Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Coastal Area Personnel, units and locations


[Oct 1919 | Nov 1919 | Dec 1919 | Jan 1920 | Feb 1920 | Mar 1920 | May 1920 | Jun 1920 | Jul 1920 | Jul 1921 | Jul 1922 | Jul 1923 | Jan 1924 | May 1924 | Jan 1925 | Feb 1925 | Mar 1925 | Apr 1925 | May 1925 | Jun 1925 | Jul 1925 | Mar 1926 | Jul 1926 | Dec 1926 | Jul 1927 | Jul 1928 | Sep 1928 | Jul 1929 | Jul 1930 | Aug 1930 | Sep 1930 | Oct 1930 | Nov 1930 | Dec 1930 | Jul 1931 | Jul 1932 | Jul 1933 | Jan 1934 | Jul 1934 | Jul 1935]

October 1919

Address Controlled
4 Thurloe Place, Kensington, SW1

The following stations: -

Warsash, Calshot, Lee-on-Solent, Sandbanks, Gosport, Fort George, Hamble, Southampton, Polegate, Tipnor, Bembridge, Newhaven, Cattewater, Mullion, Torquay, Tresco, Merrfield, North Queensferry, Donibristle, Leuchars, Dundee, Houton Bay, Smoogroo, Caldale, Scapa, Turnhouse, Felixstowe, Yarmouth

Also all aircraft carriers and units afloat fighting ships.

 

Rank Name Date Notes
A/Cdre A V Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, CB, DSO, later AVM
Wg Cdr N J Roche 12 Jun 1919 Principal Medical Officer, OBE

Source -October 1919 Air Force List

November 1919

 

Rank Name Date Notes
A/Cdre A V Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, CB, DSO, later AVM
Gp Capt C R Samson 22 Sep 1919 Group Captain (Administration), CMG, DSO, AFC; later A/Cdre
Sqn Ldr G H Thomson  1 Sep 1919 Staff Officer 2nd Class, OBE
Sqn Ldr F J Rutland  1 Sep 1919 Staff Officer 2nd Class, DSC, AM
Flt Lt W B Callaway  1 Sep 1919 Staff Officer 2nd Class, AFC; later AVM
Flt Lt C A Shaw 10 Sep 1919 Staff Officer 2nd Class, DSO
Flt Lt W P Groves  1 Sep 1919 Staff Officer 3rd Class
Flt Lt H V German 25 Sep 1919 Staff Officer 3rd Class
Flt Lt R S Sugden 27 Sep 1919 Staff Officer 3rd Class, AFC
Flt Lt A W Mylne  4 Oct 1919 Staff Officer 3rd Class; later A/Cdre
Fg Off P A Simmons 15 Sep 1919 Staff Officer 3rd Class
Fg Off G D Ashby 26 Sep 1919 Staff Officer 3rd Class
Fg Off L C Wynne-Tyson 29 Sep 1919 Staff Officer 3rd Class
Fg Off J R R Harvey 22 Sep 1919 Staff Officer 4th Class
Wg Cdr N J Roche 12 Jun 1919 Principal Medical Officer, OBE

Source - November 1919 Air Force List

December 1919

Leaving

Rank Name Notes
Flt Lt W B Callaway Staff Officer 2nd Class, AFC; later AVM

Arriving

Rank Name Date Notes
Flt Lt F J Linnell   6 Nov 1919 Staff Officer 2nd Class; later AM
Sqn Ldr R L G Marix 12 Nov 1919 Staff Officer 2nd Class, DSO; later AVM
Fg Off P C Barber 28 Oct 1919 Staff Officer 3rd Class
Fg Off P J Murphy xx xxx 1919 Staff Officer 4th Class

Source - December 1919 Air Force List

January 1920

Leaving

Rank Name Notes
Flt Lt H V German Staff Officer 3rd Class

Arriving

Rank Name Date Notes
Flt Lt R M Bayley 22 Sep 1919 Staff Officer 3rd Class

Source - January 1920 Air Force List

February 1920

Arriving

Rank Name Date Notes
Wg Cdr C R J Randell 21 Jan 1920 Staff Officer 1st Class, CBE

Source - February1920 Air Force List

March 1920

Address Controlled
4 Thurloe Place, Kensington, SW1

The following stations: -

Warsash, Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Southampton, Isle of Grain, Cattewater, Killingholme, North Queensferry, Donibristle, Leuchars, Dundee, Smoogroo, Houton Bay, Felixstowe

Also all aircraft carriers and units afloat fighting ships and airship stations.

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London*

  • Details Pay Section - London*

  • RAF Repatriation Records - London

  • Air Ministry MT Section

  • Airship Station - Howden

  • Airship Station Sub-Unit - Barlow

  • Airship Constructional Station - Bedford (Cardington)

  • Rigid Trial Staff - Bedford (Cardington)

  • Airship Experimental Station - Pulham

  • Airship Station (C & M Party) - Pembroke

  • Airship Constructional Station - Barrow in Furness

  • Airship Station (C & M Party) - Anglesey

  • Airship Constructional Station (cadre) - Wormwood Scrubbs

  • Air Ministry Wireless Section - Room 804, Kingsway WC2*

  • Wireless Station - Howden

  • Wireless Station - East Fortune

  • Wireless Station - Pulham

  • Wireless Station - Grain

  • Meteorological Station - Anglesey

  • Meteorological Station - Barrow

  • Meteorological Station - Bedford

  • Meteorological Station - Capel

  • Meteorological Station - East Fortune

  • Meteorological Station - Inchinnan

  • Meteorological Station - Luce Bay

  • Meteorological Station - Pembroke

  • Meteorological Station - Pulham

  • Marine Aircraft Experimental Station - Isle of Grain

  • Marine Aircraft Experimental Station Detachment - Kirtling Street, Battersea

  • Seaplane Station - Killingholme

  • Delivery Station (Storage) - Killingholme

All other units are subordinated to the following Group and Wing HQs: -

No 10 Group

No 29 (Fleet) Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

Directly under Air Ministry except for purposes of pay, rations and clothing

Leaving - none

Arriving - none

Source - March 1920 Air Force List

May 1920

Address Controlled
4 Thurloe Place, Kensington, SW1

The following stations: -

Warsash, Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Southampton, Isle of Grain, Cattewater, Killingholme, North Queensferry, Donibristle, Leuchars, Dundee, Smoogroo, Houton Bay, Felixstowe

Also all aircraft carriers and units afloat fighting ships and airship stations.

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London*

  • Details Pay Section - London*

  • RAF Repatriation Records - London

  • Air Ministry MT Section

  • Airship Station - Howden

    • Airship Training School - Howden

    • Airship Experimental Station - Pulham

    • Hydrogen Plant - Howden

    • Wireless Station - Howden

    • Meteorological Station - Howden

    • Sub-Unit - Barlow

    • Airship Constructional Station - Barrow in Furness

  • Airship Constructional Station - Bedford (Cardington)

  • Rigid Trial Staff - Bedford (Cardington)

  • Air Ministry Wireless Section - Room 804, Kingsway WC2*

  • Wireless Station - East Fortune

  • Wireless Station - Pulham

  • Wireless Station - Grain

  • Wireless Station - Felixstowe

  • Meteorological Station - Anglesey

  • Meteorological Station - Barrow

  • Meteorological Station - Bedford

  • Meteorological Station - Grain

  • Meteorological Station - Felixstowe

  • Marine Aircraft Experimental Station - Isle of Grain

  • Marine Aircraft Experimental Station Detachment - Kirtling Street, Battersea

  • Seaplane Station - Killingholme

  • Delivery Station (Storage) - Killingholme

  • No 230 Squadron (Cadre) - Felixstowe

All other units are subordinated to the following Group and Wing HQs: -

No 10 Group

No 29 (Fleet) Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

Directly under Air Ministry except for purposes of pay, rations and clothing

 

