Wg Cdr G M Robinson DFC  
Wg Cdr P H Stibbs    
Wg Cdr I B Westmacott DFC 25 May 1948

Assistant Chief of the Air Staff (Training)

Assistant Directorate of Training (Plans)
Wg Cdr

Peter G Wykeham-Barnes

Assistant Director, DSO, DFC; later ACM  
Sqn Off M M Hurll WAAF  
Training Progress
Wg Cdr R Martin    
Sqn Ldr J Robinson    
Directorate of Flying Training
A/Cdre

Claude McC Vincent

Director, DFC, AFC; later AVM  
Gp Capt Henry A V Hogan Deputy Director, later AVM  
Gp Capt G J L Read Deputy Director,  
Gp Capt   Deputy Director, 15 Apr 1948
Wg Cdr D S Beardon    
Wg Cdr      
Wg Cdr      
Wg Cdr L J Schwab    
Wg Cdr      
Cdr W H G Saunt Attached, RN,  
Sqn Ldr W A Allinson DFC, DFM  
Sqn Ldr R H Harries    
Sqn Ldr W T Mathieson    
Sqn Ldr R J MacCallum    
Sqn Ldr G L Mattey   12 Nov 1945
Sqn Ldr G F Morley-Mower    
Sqn Ldr R G B Summers    
Sqn Ldr W F Wallington DFC  
Sqn Ldr J C Wheeler AFC  
Flt Lt J F Potter DFC  
Assistant Directorate of Training (All-Weather Flying)
Wg Cdr A J Shelfoon    
Sqn Ldr L J T West AFC  
       
Directorate of Operational Training
A/Cdre

Hubert L Patch

Director, CBE, later ACM  
Gp Capt John Grandy Deputy Director, DSO; later MRAF  
Gp Capt G K Fairtlough Deputy Director,  
Wg Cdr H F Cox    
Wg Cdr G S Fry    
Wg Cdr N C Harding    
Wg Cdr G R Howie    
Wg Cdr Patrick G Jameson DSO, DFC; later A/Cdre  
Sqn Ldr P C Barge    
Sqn Ldr B C Bennett AFC  
Sqn Ldr A C Blyth DFC  
Sqn Ldr G H B Hutchinson    
Sqn Ldr K J Powell    
Mr A H Meaby Acting Staff Officer  
Directorate of Command and Staff Training
A/Cdre

Leonard T Pankhurst

Director, CBE; later AVM  
Gp Capt David W Bayne Deputy Director; later A/Cdre  
Gp Capt H M G R Isherwood Deputy Director, DFC, AFC  
Gp Capt Henry I Cozens Deputy Director, CB, AFC; later A/Cdre  
Wg Cdr C B Millett Assistant Director  
Wg Cdr R A Abraham    
Wg Cdr R E Baxter    
Wg Cdr

Kenneth V Garside M

DFC; later AV  
Wg Cdr J Fleming    
Wg Cdr J Greenhaigh    
Wg Cdr W B Hodgson    
Wg Cdr C E Slee    
Sqn Ldr I Bellas    
Sqn Ldr E J Brice    
Sqn Ldr S A Carr    
Sqn Ldr N S C Chapman    
Sqn Ldr H S Gibbs    
Sqn Ldr A R de L Inniss    
Wg Cdr

Ian D N Lawson

DFC; later AVM  
Sqn Ldr T A Tindle    
Sqn Off E J Borlase WAAF  
Flt Lt W J Allardyce   10 Feb 1945
Flt Lt E Bell    
Flt Lt A W E P Cartwright DFM  
Flt Lt W J H Hay    
Flt Lt L R Healey DSO, DFM  
Flt Lt W J Malone    
Flt Lt D A Oliver    
Flt Lt H R Orchard    
Flt Lt G Vickers    
Flt Lt P C Warren    
Gp Capt (Ret) F E Brockman Retired Officer  
Wg Cdr (Ret) E B Beauman Retired Officer  
Mr A Johnston Assistant Production Officer  
Mr J W Lambert Special Appointment  
Flt Lt (Ret) J Sutherland Special Appointment, MBE  
Mr R F Bannister Acting Junior Executive Officer  
Mr E C Ditcham Acting Higher Clerical Officer  

Source -July 1948 Air Force List

This page was last updated on 15/10/17 using FrontPage 2003

         [Top of Page]