Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Department of the Chief of the Air Staff - Personnel July 1947


 

MRAF The Lord Tedder Chief of the Air Staff, GCB  1 Jan 1946
Mr B Humpreys-Davies Private Secretary  
Sqn Ldr M P Fellowes Personal Assistant  
Sqn Ldr G H Wiles    1 May 1940
AM Sir William F Dickson Vice Chief of the Air Staff,KBE, CB, DSO, AFC; later MRAF  
Mr M McF Davis Private Secretary  
Miss E C Perry Assistant Private Secretary  
Mr S T Gunnis Personal Assistant  
AVM

James D I Hardman

Assistant Chief of the Air Staff (Operations), CB, OBE, DFC; later ACM  
Wg Cdr G L Sinclair Staff Officer, DFC  
AVM

John N Boothman

Assistant Chief of the Air Staff (Technical Requirements), CB, DFC, AFC; later ACM  
Gp Capt J E Allen Staff Officer  
AVM Lawrence F Pendred Assistant Chief of the Air Staff (Intelligence), CB, MBE, DFC; later AM  
Miss P D White Personal Assistant  
AVM Robert M Foster Assistant Chief of the Air Staff (Policy), CB, CBE, DFC; later ACM  
Sqn Ldr J A McCorquodale Staff Officer  7 Jun 1944
Scientific Adviser to the Air Ministry
Dr H R Hulme MA, PhD
Scientific Adviser on Telecommunications
Sir Robert Watson-Watt Scientific Adviser on Telecommunications, CB, FRS
Miss I G Smith Private Secretary  
Directorate-General of Signals
AVM

William E Theak

Director-General, CBE  6 Oct 1945
Directorate of Signals
A/Cdre

Leslie Dalton-Morris

Director; CBE; later AM  
Gp Capt Henry G Blair Deputy Director; later A/Cdre 11 Sep 1944
Gp Capt N D Gilbart-Smith Deputy Director, CBE  
Gp Capt Crichton C Morton Deputy Director, CBE; later A/Cdre  
Gp Capt N F Simpson Deputy Director  
Gp Capt H D Mountford Deputy Director  
Wg Cdr E C G Babcock OBE  1 May 1944
Wg Cdr Benjamin H Boon later A/Cdre  
Wg Cdr L T Card    
Wg Cdr J E Kirk    
Wg Cdr L Maxwell-Miller    
Wg Cdr S C W Rudd    
Wg Cdr B J Stevenson   22 Nov 1945
Wg Cdr D G Viney    
Wg Cdr J H Woffindin    
Sqn Ldr W H A Bourne    
Sqn Ldr R C Couzens   28 Nov 1946
Sqn Ldr A Fry    
Sqn Ldr E A Fawcett    
Sqn Ldr E E Harris    
Sqn Ldr E C Hubbard    
Sqn Ldr V O Joseph    
Sqn Ldr N W Maskell    
Sqn Ldr G B Masters   13 Sep 1945
Sqn Ldr J G O Moore    
Sqn Ldr D A Oxby DSO, DFC, DFM  
Sqn Ldr C G Payne    
Sqn Ldr W C Proctor    
Sqn Ldr R H Rodber    
Sqn Ldr Eric V Stokes later A/Cdre  
Sqn Ldr J L Whitford    
Flt Lt G Barnett    
Flt Lt D N P Batty    
Flt Lt D H Beckett    
Flt Lt D L Hart    
Flt Lt E G A Hart    
Flt Lt J Hepburn    
Flt Lt J Lovatt    4 Nov 1946
Flt Lt H T Regester    
Flt Lt E B Williams    
Flt Lt J G Wilson   27 Sep 1945
Flt Off A Sissons WAAF  
Maj J E J Perkins    
Mr J F Watson Acting Staff Officer, MBE  
Mr L Barnes Acting Higher Clerical Officer on loan from other Government Dept
Directorate of Radio
A/Cdre Eric H Richardson Director, CBE  
Gp Capt P Allerston Deputy Director  
Gp Capt George H Randle Deputy Director; later A/Cdre  25 Sep 1944
Wg Cdr G W Emeny    
Wg Cdr R V Fiddick   28 Aug 1944
Wg Cdr L R Ridley    
Wg Cdr P H S Wood OBE  
Sqn Ldr G Asher    
Sqn Ldr A E Basford    
Sqn Ldr J F Brown    1 Oct 1945
Sqn Ldr A H Dormer    
Sqn Ldr W J Gale    
Sqn Ldr D R Gilding    
Sqn Ldr John Goodman later A/Cdre 16 Oct 1945
Sqn Ldr F Griffin    
Sqn Ldr G W Hancock    
Sqn Ldr C S Hawley    
Sqn Ldr F E Ludgate   19 Jan 1943
Sqn Ldr Gordon M McMinn later A/Cdre  
Sqn Ldr C F Mills    
Sqn Ldr R J Mitchell    
Sqn Ldr B T Pook    
Sqn Ldr L J Wright    
Flt Lt A R Aldridge   24 Aug 1944
Flt Lt F W Church    
Flt Lt W J Dowd    
Flt Lt A Fraser    
Flt Lt R G Golder   17 May 1943
Flt Lt W Jopling BEM  
Flt Lt L J Lewis    4 Mar 1943
Flt Lt M D Logan    
Flt Lt E H Sandall    1 Jan 1945
Mr A E G Allan Senior Technical Officer  
Mr C F Sutton Senior Technical Officer  
Mr G G Craig Acting Staff Officer  
Mr S H Hodges Acting Staff Officer  
Mr J D Swallow Acting Higher Clerical Officer  
Mr A W Haddock Acting Higher Clerical Officer  
Mr G A Ashton Acting Higher Clerical Officer  
Mr C Alfred Acting Higher Clerical Officer on loan from another Government Dept.
Mr W G Boyd Acting Higher Clerical Office on loan from another Government Dept.