Rank Name Date Notes
A/Cdre A V Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, CB, DSO, later AVM
Gp Capt Charles R Samson 22 Sep 1919 Chief Staff Officer, CMG, DSO, AFC; later A/Cdre
Wg Cdr Charles R J Randell 21 Jan 1920 Senior Technical Staff Officer, CBE
Wg Cdr Charles E H Rathborne xx xxx 1920 Air Staff Duties, DSO; later A/Cdre
Sqn Ldr George H Thomson  1 Sep 1919 'P' Staff, OBE
Sqn Ldr Reginald L G Marix 12 Nov 1919 Stores Staff (Spares etc), DSO; later AVM
Sqn Ldr Frederick J Rutland  1 Sep 1919 Technical Staff (for carriers), DSC, AM
Flt Lt Cecil A Shaw 10 Sep 1919 Sqn Ldr Stores Staff (Barracks etc), DSO
Flt Lt Edward St C Harnett xx xxx 1920 Administrative (Law Duties)
Flt Lt Ewen W Simpson xx xxx 1920 Administrative (Law Duties)
Flt Lt Robin G Mack xx xxx 1920 Air Staff (Operations, Intelligence & Lighter than Air)
Flt Lt Athol W Mylne  4 Oct 1919 Air Staff (Training, Heavier than Air); later A/Cdre
Flt Lt Francis J Linnell  6 Nov 1919 Air Staff (Communications); later AM
Flt Lt William P Groves  1 Sep 1919 Air Staff (Operations and Intelligence)
Flt Lt Rene M Bayley 22 Sep 1919 'P' Staff (Officers), DFC
Flt Lt Bernard Crossley-Meates xx xxx 1920 MT Duty under D of E
Flt Lt Ronald S Sugden 27 Sep 1919 Stores Staff Duties, AFC
Fg Off Percy A Simmons 15 Sep 1919 Flt Lt Stores Staff (Audit)
Fg Off Linden C Wynne-Tyson 29 Sep 1919 Air Staff, PA to AOC
Fg Off John R R Harvey 22 Sep 1919 Flt Lt Stores Staff, Aero Allotment
Fg Off Frank Edwards xx xxx 1920 Administrative Duties
Fg Off Gordon D Ashby 26 Sep 1919 Flt Lt 'P' Staff (Men)
Fg Off Edwin R Webb xx xxx 1920 Flt Lt Stores Staff (Barracks etc)
Plt Off Benjamin T Crook xx xxx 1920 Stores Duties
Wg Cdr Nelson J Roche 12 Jun 1919 Principal Medical Officer, OBE
Sqn Ldr Thomas J Kelly xx xxx 1920 Medical Officer, MC, MB
Flt Lt Jack G Skeet xx xxx 1920 Medical Officer (for disposal)

Source - May 1920 Air Force List

June 1920

There were the following changes: -

Leaving

Rank Name   Notes
Flt Lt Jack G Skeet xx xxx 1920 Medical Officer (to Z Unit, Somaliland)

Arriving

Rank Name Date Notes
Sqn Ldr Phillip A Shepherd xx xxx 1920 Recruiting Duties
Flt Lt Kenneth Biggs 20 Oct 1919 Medical Officer, MC
Flt Lt Phillip C Livingstone xx xxx 1920 Medical Officer (Supernumerary for disposal)
Flt Lt William F Wilson xx xxx 1920 Medical Officer (Supernumerary for disposal)

Source - July 1920 Air Force List

July 1920

There were the following changes: -

Leaving

Rank Name   Notes
Sqn Ldr Reginald L G Marix 12 Nov 1919 Stores Staff (Spares etc), DSO; later AVM

Source - July 1920 Air Force List

July 1921

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Isle of Grain, Cattewater, Donibristle, Leuchars, Dundee, Smoogroo, Felixstowe.

Also all aircraft carriers and units afloat fighting ships and airship stations.

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London*

    • RAF Recruiting Depot - Covent Garden, London

    • RAF Recruiting Depot - Chatham

    • RAF Recruiting Depot - Reading

    • RAF Recruiting Depot - Glasgow

    • RAF Recruiting Depot - Aberdeen

    • RAF Recruiting Depot - Newcastle-upon-Tyne

    • RAF Recruiting Depot - Edinburgh

    • RAF Recruiting Depot - Middlesborough

    • RAF Recruiting Depot - Belfast

    • RAF Recruiting Depot - Liverpool

    • RAF Recruiting Depot - Manchester

    • RAF Recruiting Depot - Leeds

    • RAF Recruiting Depot - Kingston-upon-Hull

    • RAF Recruiting Depot - Birmingham

    • RAF Recruiting Depot - Leicester

    • RAF Recruiting Depot - Cardiff

    • RAF Recruiting Depot - Norwich

    • RAF Recruiting Depot - Plymouth

    • RAF Recruiting Depot - Portsmouth

    • RAF Recruiting Depot - Southampton

    • RAF Recruiting Depot - Bristol

    • RAF Recruiting Depot - Brighton

    • RAF Recruiting Depot - Nottingham

  • Air Ministry MT Section

  • Airship Base - Howden

    • Airship Training School - Howden

    • Hydrogen Plant - Howden

    • Airship Constructional Station - Barrow in Furness

  • Air Ministry Wireless Section - Room 834, Kingsway WC2*

  • London MT Section - War Office Garage, London

  • Marine Aircraft Experimental Station - Isle of Grain

  • No 230 Squadron (Cadre) - Felixstowe

All other units are subordinated to the following Group HQs: -

No 10 Group

No 29 (Fleet) Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM A V Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, CB, DSO
Gp Capt Frederick W Bowhill  1 Mar 1921 Chief Staff Officer, CMG, DSO; later ACM
Wg Cdr Charles R J Randell 21 Jan 1920 Senior Technical Staff Officer, CBE
Wg Cdr Charles E H Rathborne  1 Apr 1920 Air Staff Duties, DSO; later A/Cdre
Wg Cdr Geoffrey R Bromet 13 Jul 1920 Air Staff (liaison duties with Admiralty), DSO, OBE; later AVM
Sqn Ldr George H Thomson  1 Sep 1919 'P' Staff, OBE
Sqn Ldr Arthur B Gaskell  1 Apr 1921 Supernumerary, DSC
Sqn Ldr Frederick J Rutland  1 Sep 1919 Technical Staff (for carriers), DSC, AM
Flt Lt Edward St C Harnett  1 Apr 1920 Administrative (Law Duties)
Flt Lt Athol W Mylne  4 Oct 1919 Air Staff (Training, Heavier than Air); later A/Cdre
Flt Lt Rene M Bayley 22 Sep 1919 'P' Staff (Officers), DFC
Flt Lt Bernard Crossley-Meates 11 Feb 1920 MT Duty under D of E
Flt Lt Dudley K Cameron 12 Oct 1920 Air Staff (Communications)
Flt Lt Alan G Bishop 18 Aug 1920 Air Staff, AFC; later A/Cdre
Fg Off John P Walters  1 May 1921 Personal Assistant to AOC
Fg Off Cyril B Godfrey  8 Apr 1921 Supernumerary (Law Duties)
Fg Off Frank Porter 10 Jan 1921 Air Staff (PT Inspector)
Fg Off John R R Harvey 22 Sep 1919 Flt Lt Stores Staff, Aero Allotment
Fg Off Frank Edwards xx xxx 1920 Administrative Duties
Fg Off Gordon D Ashby 26 Sep 1919 Flt Lt 'P' Staff (Men)
Plt Off Benjamin T Crook  5 Jan 1920 Stores Duties under D of E
Stores Officers
Flt Lt Cecil A Shaw 10 Sep 1919 Stores Staff Duties (Barracks etc), DSO
Flt Lt Vere J B Jacobs 11 Nov 1920 Stores Staff Duties
Flt Lt Duncan Mitchell 20 Aug 1920 Stores Staff Duties
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties
Medical Administration
Wg Cdr Nelson J Roche 12 Jun 1919 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr William A S Duck  1 Apr 1921 Deputy Principal Medical Officer, OBE
Flt Lt Kenneth Biggs 20 May 1920 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), MC, DPH

Source - July 1921 Air Force List

July 1922

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Isle of Grain, Cattewater, Donibristle, Leuchars, Smoogroo, Felixstowe, Martlesham Heath and Orfordness.

