Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal C P Brown (03163)


Colin Peter       b: 20 Dec 1898            r: 15 Mar 1954            d: 19 Oct 1965

CB – 14 Jun 1945, CBE – 24 Sep 1941,  DFC – 21 Sep 1918, Bar – 3 Dec 1918, C de G (P) – 8 Nov 1918,

For a list of foreign decoration abbreviations, click here

(RNAS): - (T) Flt Off (P): xx xxx xxxx, Flt Sub-Lt: 13 Jun 1917.

(RAF): - Lt: 1 Apr 1918, Act Capt: xx xxx 1918, (T) Capt: xx xxx 1918, Fg Off: xx xxx xxxx, Flt Lt: 1 Jan 1925, Sqn Ldr: 1 Oct 1934, Wg Cdr: 1 Jan 1938, Act Gp Capt: 1 Mar 1940?, (T) Gp Capt: 1 Sep 1940, Act A/Cdre: 19 Aug 1942, Gp Capt (WS): 19 Feb 1943 (T) A/Cdre: xx xxx xxxx, Gp Capt: 1 Dec 1943, A/Cdre: 1 Jul 1947, Act AVM: 7 Apr 1950, AVM: 1 Jan 1952.

xx xxx 1917:                 U/T Pilot, RNAS

17 Jun 1917:                Pilot, Seaplane Defence Sqn.

15 Jan 1918:                Pilot, No 13 Sqn RNAS.

 1 Apr 1918:                Pilot, No 213 Sqn.

xx xxx 1918:                Flight Commander, No 213 Sqn.

 25 Nov 1919:             Pilot, HMS Argus.

31 May 1920:              Instructor, School of Naval Co-operation and Aerial Navigation

 5 Jan 1921:                 Pilot, No 205 Sqn.

 1 Oct 1921:                Pilot, No 3 Sqn.

 1 Apr 1923:                Pilot, No 420 Flt.

 1 Sep 1923:                Attended Signals Course, Electrical and Wireless School

15 Sep 1924:               Staff Officer, Signals Branch.

19 Sep 1927:               Attended RAF Staff College.

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

16 Mar 1929:                Flight Commander, No 84 Sqn

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

 1 Feb 1931:                Signals Officer, No 13 Sqn.

12 Dec 1932:               Staff Officer, Signals Branch.

 1 Dec 1934:                Signals Officer, No 22 Group.

21 Sep 1935:               Officer Commanding, No 26 Sqn.

xx xxx 1937:                 ?, RAF Station, Catterick

11 Apr 1938:               Supernumerary (non-effective, sick), RAF Depot.

 4 Jul 1938:                  Assistant Director?, Directorate of Staff Duties

 1 Mar 1940                 SASO, No 60 Group.

24 Apr 1940:               Tranferred to Technical Branch

 9 Aug 1941:                Staff Officer?, Air Ministry

19 Aug 1942:               Director of Radar, Air Ministry

xx xxx 1945:                 Director of Operational Requirements (II)

xx xxx 1946:                 Director of Operational Requirements (E)

xx xxx 1949:                 Chief Signals Officer, Middle East Air Force

 7 Apr 1950:                Assistant Controller of Supplies (Air), Ministry of Supply

xx xxx 1953:                 Air Ministry for special duty

An able and aggressive pilot, his final tally at the end of World War One was 14 consisting of seven destroyed and a further two shared, four out of control and another shared.  On 6 Sep 1922, he was injured whilst making a forced landing in the Moray Firth in DH9A, H3530 of No 3 Sqn following an engine failure. He was awarded the CBE for distinguished service between 1 October 1940 and 31 March 1941.  Retired on account of medical unfitness for air force service.

Citation for the award of the Distinguished Flying Cross

“Lieut. Colin Peter Brown (Sea Patrol).

Was engaged in a bombing raid on an enemy seaplane base by night, and dropped his bombs from a height of 500 feet, causing considerable destruction. Shortly afterwards he bombed an enemy aerodrome in daylight, also from a. height of 500 feet, and then descended to 300 feet and  destroyed an enemy machine. On arriving at his aerodrome fifty-nine bullet-holes were found in his machine. He has since then destroyed two enemy aeroplanes. Lieutenant Brown has been engaged in several other aerial fights, and has proved himself a gallant and resourceful flight leader.”

(London Gazette – 21 September 1918)

Citation for the award of the Bar to the Distinguished Flying Cross

“Lieut. (A./Capt.) Colin Peter Brown, D.F.C. (Sea Patrol FLANDERS.)

A fine fighting pilot and brilliant leader who has destroyed thirteen enemy aircraft.  On 4th October he led his formation of fifteen scouts to attack a superior number of the enemy. Nine of the latter were destroyed, Captain Brown, single-handed, accounting for three.

(D.F.C. gazetted 21st September, 1918.)”

(London Gazette – 3 December 1918)

This page was last updated on 06/03/13 using FrontPage XP©

Return to C B Brown C B Brown                                        [Top of Page]                                     L O Brown  Forward to L O Brown