Directorate-General of Armament

AVM Gerard Combe Director-General  5 Feb 1945
Gp Capt John Marson Deputy Director; later AVM  
Gp Capt Maurice L Heath, OBE; later AM  
Wg Cdr G Bird    
Wg Cdr C N Harrison    
Wg Cdr Evelyn M T Howell later AVM  
Wg Cdr W J Macken    
Wg Cdr G P Woodhouse    
Sqn Ldr D C Baillie    
Sqn Ldr R Bibby    
Sqn Ldr J D Bird    
Sqn Ldr T B Jones    
Sqn Ldr J W Mills    
Sqn Ldr D T Way OBE  
Flt Lt T V Batty    
Flt Lt J D Bird    
Flt Lt D Bishop    
Flt Lt L T Brook    
Flt Lt G A Fricker    
Flt Lt A Gibson    
Flt Lt G Greenfield    
Flt Lt W A Jones    
Flt Lt D R Levinson BEM  
Flt Lt J F Palmer    
Flt Lt K C Price    
Flt Lt R S Raydin    
Flt Lt W Turner    
Flt Lt A W Uphill    
Commandant-General of the RAF Regiment and Inspector Ground Combat Training
Maj-Gen A E Robinson Commandant-General, DSO  4 May 1945
Flt Off H E M Johnson Staff Officer, WAAF 11 Feb 1946
A/Cdre Harold J G E Proud Director, CBE 14 Jan 1946
Gp Capt M D Thunder Deputy Director 16 Jul 1945
Wg Cdr R W Hurst Assistant Director 14 Aug 1945
Wg Cdr H W C Springham   22 Nov 1946
Lt Col H H Farthing    3 Sep 1945
Lt Col R P Freeman Taylor    1 Dec 1946
Sqn Ldr H R J Adams   17 Feb 1946
Sqn Ldr A A Baxter   14 May 1946
Sqn Ldr F T Russell   16 Jun 1947
Sqn Ldr H H Wood-Glover    3 Jun 1947
Sqn Off P Vine WAAF 25 Nov 1945
Flt Off E M Caldwell WAAF 17 Dec 1945
Deputy Directorate of Science
Dr B G Dickens Superintendent, OBE, BSc, ARCS, DIC, PhD  
Dr G A Roberts Senior Principal Scientific Officer, BA  
Mr H L Beards Principal Scientific Officer, BSc  
Dr A Charlesby Principal Scientific Officer, BSc, PhD, DIC, FInstP  
Mr I A Hockmayer Principal Scientific Officer, BSc, MIEE, ACRAS  
Dr J B Parry Principal Scientific Officer, BA, PhD, ABPsC  
Mr H D Poole Principal Scientific Officer,  
Mr F J Prewett Principal Scientific Officer, MA  
Mr E C Williams Principal Scientific Officer, BSc, MSc, FInstP  
Mr I G de Teissier Senior Scientific Officer, BA  
Mr R Cockett Senior Scientific Officer, BA, DipEd, ASPsS  
Mr P D Greenall Senior Scientific Officer, MSc, DipEd  
Mr F Morgan Senior Scientific Officer, BA  
Dr G W Robertson Senior Scientific Officer, BSc, PhD  
Mr F C Watts Senior Scientific Officer, MA, FSS  
Mr A Cassie Scientific Officer, MA  
Miss E M Giles Scientific Officer,  
Mr A Walker Scientific Officer,  