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters.

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

    • RAF Recruiting Depot - Newcastle-upon-Tyne

    • RAF Recruiting Depot - Birmingham

  • Air Ministry Wireless Section - Air Ministry*

  • RAF Central Hospital - Finchley

  • Research Laboratory and Medical Officers' School of Instruction - Hampstead

  • Central Medical Board - Hampstead

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Isle of Grain

    • Development Flight - Isle of Grain

  • Aeroplane Experimental Establishment - Martlesham Heath

    • Detachment - Orfordness

  • Care and Maintenance Party - Felixstowe

  • Care and Maintenance Party - Donibristle

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • No 401 Flight

    • No 402 Flight

    • No 403 Flight

    • No 440 Flight

    • No 441 Flight

    • No 442 Flight

    • RAF complements in: -

      • HMS Argus

      • HMS Eagle

      • HMS Hermes

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM A V Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, CB, DSO
Gp Capt Frederick W Bowhill  1 Mar 1921 Chief Staff Officer, CMG, DSO; later ACM
Wg Cdr Charles R J Randell 21 Jan 1920 Senior Technical Staff Officer, CBE
Wg Cdr Charles E H Rathborne  1 Apr 1920 Air Staff Duties, DSO; later A/Cdre
Wg Cdr Stuart Grant-Dalton 16 Apr 1923 Supernumerary, DSO, AFC
Wg Cdr Francis E T Hewlett 10 Jan 1923 Technical Staff Duties, DSO, OBE
Hon Wg Cdr (Sqn Ldr) George H Thomson  1 Sep 1919 'P' Staff, OBE
Sqn Ldr Arthur B Gaskell  1 Apr 1921 Supernumerary, DSC
Sqn Ldr Douglas C S Evill  1 Jan 1922 Technical Staff (carriers), DSC, AFC; later ACM
Sqn Ldr Robert Leckie  5 Jul 1923 Technical Staff Duties, DSO, DSC, DFC; later AVM
Sqn Ldr Edward St C Harnett  1 Apr 1920 Administrative (Law Duties)
Flt Lt Alexander McR Moffatt  4 Apr 1923 Supernumerary (Armament Duties)
Flt Lt Reginald F S Leslie 30 Apr 1922 Air Staff Duties, DSC, DFC, AFC
Flt Lt Ernest F Turner  2 Apr 1923 Air Staff Duties (Signals)
Flt Lt Sydney Nixon 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), OBE
Flt Lt Wilfred R D Acland  4 Apr 1923 Air Staff Duties
Flt Lt Arthur Rowan 29 Nov 1922 Personnel Staff Duties
Fg Off Alick C Stevens 20 Nov 1922 Technical Staff Duties, later AM
Fg Off Kenneth A Meek 30 Jul 1921 Air Staff Duties
Fg Off John P Walters  1 May 1921 Personal Assistant to AOC
Fg Off Henry C Bobbett 26 Jan 1921 Stores Staff Duties
Fg Off Herbert G Cook 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), DSM
Fg Off Herbert J Brown 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham)
Fg Off Fred Kirk  3 Mar 1923 Supernumerary
Stores Officers
Sqn Ldr Walter F Byant 27 Jan 1923 Stores Staff Duties
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties (Barracks etc)
Fg Off Mervyn R Preese 10 Oct 1921 Stores Staff Duties
Accountants
Sqn Ldr Herbert J Down 19 Dec 1922 Supernumerary (Inspector of Accounts)
Sqn Ldr Thomas H Evans 14 Jul 1922 Supernumerary (Inspector of Accounts)
Fg Off Harry G Bushell 21 Feb 1922  
Fg Off Vyvian G A Bennett 22 Jan 1923  
Plt Off Reginald W Freeman 26 Apr 1923 Supernumerary
Medical Administration
Wg Cdr Charles E C Stanford 16 Jan 1922 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr John H Wood  1 Apr 1921 Deputy Principal Medical Officer, MC, MB, DPH
Flt Lt Alan F Rook  1 Oct 1921 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), MRCP, DPH
Dental
Sqn Ldr Coningsby L Colbran  1 Mar 1922 Inspector of Dental Services

Source - July 1922 Air Force List

July 1923

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Isle of Grain, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

    • RAF Recruiting Depot - Glasgow

    • RAF Recruiting Depot - Birmingham

  • Air Ministry Wireless Section - Air Ministry*

  • RAF Central Hospital - Finchley

  • Research Laboratory and Medical Officers' School of Instruction - Hampstead

  • Central Medical Board - Hampstead

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Isle of Grain

    • Development Flight - Isle of Grain

  • Aeroplane Experimental Establishment - Martlesham Heath

    • Detachment - Orfordness

  • Care and Maintenance Party - Felixstowe

  • Care and Maintenance Party - Donibristle

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • No 203 Squadron

    • No 205 Squadron

    • RAF complements in: -

      • HMS Argus

      • HMS Eagle

      • HMS Hermes

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM A V Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, CB, DSO
A/Cdre Edward D Masterman  1 Mar 1921 Supernumerary, CMG, DSO, AFC
Gp Capt Frederick W Bowhill  1 Mar 1921 Chief Staff Officer, CMG, DSO; later ACM
Wg Cdr Charles R J Randell 21 Jan 1920 Senior Technical Staff Officer, CBE
Wg Cdr Charles E H Rathborne  1 Apr 1920 Air Staff Duties, DSO; later A/Cdre
Wg Cdr Geoffrey R Bromet 13 Jul 1920 Air Staff (liaison duties with Admiralty), DSO, OBE; later AVM
Sqn Ldr George H Thomson  1 Sep 1919 'P' Staff, OBE
Sqn Ldr Arthur B Gaskell  1 Apr 1921 Supernumerary, DSC
Sqn Ldr Douglas C S Evill  1 Jan 1922 Technical Staff (carriers), DSC, AFC; later ACM
Sqn Ldr Frederick J Rutland 25 Sep 1921 Supernumerary (For Special Duty with HMS Eagle), DSC, AM
Sqn Ldr Hugh C Fuller 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham)
Sqn Ldr Edward St C Harnett  1 Apr 1920 Administrative (Law Duties)
Flt Lt Richard B Munday  1 Feb 1922 Personnel Staff Duties, DSC
Flt Lt Elmer P Roberts 15 Aug 1921 Air Staff Duties
Flt Lt Dudley K Cameron 12 Oct 1920 Air Staff (Communications)
Flt Lt Sydney Nixon 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), OBE
Flt Lt Alan G Bishop 18 Aug 1920 Air Staff, AFC; later A/Cdre
Fg Off Kenneth A Meek 30 Jul 1921 Air Staff Duties
Fg Off John P Walters  1 May 1921 Personal Assistant to AOC
Fg Off John R R Harvey 22 Sep 1919 Flt Lt Stores Staff, Aero Allotment
Fg Off Henry C Bobbett 26 Jan 1921 Stores Staff Duties
Fg Off Herbert G Cook 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), DSM
Fg Off Gordon D Ashby 26 Sep 1919 Flt Lt 'P' Staff (Men)
Fg Off Samuel V Towers  5 May 1922 Supernumerary (attached to the Air Ministry)
Fg Off Ernest J Wilkins  8 May 1922 Supernumerary
Fg Off Ernest G King  6 Feb 1922 Technical Staff Duties
Fg Off Benjamin T Crook  5 Jan 1920 Stores Duties under D of E
Fg Off Herbert J Brown 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham)
Stores Officers
Sqn Ldr William B Cushion 10 May 1922 Stores Staff Duties; later AVM
Flt Lt Cecil A Shaw 10 Sep 1919 Stores Staff Duties (Barracks etc), DSO
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties
Fg Off Mervyn R Preese 10 Oct 1921 Stores Staff Duties
Fg Off Ernest S Bullen 24 Feb 1922 Supernumerary (Closing down RAF Airship Base)
Accountants
Fg Off Harry G Bushell 21 Feb 1922  
Fg Off Frederick J S Short 12 Apr 1922  
Medical Branch
Wg Cdr Charles E C Stanford 16 Jan 1922 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr William A S Duck  1 Apr 1921 Deputy Principal Medical Officer, OBE
Flt Lt Alan F Rook  1 Oct 1921 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), MRCP, DPH
Flt Lt John H Wood 22 May 1922 Supernumerary, MC, MB, DPH
Dental
Sqn Ldr Coningsby L Colbran  1 Mar 1922 Inspector of Dental Services

