Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


RAF Station Commanders - Mediterranean, Middle East & Africa


[Akrotiri | Basrah | Eastleigh | El Adem | Gibraltar | Habbaniya | Hal Far | Heliopolis | Helwan | Idris | Ismailia | Kalafrana | Luqa | Muharraq | Ramleh | Steamer Point | Ta Kali]

RAF Akrotiri

xx xxx 1956                             Gp Capt J C MacDonald

10 Feb 1959                            Gp Capt A H Humphrey

xx Sep 1960                             Gp Capt D B Fitzpatrick

 2 Nov 1961                            Gp Capt H B Verity

10 Nov 1962                           Gp Capt B P T Horsley

xx xxx 1965:                            A/Cdre C D North Lewis

xx xxx 1968                             Gp Capt M G Beavis

xx xxx 1969                             Gp Capt W J Stacey

 

15 Dec 1973                            A/Cdre D P Hall

27 Sep 1975                            Gp Capt D Cook

10 Feb 1978                            Gp Capt P L Gray

28 Mar 1980                            Gp Capt A Parkes

 1 Apr 1982                             Gp Capt J F Willis

30 Mar 1984                            Gp Capt A E Kyle

xx xxx 1987                             Gp Capt C R Adams

 

xx xxx 1995                             Gp Capt N E Taylor

xx xxx 1997                             Gp Capt D R Williams

xx xxx 1999                             Gp Capt I A Milne

xx xxx 2001                             Gp Capt M W Halsall*

xx xxx 2003                             Gp Capt N Randle*

13 May 2005                           Gp Capt C A Bairsto*

xx xxx xxxx                              Gp Capt J C Bessell

xx Dec 2010                            Gp Capt D B Thomson

xx Jan 2012                             Gp Capt J E Linter

xx Jan 2014                             Gp Capt P D Kennett

*OC Western Sovereign Base Area

 

Basrah Air Station

xx xxx xxxx                             Gp Capt I Wood

xx xxx 2006                            Gp Capt M A B Brecht

xx xxx 2006                            Gp Capt M Neville

 

Eastleigh (Nairobi)

20 Jun 1953                             Gp Capt D J Eayrs

xx xxx xxxx

 

El Adem

xx xxx 1956                              Wg Cdr P R Robinson

xx xxx 1959                              Gp Capt ? Bell

xx xxx 1961                              Gp Capt K G Hubberd

xx xxx 1963                              Gp Capt ? Briggs

xx Sep 1964                              Gp Capt J W Frost

 

Gibraltar

xx xxx xxxx                              Wg Cdr J Holland

xx xxx 2013                            Wg Cdr G Smith

 

Habbaniya (Dhibban)

19 Apr 1937                           Gp Capt A S Morris

 2 Feb 1938                            Gp Capt R S Maxwell

25 Oct 1938                           Gp Capt T Q Studd

 

Hal Far

10 May 1929                          Wg Cdr C W Nutting

26 Aug 1931                           Wg Cdr E R Prettyman

16 Apr 1934                           Wg Cdr/Gp Capt R L G Marix

29 Apr 1936                           Wg Cdr J S T Fall

29 Apr 1936                           Wg Cdr M L Taylor

29 Aug 1939                           Sqn Ldr W L Houlbrook

 1 Jan 1940                              Gp Capt O'Sullivan

 3 Jun 1941                              Gp Capt M L Taylor

26 Jul 1941                              Wg Cdr R H Harris

26 Sep 1941                            Wg Cdr R I MacDougall

xx May 1942                            Wg Cdr J S Griffiths

 9 Jun 1943                               Gp Capt G K Gilroy

23 Nov 1943                            Wg Cdr J M Thompson

18 Feb 1944                             Wg Cdr Ogden

1 Jul 1944                                 Gp Capt F H Tyson

28 Aug 1944                            

xx Oct 1944                              Gp Capt A W Bates

 

Heliopolis

17 Dec 1924                        Gp Capt W H de W Waller

 1 Mar 1928                         Gp Capt C T Maclean

25 Sep 1929                        Gp Capt R E C Pierse

29 Mar 1930                        Gp Capt E M Murray

4 Nov 1932                          Gp Capt C W H Pulford

29 Sep 1934                         Gp Capt W A McClaughry

17 Nov 1935                        Wg Cdr C W Mackey

14 Aug 1936                        Gp Capt/A/Cdre R Collishaw

 

Helwan

11 Nov 1938                        Wg Cdr W R Cox

16 Jan 1939                          Wg Cdr C B S Spackman

 

Idris (Castel Benito)

xx xxx 1954                                Wg Cdr P G D Farr

xx xxx xxxx                                 Wg Cdr ? Bowen

xx Jun 1956                                Wg Cdr W Stapleton

 

Ismailia

 3 Oct 1935                                Wg Cdr F H Coleman

20 Apr 1938                              Wg Cdr W E G Mann

19 Jan 1939                                Wg Cdr/Gp Capt W R Cox

 

Kalafrana

xx Jul 1916                                 Flt Cdr J D Maude RNAS

29 Mar 1934                              Gp Capt J Sowrey

27 Apr 1936                               Gp Capt R L G Marix

26 Oct 1936                               Gp Capt F E P Barrington

17 Oct 1938                               Wg Cdr G W Bentley

17 Dec 1938                               Gp Capt F E P Barrington

10 Jan 1941                                Gp Capt G E Livock

 

Luqa

 8 Jul 1940                                 Wg Cdr R C Jonas

xx May 1941                             Gp Capt O'Sullivan

xx xxx 1941                               Gp Capt C H Cahill

xx xxx 1941                               Gp Capt S H V Harris

xx Jan1942                                Gp Capt J S Chick

17 Apr 1942                              Gp Capt J Thomas

18 Jun 1942                               Gp Capt ? Le May

29 Oct 1943                              Gp Capt F H Tyson

1 Jul 1944                                 

26 Oct 1945                              Gp Capt K F Pickles

17 Sep 1949                              Gp Capt L F Brown

 

Muharraq

xx xxx 1969                              Gp Capt Fosskit

 

Sharjah

xx xxx xxxx                             Wg Cdr T Sheppard (1968)

 

Ramleh

 9 Feb 1934                          Wg Cdr D Harries

 7 Sep 1936                          Wg Cdr R B Mansell

 1 Jul 1937                            Wg Cdr A H Flower

11 Nov 1938                        Wg Cdr A C Sanderson

 

Steamer Point

27 Jan 1961                              Gp Capt T J Hanlon

 

Ta Kali

xx Oct 1940                                Wg Cdr G R O'Sullivan

xx May 1941                              Wg Cdr W A J Satchell

xx Apr 1942                                Wg Cdr E J Gracie

xx xxx 1943                                 Wg Cdr G Tyrrell

Officers shown in Italics either never reached Air Rank or were not in the General Duties Branch when they did so

[Akrotiri | Basrah | Eastleigh | El Adem | Habbaniya | Hal Far | Heliopolis | Helwan | Idris | Ismailia | Kalafrana | Luqa | Muharraq | Ramleh | Steamer Point | Ta Kali]

This page was last updated on 01/05/14 using FrontPage XP

 [Top of Page]