Mr T Whittaker Senior Experimental Officer, MIPE  
Mr W E Pryor Experimental Officer  
Mr T E Shrimpton Experimental Officer  
Sqn Ldr J Ellerd Styles    
Fg Off W H Penny    
Mr P J Fowler Staff Officer  
Mr P M G Carter Junior Executive Officer  
Mr W E Dowling Junior Executive Officer  
Mr B B Peachey Junior Executive Officer  
Mr J R North Junior Executive Officer  
Mr D D Asprey Junior Executive Officer  
Mr D Drew Junior Executive Officer  
Miss M A Allan Special Appointment, MA, EdB  
Mrs H S Anthony Special Appointment, MA  
Dr E M Backett Special Appointment, PhD, BSc (Hon), MBBS  
Mr H Maddox Special Appointment, BA  
Mr D K Wheeler Special Appointment, BA (Hon), DipEd  
Assistant Chief of the Air Staff (Operations)
Directorate of Operations
A/Cdre Francis J Fressanges Director, CB; later AM  
Gp Capt Clayton D C Boyce Deputy Director; later AVM  
Gp Capt Neville R Buckle Deputy Director; later A/Cdre  
Gp Capt R C Gaskell Deputy Director,  
Gp Capt M B Edwards Deputy Director, OBE  
Wg Cdr I M Crosbie    
Wg Cdr M M Kane MBE 10 Oct 1945
Wg Cdr W J Marshall MBE 30 Nov 1945
Wg Cdr W W T Ritchie AFC 10 May 1945
Wg Cdr J H Sindall DSO 24 Jul 1945
Wg Cdr H C Westwood    
Cdr G R Carver RN  
Sqn Ldr V H Buscall    
Sqn Ldr T S Kitching    
Sqn Ldr L Newbould    
Sqn Ldr Angus A N Nicholson later A/Cdre 19 May 1945
Sqn Ldr C M Owen DFC  3 Sep 1945
Sqn Ldr L G Press AFC 13 Nov 1945
Sqn Ldr J R Urwin-Mann DSO, DFC  1 Aug 1945
Sqn Ldr D A Watson DFC  
Flt Lt C G Peters    
Flt Lt T Simpson    
Flt Off M K Fearnehough WAAF  
SO F Dumbarsteen WAAF  
Directorate of Navigation
A/Cdre Geoffrey I L Saye Director, OBE, AFC; later AVM  
Gp Capt John G Davis Deputy Director, OBE; later ACM  
Wg Cdr R T Billett Assistant Director  
Wg Cdr R H S Mealing Assistant Director,  
Wg Cdr W G Oldbury Assistant Director, DFC  
Wg Cdr T Q Horner    
Wg Cdr J P Selby    
Sqn Ldr I M Brodie    
Sqn Ldr J F Crook    
Sqn Ldr

John F Davis

DFC; later A/Cdre  
Sqn Ldr H R Hall    
Sqn Ldr W L Farqhurson    
Sqn Ldr P S Huggett    
Sqn Ldr J A King    
Sqn Ldr G G Petty    
Sqn Ldr J Wood    
Flt Lt F R W Bagshaw    
Flt Lt C O Beck    
Flt Lt J M Helme    
Flt Lt J H Misselbrook   14 Oct 1946
Flt Lt T S Steuart    
Flt Lt K Tebbutt   10 Sep 1945
Flt Off E Smorthwaite WAAF  
Directorate of Air Support and Transport Operations
A/Cdre