Source - July 1923 Air Force List

January 1924

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Isle of Grain, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

    • RAF Recruiting Depot - Glasgow

    • RAF Recruiting Depot - Birmingham

  • Air Ministry Wireless Section - Air Ministry*

  • RAF Central Hospital - Finchley

  • Research Laboratory and Medical Officers' School of Instruction - Hampstead

  • Central Medical Board - Hampstead

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Isle of Grain

  • Care and Maintenance Party - Felixstowe

  • Care and Maintenance Party - Donibristle

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • No 401 Flight

    • No 402 Flight

    • No 403 Flight

    • No 404 Flight

    • No 440 Flight

    • No 441 Flight

    • No 442 Flight

    • RAF complements in: -

      • HMS Argus

      • HMS Eagle

      • HMS Hermes

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Sir Vyell Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, KCB, DSO
A/Cdre Charles A H Longcroft 29 Oct 1923 Supernumerary (For special duty); later AVM
A/Cdre Frederick C Halahan 13 Nov 1923 Supernumerary (Special duty) CMG, CBE, DSO, MVO; later AVM
Gp Capt Frederick W Bowhill  1 Mar 1921 Chief Staff Officer, CMG, DSO; later ACM
Wg Cdr Henry R Busteed  1 Sep 1923 Supernumerary (for duties with HMS Furious on Commissioning) OBE, AFC; later A/Cdre
Wg Cdr Francis E T Hewlett 10 Jan 1923 Senior Technical Staff Officer, DSO, OBE
Wg Cdr Richard B Ward 13 Aug 1923 Air Staff Duties
Sqn Ldr (Hon Wg Cdr) George H Thomson  1 Sep 1919 'P' Staff, OBE
Sqn Ldr Arthur B Gaskell  1 Apr 1921 Supernumerary, DSC
Sqn Ldr Robert Leckie  5 Jul 1923 Technical Staff (carriers) DSO, DSC, DFC; later AVM
Flt Lt Alexander McR Moffatt  4 Apr 1923 Supernumerary (Armament Duties)
Flt Lt John H O Jones 29 Jun 1923 Personnel Staff Duties
Flt Lt Ernest F Turner  3 Apr 1923 Air Staff Duties (Signals)
Flt Lt Sydney Nixon 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), OBE
Flt Lt Wilfred R D Acland  4 Apr 1923 Air Staff Duties
Flt Lt Alick C Stevens 20 Nov 1922 Technical Staff Duties; later AM
Fg Off John P Walters  1 May 1921 Personal Assistant to AOC
Fg Off Clifford A B B Wilcock  7 Aug 1923 Personnel Staff Duties, AFC
Fg Off Herbert G Cook 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), DSM
Fg Off Herbert J Brown 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham)
Fg Off Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Stores Officers
Sqn Ldr Walter F Bryant 27 Jan 1923 Stores Staff Duties
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Flt Lt Wilfred C Green  2 Jul 1923 Stores Staff Duties, MC
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties
Fg Off Mervyn R Preese 10 Oct 1921 Stores Staff Duties
Accountants
Sqn Ldr Herbert J Down 19 Dec 1922 Supernumerary (Inspector of Accounts) later A/Cdre
Sqn Ldr Thomas H Evans 14 Jul 1922 Supernumerary (Inspector of Accounts)
Flt Lt Harry G Bushell 21 Feb 1922  
Fg Off Vyvian G A Bennett 22 Jan 1923  
Medical Branch
Wg Cdr Charles E C Stanford 16 Jan 1922 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr John H Wood  1 Jan 1923 Deputy Principal Medical Officer, MC, MB, DPH
Flt Lt Richard S Topham  9 Jan 1924 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene)
Legal Officers
Sqn Ldr Arthur B Langridge 24 Sep 1923 Duty as Air Force Assistant, in office of JAG
Sqn Ldr Edward St C Harnett 24 Sep 1923 Duty as Air Force Assistant, in office of JAG, OBE

Source - January 1924 Air Force List

May 1924

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Isle of Grain, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

    • RAF Recruiting Depot - Birmingham

    • RAF Recruiting Depot - Bristol

    • RAF Recruiting Depot - Newcastle-upon-Tyne

  • Air Ministry Wireless Section - Air Ministry*

  • RAF Central Hospital - Finchley

  • Research Laboratory and Medical Officers' School of Instruction - Hampstead

  • Central Medical Board - Hampstead

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Isle of Grain

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

    • Detachment - Isle of Grain

  • Care and Maintenance Party - Donibristle

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • No 401 Flight

    • No 402 Flight

    • No 403 Flight

    • No 404 Flight

    • No 440 Flight

    • No 441 Flight

    • No 442 Flight

    • RAF complements in: -

      • HMS Argus

      • HMS Eagle

      • HMS Hermes

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Sir Vyell Vyvyan 1 Sep 1919 Air Officer Commanding, KCB, DSO
A/Cdre Frederick C Halahan 13 Nov 1923 Supernumerary (Special duty) CMG, CBE, DSO, MVO; later AVM
Gp Capt Frederick W Bowhill  1 Mar 1921 Chief Staff Officer, CMG, DSO; later ACM
Wg Cdr Henry R Busteed  1 Sep 1923 Supernumerary (for duties with HMS Furious on Commissioning) OBE, AFC; later A/Cdre
Wg Cdr Francis E T Hewlett 10 Jan 1923 Senior Technical Staff Officer, DSO, OBE
Wg Cdr Richard B Ward 13 Aug 1923 Air Staff Duties
Sqn Ldr Robert Leckie  5 Jul 1923 Technical Staff (carriers) DSO, DSC, DFC; later AVM
Sqn Ldr William H L O'Neill 18 Feb 1924 Personnel Staff Duties
Sqn Ldr Siegfried R Watkins  1 Feb 1924 Air Staff Duties
Flt Lt Alexander McR Moffatt  4 Apr 1923 Supernumerary (Armament Duties)
Flt Lt John H O Jones 29 Jun 1923 Personnel Staff Duties
Flt Lt Ernest F Turner  3 Apr 1923 Air Staff Duties (Signals)
Flt Lt Sydney Nixon 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), OBE
Flt Lt Wilfred R D Acland  4 Apr 1923 Air Staff Duties
Flt Lt Frederick A Norton  6 Feb 1924 Technical Staff Duties
Flt Lt Alick C Stevens 20 Nov 1922 Technical Staff Duties; later AM
Flt Lt Clifford A B B Wilcock  7 Aug 1923 Personnel Staff Duties, AFC
Fg Off John P Walters  1 May 1921 Personal Assistant to AOC
Fg Off Wilfrid Sanderson  1 Apr 1924 Air Staff Duties, AFC
Fg Off Herbert G Cook 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham), DSM
Fg Off Herbert J Brown 24 Feb 1922 Supernumerary (attached Pulham)
Fg Off Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Stores Officers
Sqn Ldr Walter F Bryant 27 Jan 1923 Stores Staff Duties
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties
Flt Lt Daniel Barron 27 Mar 1924 Stores Staff Duties
Accountants
Sqn Ldr Herbert J Down 19 Dec 1922 Supernumerary (Inspector of Accounts) later A/Cdre
Sqn Ldr Thomas H Evans 14 Jul 1922 Supernumerary (Inspector of Accounts)
Flt Lt Harry G Bushell 21 Feb 1922  
Fg Off Vyvian G A Bennett 22 Jan 1923  
Medical Branch
Wg Cdr Charles E C Stanford 16 Jan 1922 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr John H Wood  1 Jan 1923 Deputy Principal Medical Officer, MC, MB, DPH
Flt Lt Richard S Topham  9 Jan 1924 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene)
Legal Officers
Sqn Ldr Arthur B Langridge 24 Sep 1923 Duty as Air Force Assistant, in office of JAG
Sqn Ldr Edward St C Harnett 24 Sep 1923 Duty as Air Force Assistant, in office of JAG, OBE

