Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal T J Hanlon (33190)


Thomas James              b: 15 Jul 1916                     r: 7 Aug 1971                          d: 6 Jan 1977

CB - 14 Jun 1969, CBE 1 Jan 1959, MiD xx xxx xxxx

(RAF): - Plt Off: 31 Jul 1937, Fg Off: xx xxx xxxx, Act Flt Lt: xx xxx xxxx 21 Jan 1940, Flt Lt (WS): 29 Aug 1940,  (T) Sqn Ldr : 1 Dec 1941, Sqn Ldr: 1 Jun 1943, (T) Wg Cdr: 1 Jul 1944, Act Gp Capt: 28 Mar 1945, Wg Cdr (WS): 28 Sep 1945 1 Nov 1947,  Wg Cdr: 1 Jan 1951, Act Gp Capt: xx xxx 1956 Gp Capt: 1 Jan 1958, A/Cdre: 1 Jul 1965, AVM: 1 Jul 1968.

xx xxx 1935:                 Flight Cadet, C Sqn, RAF College, Cranwell

31 Jul 1937:                 Pilot, No 34 Sqn.

xx xxx 1939:                 Pilot/Flight Commander, No 8 Sqn (Aden)

 6 Dec 1941:                Air Staff, HQ British Forces in Aden

xx xxxx 1943:               Attended RAF Staff College

17 May 1943:              Staff Officer, Directorate of Operational Training.

xx xxx 1943:                 Deputy Director of Operational Training.

xx xxx 1946:                 Staff Officer, HQ Bomber Command

xx xxx 1947:                 Attended Joint Services Staff College

xx Dec 1947:                Officer Commanding, No 90 Sqn.

xx Jun 1948:                 Officer Commanding, RAF White Waltham

18 Oct 1949:                SOA, HQ No 65 (London Reserve) Group.

 6 Oct 1950:                 Transferred to the Secretarial Branch. (retaining existing rank and seniority)

xx xxx 1950:                 Staff Officer, HQ Allied Forces, Central Europe

xx xxx 1953:                 Staff Officer, Air Ministry

xx xxx 1956:                 Staff Officer, Dept of AMP

xx Sep1958:                 Administrative Staff Officer, HQ Transport Command

27 Jan 1961:                Officer Commanding, RAF Steamer Point, Aden

xx xxx 1963:                 Attended Imperial Defence College

xx xxx 1964:                 SASO, RAF Record Office

xx xxx 1965:                 AOC, RAF Record and Pay Office

19 Jul 1968:                 AOA, HQ Maintenance Command.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to P H Hamley P H Hamley                                        [Top of Page]                     G Harcourt-Smith Forward to G Harcourt-Smith