David F W Atcherley

Director, CBE, DSO, DFC; later AVM  
Gp Capt Frederick F Rainsford Deputy Director; later A/Cdre  
Wg Cdr R W Cox    
Wg Cdr R C Love DSO, DFC 24 Sep 1946
Wg Cdr K F Mackie DFC 17 Aug 1946
Wg Cdr Edward G L Millington CBE, DFC; later A/Cdre  
Lt Col E G Hollist    
Sqn Ldr H S Burrows   28 Feb 1945
Sqn Ldr L A Malins    6 Oct 1945
Sqn Ldr J A Newington AFC  
Maj E S Lough    
Maj F M Shaw    
Deputy Directorate of Accident Prevention
Gp Capt A F Anderson Deputy Director, DSO, DFC 17 Dec 1945
Wg Cdr H Budden DSO, DSC  
Wg Cdr W C E Craig DFC  
Wg Cdr R T Frogley   13 Dec1945
Wg Cdr Ian N MacDougall DFC; later A/Cdre  
Wg Cdr J J McKay DSO, DFC  
Wg Cdr G F Rodney    
Wg Cdr A J M Smythe OBE, DFC  
Wg Cdr W H Maitland Walker    
Sqn Ldr P A Alt    
Sqn Ldr F W Chadwick DFC  2 Aug 1946
Sqn Ldr J K Haseldon DFC  
Sqn Ldr W E V Malins    
Sqn Ldr W M Mason    
Sqn Ldr L W Percival MBE  
Sqn Ldr S H Redmond    
Lt Cdr H Jones Naval Liaison Officer, RN  
Flt Lt F V Armstrong    
Flt Lt J B Ball    
Flt Lt E S Bone    
Flt Lt N E Bowen    
Flt Lt W H Cheek DFC  
Flt Lt K W Cook    
Flt Lt C J Davies    
Flt Lt W R Gunn GM  
Flt Lt D Hill    
Flt Lt D F W Hinton    
Flt Lt P W Humphries    
Flt Lt R J A Jones    
Flt Lt K G Marks    
Flt Lt C A Newman   28 Oct 1944
Flt Lt E J Poole    1 Nov 1944
Flt Lt J B Robertson    
Flt Lt G J Smith    
Flt Lt F G Sullivan    
Flt Lt R Thompson    
Flt Lt R H Vernon   12 Oct 1945
Flt Lt O E Willis    
Mr K P H Hunt Special Appointment  
Miss E A K Knott Acting Higher Clerical Officer  
Assistant Chief of the Air Staff (Technical Requirements)
Directorate of Operational Requirements (A)
A/Cdre

Thomas G Pike

Director, CB, CBE, DFC; later MRAF 21 Jul 1941
Gp Capt T B Cooper Deputy Director, OBE, DFC 10 Feb 1945
Gp Capt Charles L Dann Deputy Director, OBE, BSc; later A/Cdre  
Wg Cdr E G Campbell-Voullaire DFC  1 Dec 1946
Wg Cdr R D Elliott   26 Aug 1946
Wg Cdr D E B Wheeler    
Wg Cdr B A C Wood DFC  
Wg Cdr S Wroath AFC  
Lt Col J F T Scott    
Sqn Ldr Colin C M Baker later A/Cdre  
Sqn Ldr S E Harrison   13 Aug 1945
Sqn Ldr Thomas P Seymour later A/Cdre  
Sqn Ldr J Quinn DFC  8 Apr 1947
Sqn Ldr David C H Simmonds later A/Cdre  6 Dec 1945
Mr W F Jaggs Acting Staff Officer  
Mr E W Bates Acting Higher Clerical Officer  
Directorate of Operational Requirements (E)
A/Cdre

Colin P Brown

Director, CBE, DFC; later AVM 19 Aug 1942
Gp Capt L F Brown Deputy Director  
Wg Cdr R E Drake OBE, AFC  
Wg Cdr W B S Simpson    
Wg Cdr E A Whiteley DFC  
Sqn Ldr Charles S Betts later AVM 27 Jan 1945
Sqn Ldr John R Burges later A/Cdre  
Sqn Ldr H R Figg DFC, DFM  
Sqn Ldr R E Glover    
Sqn Ldr T C MacNamara    7 Jan 1946
Sqn Ldr G H Williams    
Deputy Directorate of Air Tactics
Gp Capt L C Slee Deputy Director, DSO, DFC 16 Dec 1945
Wg Cdr E H McHardy    
Wg Cdr J F Newman DSO, DFC 17 Jan 1946
Wg Cdr B G Morris    
Wg Cdr G J Rayner    
Wg Cdr Philip J Sanders DFC; later A/Cdre  
Assistant Chief of Air Staff (Intelligence)
Directorate of Intelligence (Operations)
A/Cdre John G Hawtrey Director, CBE; later AVM  9 Dec 1946
Wg Cdr