Source - May 1924 Air Force List

January 1925

Source - January 1925 Air Force List

February 1925

Source - February 1925 Air Force List

March 1925

Source - March 1925 Air Force List

April 1925

Source - April 1925 Air Force List

May 1925

Source - May 1925 Air Force List

June 1925

Source - June 1925 Air Force List

July 1925

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

    • RAF Recruiting Depot - Newcastle-upon-Tyne

    • RAF Recruiting Depot - Birmingham

  • Research Laboratory - Hampstead

  • Central Medical Board - Hampstead

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • Storage Unit - Tangmere

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • No 401 (Fleet Fighter) Flight

    • No 404 (Fleet Fighter) Flight

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight

    • No 442 (Fleet Reconnaissance) Flight

    • No 443 (Fleet Reconnaissance) Flight

    • No 444 (Fleet Reconnaissance) Flight

    • RAF complements in: -

      • HMS Argus

      • HMS Pegasus

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Francis R Scarlett  1 Sep 1924 Air Officer Commanding, CB, DSO
Gp Capt Cecil P Kilmer 14 Apr 1924 Chief Staff Officer, DSO, ADC
Wg Cdr Edmund D M Robertson 19 Dec 1924 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet in HMS Revenge, DFC; later A/Cdre
Wg Cdr Francis E T Hewlett 10 Jan 1923 Technical Staff Duties
Wg Cdr Richard B Ward 13 Aug 1923 Air Staff Duties, AFC
Wg Cdr Edward L Tomkinson  1 May 1925 Supernumerary, DSO, AFC
Sqn Ldr Robert Leckie  5 Jul 1923 Technical Staff Duties (Carriers), DSO, DSC, DFC; later AVM
Sqn Ldr Roy M Drummond  1 May 1925 Supernumerary, DSO, OBE, MC; later AM
Sqn Ldr

William H L O'Neill

18 Feb 1924 MC
Sqn Ldr Seigfried R Watkins  1 Feb 1924 AFC
Sqn Ldr Patrick Huskinson 20 Oct 1924 Armament Duties, MC; later A/Cdre
Flt Lt John H O Jones 29 Jun 1923 Personnel Staff Duties
Flt Lt Ernest F Turner  3 Apr 1923 Air Staff (Signals)
Flt Lt Wilfred R D Acland  4 Apr 1923 Air Staff Duties
Flt Lt Frederick A Norton  6 Feb 1924 Technical Staff Duties
Flt Lt Alick C Stevens 20 Nov 1922 Technical Staff Duties; later AM
Flt Lt Clifford A B B Wilcock  7 Aug 1923 Personnel Staff Duties, AFC
Fg Off John P Walters  1 May 1921 Personal Assistant to AOC
Fg Off Wilfred Sanderson Air Staff Duties, AFC
Fg Off Fred Kirk   Air Staff Duties; later A/Cdre
Stores Branch
Sqn Ldr Walter F Bryant 27 Jan 1925 Stores Staff Duties
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles G Murray  5 Oct 1924 HQ Accountant Officer, OBE
Fg Off Harry G Bushell 21 Feb 1922 Accountant Duties
Fg Off Vyvian G A Bennett 22 Jan 1922 Accountant Duties
Medical Branch
Wg Cdr Charles E C Stanford 16 Jan 1922 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Flt Lt Richard Topham   9 Jan 1924 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), MB, DPH, DMEE
Flt Lt John H Wood 22 May 1922 Supernumerary, MC, MB, DPH
Education Officers
Lt Joseph A Taylor   Grade II, MSc
Capt Andrew A H Peebles   Grade IV

Source - July 1925 Air Force List

March 1926

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

    • RAF Recruiting Depot - Newcastle-upon-Tyne

  • Research Laboratory - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Specialists Medical Establishment - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • No 404 (Fleet Fighter) Flight

    • No 442 (Fleet Reconnaissance) Flight

    • No 443 (Fleet Reconnaissance) Flight

  • RAF Station - Donibristle

    • No 401 (Fleet Fighter) Flight

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight

  • RAF units for: -

    • HMS Furious

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Francis R Scarlett  1 Sep 1924 Air Officer Commanding, CB, DSO
Gp Capt Patrick H L Playfair 16  Nov 1925 Chief Staff Officer, MC; later AM
Gp Capt Edmund D M Robertson 19 Dec 1924 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet in HMS Revenge, DFC; later A/Cdre
Wg Cdr Charles C Miles  5Aug 1925 Technical Staff Duties, MC
Wg Cdr Richard B Ward 13 Aug 1923 Air Staff Duties, AFC
Wg Cdr Robert Leckie  5 Jul 1923 Technical Staff Duties (Carriers), DSO, DSC, DFC; later AVM
Sqn Ldr Edward R Pretyman  9 Feb 1926 Technical Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Seigfried R Watkins  1 Feb 1924 Air Staff Duties, AFC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Richard G Gardner  8 Aug 1925 Personnel Staff Duties, DSC; later A/Cdre
Flt Lt Alexander McR Moffatt 31 Aug 1925 Armament Duties;
Flt Lt John H O Jones 29 Jun 1923 Personnel Staff Duties
Flt Lt Dudley W King 10 Dec 1925 Technical Staff Duties
Flt Lt Sidney T Freeman  1 Oct 1925 Technical Staff Duties, MBE
Flt Lt Edward R Openshaw  22 Jul 1925 Air Staff Duties
Flt Lt Clifford A B B Wilcock  7 Aug 1923 Personnel Staff Duties, AFC
Flt Lt Wilfred Sanderson  1 Apr 1924 Air Staff Duties, AFC
Fg Off Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Fg Off George A Hadley 13 Jul 1925 Personal Assistant to AOC
Stores Branch
Sqn Ldr Walter F Bryant 27 Jan 1925 Stores Staff Duties
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles G Murray  5 Oct 1924 HQ Accountant Officer, OBE
Fg Off Harry G Bushell 21 Feb 1922 Accountant Duties
Fg Off Vivian G A Bennett 22 Jan 1923 Accountant Duties
Medical Branch
Wg Cdr Charles E C Stanford 16 Jan 1922 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Flt Lt Thomas R S Thompson  3 Sep 1925 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), MB, DPH, DMEE
Education Officer
Lt Joseph A Taylor   Grade II, MSc
Capt Fritz L D Davies  1 Sep 1925 Grade III, BA, BSc

Source - March 1926 Air Force List

July 1926

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

    • RAF Recruiting Depot - Newcastle-upon-Tyne

  • Research Laboratory - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Specialists Medical Establishment - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • No 404 (Fleet Fighter) Flight

    • No 442 (Fleet Reconnaissance) Flight

    • No 443 (Fleet Reconnaissance) Flight

  • RAF Station - Donibristle

    • No 401 (Fleet Fighter) Flight

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight

  • RAF units for: -

    • HMS Argus

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Francis R Scarlett  1 Sep 1924 Air Officer Commanding, CB, DSO
Gp Capt Patrick H L Playfair 16  Nov 1925 Chief Staff Officer, MC; later AM
Wg Cdr Edmund D M Robertson 19 Dec 1924 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet in HMS Revenge, DFC; later A/Cdre
Wg Cdr Charles C Miles  5Aug 1925 Technical Staff Duties, MC
Wg Cdr Richard B Ward 13 Aug 1923 Air Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Edward R Pretyman  9 Feb 1926 Technical Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Seigfried R Watkins  1 Feb 1924 Air Staff Duties, AFC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Richard G Gardner  8 Aug 1925 Personnel Staff Duties, DSC; later A/Cdre
Flt Lt Alexander McR Moffatt 31 Aug 1925 Armament Duties;
Flt Lt John H O Jones 29 Jun 1923 Personnel Staff Duties
Flt Lt Dudley W King 10 Dec 1925 Technical Staff Duties
Flt Lt Sidney T Freeman  1 Oct 1925 Technical Staff Duties, MBE
Flt Lt Edward R Openshaw  22 Jul 1925 Air Staff Duties
Flt Lt Clifford A B B Wilcock  7 Aug 1923 Personnel Staff Duties, AFC
Flt Lt Wilfred Sanderson  1 Apr 1924 Air Staff Duties, AFC
Fg Off Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Fg Off George A Hadley 13 Jul 1925 Personal Assistant to AOC
Stores Branch
Sqn Ldr Walter F Bryant 27 Jan 1925 Stores Staff Duties
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Flt Lt Edwin R Webb 20 Oct 1919 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles G Murray  5 Oct 1924 Command Accountant, OBE
Fg Off Harry G Bushell 21 Feb 1922 Accountant Duties
Fg Off Vivian G A Bennett 22 Jan 1923 Accountant Duties
Medical Branch
Wg Cdr Charles E C Stanford 16 Jan 1922 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Flt Lt Thomas R S Thompson  3 Sep 1925 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), MB, DPH, DMEE
Education Officer
Capt Fritz L D Davies  1 Sep 1925 Grade III, BA, BSc

Source - July 1926 Air Force List

December 1926

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all aircraft carriers and units afloat in fighting ships in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - London WC2*

    • RAF Recruiting Depot - London WC2

  • Research Laboratory - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Specialists Medical Establishment - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • No 404 (Fleet Fighter) Flight

    • No 442 (Fleet Reconnaissance) Flight

    • No 443 (Fleet Reconnaissance) Flight

  • RAF Station - Donibristle

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight

  • RAF units for: -

    • HMS Furious

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Francis R Scarlett  1 Sep 1924 Air Officer Commanding, CB, DSO
Gp Capt Patrick H L Playfair 16  Nov 1925 Chief Staff Officer, MC; later AM
Wg Cdr John T Cull 19 Jul 1926 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, DSO
Wg Cdr Charles C Miles  5Aug 1925 Technical Staff Duties, MC
Wg Cdr Richard B Ward 13 Aug 1923 Air Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Henry S Powell  9 Aug 1926 Air Staff Duties, MC
Sqn Ldr Edward R Pretyman  9 Feb 1926 Technical Staff Duties, AFC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Richard G Gardner  8 Aug 1925 Personnel Staff Duties, DSC; later A/Cdre
Flt Lt Alexander McR Moffatt 31 Aug 1925 Armament Duties;
Flt Lt John H O Jones 29 Jun 1923 Personnel Staff Duties
Flt Lt Ryder Young  9 Aug 1926 Technical Staff Duties
Flt Lt Sidney T Freeman  1 Oct 1925 Technical Staff Duties, MBE
Flt Lt Edward R Openshaw  22 Jul 1925 Air Staff Duties
Flt Lt Clifford A B B Wilcock  7 Aug 1923 Personnel Staff Duties, AFC
Flt Lt Wilfred Sanderson  1 Apr 1924 Air Staff Duties, AFC
Fg Off Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Fg Off Wilfred W Bradford  1 Nov 1926 Administrative Duties
Fg Off George A Hadley 13 Jul 1925 Personal Assistant to AOC
Stores Branch
Sqn Ldr Walter F Bryant 27 Jan 1925 Stores Staff Duties
Flt Lt Archibald J Bridden  5 Apr 1922 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles G Murray  5 Oct 1924 Command Accountant,  OBE
Wg Cdr Charles P Ogden 15 Nov 1926 Accountant Duties, OBE
Fg Off Harry G Bushell 21 Feb 1922 Accountant Duties
Fg Off Vivian G A Bennett 22 Jan 1923 Accountant Duties
Medical Branch
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Flt Lt Thomas R S Thompson  3 Sep 1925 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), MB, DPH, DMEE
Education Officer
Maj John C Booth  1 Sep 1925 Grade II, BSc
Capt Fritz L D Davies  1 Sep 1925 Grade III, BA, BSc

Source - December 1926 Air Force List

July 1927

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - Gwydr House, Whitehall SW1*

    • RAF Recruiting Depot - Gwydr House, Whitehall SW1

  • Research Laboratory - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Specialists Medical Establishment - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • Accommodation for 5 FAA Flights

  • RAF Station - Donibristle

    • No 404A (Fleet Fighter) Flight

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

  • RAF units for: -

    • HMS Argus

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Francis R Scarlett  1 Sep 1924 Air Officer Commanding, CB, DSO
Gp Capt Patrick H L Playfair 16  Nov 1925 Chief Staff Officer, MC; later AM
Wg Cdr John T Cull 19 Jul 1926 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, DSO
Wg Cdr Archibald Corbett-Wilson 15 Mar 1927 Technical Staff Duties, MC
Wg Cdr Richard B Ward 13 Aug 1923 Air Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Edward R Pretyman  9 Feb 1926 Technical Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Henry S Powell  9 Aug 1926 Air Staff Duties, MC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Richard G Gardner  8 Aug 1925 Personnel Staff Duties, DSC; later A/Cdre
Flt Lt Alexander McR Moffatt 31 Aug 1925 Armament Duties;
Flt Lt Harry Norrington 14 Jan 1927 Technical Staff Duties
Flt Lt Ryder Young  9 Aug 1926 Technical Staff Duties
Flt Lt Edward R Openshaw  22 Jul 1925 Air Staff Duties
Flt Lt Clifford A B B Wilcock  7 Aug 1923 Personnel Staff Duties, AFC
Flt Lt Wilfred Sanderson  1 Apr 1924 Air Staff Duties, AFC
Fg Off Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Fg Off George A Hadley 13 Jul 1925 Personal Assistant to AOC
Fg Off Wilfred W Bradford  1 Nov 1926 Administrative Duties
Stores Branch
Wg Cdr Ephraim W Havers 29 Apr 1927 Stores Staff Duties
Flt Lt Frederick Whitton  3 Feb 1927 Stores Staff Duties, DCM
Flt Lt John C Shakeshaft 31 Jan 1927 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles P Ogden 15 Nov 1926 Command Accountant, OBE
Fg Off Harry G Bushell 21 Feb 1922 Accountant Duties
Fg Off Vivian G A Bennett 22 Jan 1923 Accountant Duties
Medical Branch
Wg Cdr Arthur S Glynn 8 Jun 1927 Principal Medical Officer, MB
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Flt Lt John T T Forbes  1 Jun 1927  
Education Officer
Maj John C Booth  1 Sep 1925 Grade II, BSc
  William G Sheppard   Grade III, BA

Source - July 1927 Air Force List

July 1928

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - Gwydr House, Whitehall SW1*

    • RAF Recruiting Depot - Gwydr House, Whitehall SW1

  • Research Laboratory - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • Accommodation for 5 FAA Flights