James R Whelan

Assistant Director, DSO, DFC; later A/Cdre  3 May 1946
Wg Cdr Alan H C Boxer DSO, DFC; later AVM 31 Mar 1946
Wg Cdr P H Hugo DSO, DFC 25 Feb 1946
Sqn Ldr J Garden DFC 29 Aug 1946
Sqn Ldr A Leitch    
Sqn Ldr C E L Powell    7 Jul 1947
Flt Lt E Vear    
Mr S F Mason Acting Higher Clerical Officer  
Mr A W Welham Acting Higher Clerical Officer  
Deputy Directorate of Intelligence (3)
Gp Capt John M D Ker Deputy Director; later A/Cdre 28 Jul 1947
Wg Cdr P Baldwin   16 Jun 1947
Wg Cdr A Bruce   18 Jan 1946
Wg Cdr W J Hething RAAF 22 May 1947
Sqn Ldr G H Avent DSC, RCAF  9 Jan 1947
Sqn Ldr K Dear   11 Feb 1945
Sqn Ldr F R Godsmark   30 Dec 1946
Sqn Ldr  R C Jebb    7 May 1946
Sqn Ldr V G J Phillips    1 Oct 1945
Sqn Ldr G P Wildish AFC 28 May 1947
Flt Lt W C P Cory    1 Sep 1945
Flt Lt R T Edwards    3 Apr 1947
Flt Lt W A Harrison    1 Aug 1946
Flt Lt A M Hay    1 Nov 1946
Flt Lt E I Williams   11 Jul 1946
Flt Off M E Curtis WAAF 23 Dec 1941
Flt Off G Deans WAAF  5 Aug 1942
Flt Off E M Wheatley WAAF 13 May 1947
Mr G F M Carter Junior Executive Officer  
Mr F P De Little Junior Executive Officer  
Mr O T Berry Junior Executive Officer, MBE  
Mr A G Anderson Higher Clerical Officer  
Mr J S Childs Higher Clerical Officer  
Mr J J Hampton Higher Clerical Officer  
Mr A Hodges Higher Clerical Officer  
Mr G A Lewis Higher Clerical Officer, MBE  

Deputy Directorate of Intelligence (Research)