  • RAF Station - Donibristle

    • No 401 (Fleet Fighter) Flight

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight

  • RAF units for: -

    • HMS Furious

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Charles L Lambe 14 May 1928 Air Officer Commanding, CB, CMG, DSO
Gp Capt Patrick H L Playfair 16  Nov 1925 Chief Staff Officer, MC; later AM
Wg Cdr John T Cull 19 Jul 1926 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, DSO
Wg Cdr Archibald Corbett-Wilson 15 Mar 1927 Technical Staff Duties, MC
Wg Cdr Arnold J Miley  1 May 1928 Supernumerary Air Staff Duties, OBE
Sqn Ldr Edward R Pretyman  9 Feb 1926 Technical Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Henry S Powell  9 Aug 1926 Air Staff Duties, MC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Harold E M Watkins 16 May 1928 Personnel Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Hugh E F Wyncoll 15 Sep 1927 Armament Duties,
Hon Flt Lt (Fg Off) Charles M E Giffard  2 Jan 1928 Personal Assistant to AOC
Flt Lt Ryder Young  9 Aug 1926 Technical Staff Duties
Flt Lt Edward R Openshaw  22 Jul 1925 Air Staff Duties
Flt Lt Louis M Hilton 26 Jul 1927 Air Staff Duties
Flt Lt Edmund F Waring  1 Nov 1927 Personnel Staff Duties, DFC; later A/Cdre
Flt Lt Harry Norrington 14 Jan 1927 Technical Staff Duties
Fg Off Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Fg Off George A Hadley 13 Jul 1925 Personal Assistant to AOC
Fg Off Vernon F Whatling  3 Oct 1927 Signals Duties, DSM
Fg Off Sidney J Stocks  22 Aug 1927 Administrative (Camp Commandant) Duties
Stores Branch
Wg Cdr

Ephraim W Havers

29 Apr 1927 Stores Staff Duties; later AVM
Flt Lt Frederick Whitton  3 Feb 1927 Stores Staff Duties, DCM
Flt Lt John C Shakeshaft 31 Jan 1927 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles P Ogden 15 Nov 1926 Command Accountant, OBE
Flt Lt Arthur E Vautier 27 Apr 1927 Accountant Duties
Flt Lt Vivian G A Bennett 22 Jan 1923 Accountant Duties
Fg Off Cyril W Price 21 Jul 1927 Accountant Duties
Medical Branch
Gp Capt Charles E C Stanford 16 Aug 1927 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Flt Lt Henry S C Starkey 18 Mar 1928 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), OBE, MD, MA
Education Officer
Maj John C Booth  1 Sep 1925 Grade II, BSc
Lt Harry Woffenden  1 Jan 1928 Grade III, MEng, AMI Mech E
Supernumerary
Wg Cdr Bernard L Huskison 10 Apr 1928 Whilst attending the Senior Officers Technical Course at HM Dockyard, Portsmouth
Flt Lt Cyril Porri  1 Feb 1928  
Flt Lt David E Ward  1 Feb 1928  
Flt Lt Denis H Carey  1 Feb 1928  
Flt Lt William H Golder 15 May 1928  

Source - July 1928 Air Force List

September 1928

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - Gwydr House, Whitehall SW1*

    • RAF Recruiting Depot - Gwydr House, Whitehall SW1

  • Central Medical Establishment - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • Accommodation for 5 FAA Flights

  • RAF Station - Donibristle

    • No 401 (Fleet Fighter) Flight

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight

    • No 36 (Torpedo Bomber) Squadron

  • RAF units for: -

    • HMS Furious

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Charles L Lambe 14 May 1928 Air Officer Commanding, CB, CMG, DSO
Gp Capt Patrick H L Playfair 16  Nov 1925 Chief Staff Officer, MC; later AM
Wg Cdr John T Cull 19 Jul 1926 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, DSO
Wg Cdr Archibald Corbett-Wilson 15 Mar 1927 Technical Staff Duties, MC
Wg Cdr Arnold J Miley  1 May 1928 Supernumerary Air Staff Duties, OBE
Sqn Ldr Harold E M Watkins 16 May 1928 Personnel Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Henry S Powell  9 Aug 1926 Air Staff Duties, MC
Sqn Ldr Edward R Pretyman  9 Feb 1926 Technical Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Hugh E F Wyncoll 15 Sep 1927 Armament Duties,
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Flt Lt Ryder Young  9 Aug 1926 Technical Staff Duties
Flt Lt Edward R Openshaw  22 Jul 1925 Air Staff Duties
Flt Lt Louis M Hilton 26 Jul 1927 Air Staff Duties
Flt Lt Edmund F Waring  1 Nov 1927 Personnel Staff Duties, DFC; later A/Cdre
Flt Lt Harry Norrington 14 Jan 1927 Technical Staff Duties
Flt Lt Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Flt Lt George A Hadley 13 Jul 1925 Personal Assistant to AOC
Flt Lt Charles M E Giffard  2 Jan 1928 Personal Assistant to AOC
Fg Off Vernon F Whatling  3 Oct 1927 Signals Duties, DSM
Fg Off Sidney J Stocks  22 Aug 1927 Administrative (Camp Commandant) Duties
Stores Branch
Wg Cdr

Ephraim W Havers

29 Apr 1927 Stores Staff Duties; later AVM
Flt Lt Frederick Whitton  3 Feb 1927 Stores Staff Duties, DCM
Flt Lt John C Shakeshaft 31 Jan 1927 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles P Ogden 15 Nov 1926 Command Accountant, OBE
Flt Lt Arthur E Vautier 27 Apr 1927 Accountant Duties
Flt Lt Vivian G A Bennett 22 Jan 1923 Accountant Duties
Fg Off Cyril W Price 21 Jul 1927 Accountant Duties
Medical Branch
Gp Capt Charles E C Stanford 16 Aug 1927 Principal Medical Officer, DSO, MB, BSc
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Flt Lt Henry S C Starkey 18 Mar 1928 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), OBE, MD, MA
Education Officer
Maj John C Booth  1 Sep 1925 Grade II, BSc
Lt Harry Woffenden  1 Jan 1928 Grade III, MEng, AMI Mech E
Supernumerary
Flt Lt Cyril Porri  1 Feb 1928  
Flt Lt David E Ward  1 Feb 1928  
Flt Lt Denis H Carey  1 Feb 1928  
Flt Lt William H Golder 15 May 1928  

Source - September 1928 Air Force List

July 1929

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Cattewater, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - Gwydr House, Whitehall SW1*

    • RAF Recruiting Depot - Gwydr House, Whitehall SW1

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • Accommodation for 5 FAA Flights

  • RAF Station HQ - Donibristle

    • No 36 (Torpedo Bomber) Squadron

    • No 401 (Fleet Fighter) Flight

    • No 405 (Fleet Fighter) Flight

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight

    • No 408 (Fleet Fighter) Flight

  • RAF Station HQ - Cattewater

    • No 204 (Flying Boat) Squadron

  • RAF units for: -

    • HMS Furious

    • HMS Argus

    • HMS Vindictive

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Charles L Lambe 14 May 1928 Air Officer Commanding, CB, CMG, DSO
Gp Capt