Gp Capt G M Buxton Deputy Director, OBE  
Assistant Directorate of Intelligence (2)
Wg Cdr Vacant Assistant Director  
Wg Cdr Christopher H Hartley DFC, AFC; later AM  1 Nov 1946
Sqn Ldr S G Brown   31 Oct 1946
Sqn Ldr C Dunkerley    1 May 1946
Sqn Ldr W R Hardeman OBE  6 May 1946
Flt Lt W J Brett   23 Jun 1944
Flt Lt R W W Buckley    1 Apr 1946
Flt Lt K W Cowell    9 Jan 1947
Flt Lt S E Cowen   11 Apr 1946
Flt Lt J F Hall   28 Oct 1946
Flt Lt S C Hill    1 Jun 1946
Flt Lt F J Lee   25  Apr 1944
Flt Lt P L Morgan   18 Sep 1946
Flt Lt J L Newton   17 Jan 1946
Flt Lt J P E Peters    1 Feb 1946
Flt Lt J B Pow   17 Jan 1946
Flt Lt K C Rogers    2 Nov 1945
Assistant Directorate of Intelligence (Science)
Dr J H Lees Assistant Director, MA, PhD, FRAeS  
Dr J G A Griffiths Principal Scientific Officer, BA, PhD, FRIC  
Dr A T Horton Principal Scientific Officer, MA, DFC, PhD  
Mr D J Garrard Senior Scientific Officer, BA  
Mr E G Ackerman Scientific Officer, GM  
Mr H G Cundall Experimental Officer  
Mr G E Kippax Junior Executive Officer  
Deputy Directorate of Intelligence (Organisation and Security)
Gp Capt Ian E Brodie Deputy Director, OBE; later A/Cdre  7 Jul 1947
Wg Cdr D J McGlinn DFC 10 Jul 1946
Wg Cdr F E Ratcliffe OBE 18 Jan 1947
Sqn Ldr W H Angus   16 Jan 1946
Sqn Ldr N E Canton MBE, DFC  6 May 1947
Sqn Ldr H H Oak-Rhind    3 Dec 1942
Flt Lt J S F Blundell DFC  7 May 1946
Flt Lt L V Cruikshank    1 Aug 1946
Flt Lt A F Derry    9 Oct 1945
Flt Lt S W Wilding   20 Jun 1945
Fg Off R A Walker   27 Dec 1946
Mr A H Bates Acting Staff Officer  
Mr S E Little Acting Staff Officer  
Mr J C MacNair Acting Higher Clerical Officer  
Deputy Directorate of Allied Air Co-operation and Foreign Liaison
Gp Capt Walter G Cheshire Deputy Director; later ACM  
Wg Cdr P Sawson    
Wg Cdr J M Kentish    
Wg Cdr C P N Newman    1 Sep 1946
Wg Cdr R W Turner    
Sqn Ldr R Bailey    
Sqn Ldr M K Forter   28 Nov 1943
Sqn Ldr C S Gray DSO, DFC  
Sqn Ldr B V Hunter    
Sqn Ldr C Marshall    
Sqn Ldr C F M Mervyn Jones    
Sqn Ldr M S J Wilton    
Sqn Ldr Philip H G Wintle    
Flt Lt D J Bathfield    
Flt Lt T R Bishop    
Flt Lt C M Dennehy    
Flt Lt P T Murphy    
Flt Lt F Pichel-Juan DFC  
Flt Lt D A Stevenson    
Flt Lt W E Sutton    
Flt Lt H I Tingley    
Flt Lt F J Venn    
Flt Off J M Beggs WAAF  
Flt Off E Spowart WAAF 28 Oct 1943
Mr J B Hogan Acting Staff Officer, MBE  
Mr H C Slade Acting Higher Clerical Officer  
Mr H P Orviss Acting Higher Clerical Officer  
Mr A E T Facey Acting Higher Clerical Officer on loan from another Government Department
Assistant Chief of the Air Staff (Policy)
Directorate of Plans
A/Cdre

George H Mills

Director, CB, DFC; later AM  
Gp Capt John H Edwardes Jones Deputy Director, CBE, DFC, AFC; later AM 13 Nov 1945
Gp Capt Charles S Moore OBE; later AVM  
Wg Cdr

Reginald H C Burwell

DFC; later A/Cdre  
Wg Cdr P W D Heal AFC  
Wg Cdr W A Toyne   5 Oct 1945
Wg Cdr E R M Walker    
Directorate of Policy (Air Staff)
A/Cdre

William A D Brook

Director, CBE; later AVM  3 Aug 1946
Gp Capt Bernard A Casey Deputy Director; later A/Cdre  3 Dec 1945
Gp Capt

Henry P Fraser

Deputy Director, CBE, AFC; later AM 22 Feb 1947
Gp Capt David W Lane Deputy Director, CBE; later A/Cdre  
Gp Capt Donald M T Macdonald Deputy Director, later  AVM 30 May 1945
Wg Cdr W Bradshaw OBE, DFC  
Wg Cdr William V Crawford-Compton  DSO, DFC; later AVM  
Wg Cdr Leslie Fox DSO, DFC; later A/Cdre  6 Dec 1945
Wg Cdr

Stanley B Grant

later AVM  
Wg Cdr C F Harrington   25 Nov 1946
Wg Cdr M W B Knight    
Wg Cdr John H Lapsley OBE, DFC; later AM  
Wg Cdr D F M Macdonald    
Wg Cdr Christopher J Mount DSO, DFC; later A/Cdr  
Wg Cdr G M Robinson DFC  
Wg Cdr J A Thompson    
Air Staff Policy 1
Wg Cdr Alan D Frank later AVM  

Source - July 1947 Air Force List

This page was last updated on 26/05/17 using FrontPage 2003

         [Top of Page]