Arthur W Bigsworth

 3 Nov 1928 Chief Staff Officer, CMG, DSO, AFC; later A/Cdre
Wg Cdr Christopher E Maude 27 Dec 1928 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet
Wg Cdr Archibald Corbett-Wilson 15 Mar 1927 Technical Staff Duties, MC
Wg Cdr Arnold J Miley  1 May 1928 Supernumerary Air Staff Duties, OBE
Sqn Ldr Harold E M Watkins 16 May 1928 Personnel Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Henry S Powell  9 Aug 1926 Air Staff Duties, MC
Sqn Ldr Edward R Pretyman  9 Feb 1926 Engineer Staff Duties, AFC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Hugh E F Wyncoll 15 Sep 1927 Armament Duties,
Flt Lt Ryder Young  9 Aug 1926 Technical Staff Duties
Flt Lt Louis M Hilton 26 Jul 1927 Air Staff Duties
Flt Lt Edmund F Waring  1 Nov 1927 Personnel Staff Duties, DFC; later A/Cdre
Flt Lt Harry Norrington 14 Jan 1927 Technical Staff Duties
Flt Lt Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Flt Lt George A Hadley 13 Jul 1925 Personnel Staff Duties
Flt Lt Charles M E Giffard  2 Jan 1928 Personal Assistant to AOC
Fg Off Vernon F Whatling  3 Oct 1927 Signals Duties, DSM
Stores Branch
Wg Cdr Francis C Williams 29 Dec 1928 Stores Staff Duties;
Flt Lt Frederick Whitton  3 Feb 1927 Stores Staff Duties, DCM
Flt Lt John C Shakeshaft 31 Jan 1927 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles P Ogden 15 Nov 1926 Command Accountant, OBE
Flt Lt Arthur E Vautier 27 Apr 1927 Accountant Duties
Fg Off Edward Smith 14 Feb 1929 Accountant Duties
Medical Branch
Wg Cdr Henry W Scott 20 Mar 1929 Principal Medical Officer, MB, BA
Sqn Ldr Percival M Keane 22 Apr 1925 Deputy Principal Medical Officer, DPH
Sqn Ldr Edwin N H Gray 27 Mar 1929 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), DPH
Education Officer
Maj John C Booth  1 Sep 1925 Grade II, BSc
Lt Harry Woffenden  1 Jan 1928 Grade III, MEng, AMI Mech E
Supernumerary
Gp Capt Henry M Cave-Browne-Cave 10 Jan 1929 DSO, DFC; later AVM
Flt Lt Frank G Brockman 2 Mar 1929  
Works and Buildings Directorate
Capt H T Humfress   Acting Superintending Civil Engineer, OBE

Source - July 1929 Air Force List

July 1930

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Mount Batten (was Cattewater), Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - Gwydr House, Whitehall SW1*

    • RAF Recruiting Depot - Gwydr House, Whitehall SW1

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • Accommodation for 3 FAA Flights

  • RAF Station HQ - Donibristle

    • No 36 (Torpedo Bomber) Squadron

    • No 401 (Fleet Fighter) Flight

    • No 404 (Fleet Fighter) Flight

    • No 407 (Fleet Fighter) Flight

  • RAF Station HQ - Mount Batten

    • No 204 (Flying Boat) Squadron

    • No 209 (Flying Boat) Squadron

  • RAF units for: -

    • HMS Furious

    • HMS Courageous

    • HMS Glorius

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Charles L Lambe 14 May 1928 Air Officer Commanding, CB, CMG, DSO
Wg Cdr Arnold J Miley  1 May 1928 Air Staff Duties, OBE
Wg Cdr John A G de Courcy 14 May 1930 Engineer Staff Duties, MC
Wg Cdr

Charles O F Modin

21 Dec 1929 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, DSC; later A/Cdre
Sqn Ldr Henry S Powell  9 Aug 1926 Air Staff Duties, MC
Sqn Ldr Louis C Keeble 20 Jan 1930 Air Staff Duties
Sqn Ldr Francis E Hellyer  8 Jul 1929 Supernumerary - On appointment (on probation) as Deputy Inspector of Accidents, Air Ministry
Sqn Ldr Hugh E F Wyncoll 15 Sep 1927 Armament Duties, OBE, MC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Richard B Munday  8 May 1930 Engineer Staff Duties, DSC, AFC
Sqn Ldr Alfred G Bond 12 Aug 1929 Personnel Staff Duties, AFC
Flt Lt Brian K D Robertson  1 Aug 1929 Engineer Staff Duties
Flt Lt Louis M Hilton 26 Jul 1927 Air Staff Duties
Flt Lt Edmund F Waring  1 Nov 1927 Personnel Staff Duties, DFC; later A/Cdre
Flt Lt Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Flt Lt George A Hadley 13 Jul 1925 Personnel Staff Duties
Flt Lt Frederick G Jennings  1 Aug 1929 Personnel Staff Duties
Flt Lt Richard H Barlow 22 Jan 1930 Personal Assistant to AOC
Fg Off Vernon F Whatling  3 Oct 1927 Signals Duties, DSM
Fg Off Gerald N D Lane  1 Jul 1929 Camp Commandant
Stores Branch
Wg Cdr Walter J B Curtis 22 Apr 1930 Stores Staff Duties, OBE; later AVM
Flt Lt Frederick Whitton  3 Feb 1927 Stores Staff Duties, DCM
Flt Lt John C Shakeshaft 31 Jan 1927 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Charles P Ogden 15 Nov 1926 Command Accountant, OBE
Flt Lt Arthur E Vautier 27 Apr 1927 Accountant Duties
Fg Off Edward Smith 14 Feb 1929 Accountant Duties
Medical Branch
Wg Cdr Henry W Scott 20 Mar 1929 Principal Medical Officer, MB, BCh, MRCS, LRCP
Sqn Ldr Edwin N H Gray 27 Mar 1929 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), LRCP&S, DPH
Education Officer
Maj John C Booth  1 Sep 1925 Grade II, BSc
Mr William T Booth  1 Aug 1929 Grade III, BSc, AMIEE
Supernumerary
Wg Cdr

Charles F A Portal

18 Apr 1930 DSO, MC; later MRAF
Sqn Ldr

Robert P M Whitham

11 Sep 1929 MC; later AVM
Flt Lt John H Hagon 14 Nov 1929  
Flt Lt Frank G Brockman 2 Mar 1929  
Works and Buildings Directorate
Mr J A Dawson Acting Superintending Civil Engineer, BSc

Source - July 1930 Air Force List

August 1930

Source - August 1930 Air Force List

September 1930

Source - September 1930 Air Force List

October 1930

Source - October 1930 Air Force List

November 1930

Source - November 1930 Air Force List

December 1930

Source - December 1930 Air Force List

July 1931

Address Controlled
33-34 Tavistock Place, London WC1

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Mount Batten, Donibristle, Leuchars and Felixstowe,

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and all Recruiting Depots

Units administered directly by Area HQ: -

  • Inspector of Recruiting RAF - Gwydr House, Whitehall SW1*

    • RAF Recruiting Depot - Gwydr House, Whitehall SW1

  • Central Medical Board - 3-4 Clement's Inn, London WC2

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

    • No 210 (Flying Boat) Squadron - Felixstowe (Temporarily at Pembroke Dock)

  • RAF Training Base - Leuchars

    • HQ

    • Accommodation for 3 FAA Flights

  • RAF Station HQ - Donibristle

    • No 100 (Bomber) Squadron

  • RAF Station HQ - Mount Batten

    • No 204 (Flying Boat) Squadron

    • No 209 (Flying Boat) Squadron

  • RAF units for: -

    • HMS Courageous

  • RAF Unit - Pembroke Dock

  • High Speed Flight - Calshot

All other units are subordinated to the following Group HQ: -

No 10 Group

*Directly under Air Ministry for technical administration

 

Rank Name Date Notes
AVM Charles L Lambe 14 May 1928 Air Officer Commanding, CB, CMG, DSO
Gp Capt

Geoffrey R Bromet

31 Jan 1931 Senior Air Staff Officer, DSO, OBE; later AVM
Wg Cdr Bertrand L Huskisson 19 Dec 1930 Air Staff Duties, DSC
Wg Cdr John A G de Courcy 14 May 1930 Engineer Staff Duties, MC
Wg Cdr

Charles O F Modin

21 Dec 1929 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, DSC; later A/Cdre
Sqn Ldr Thomas W Elsdon 12 Apr 1931 Engineer Staff Duties
Sqn Ldr Lionel M Bailey 30 Jan 1931 Air Staff Duties, AFC
Sqn Ldr Hugh E F Wyncoll 15 Sep 1927 Armament Duties, OBE, MC
Sqn Ldr William W Hart 28 Jan 1926 Signals Duties, MBE
Sqn Ldr Richard B Munday  8 May 1930 Engineer Staff Duties, DSC, AFC
Sqn Ldr Alfred G Bond 12 Aug 1929 Personnel Staff Duties, AFC
Flt Lt Archibald W Symington 9 Feb 1931 Personal Assistant to AOC, MC
Flt Lt Brian K D Robertson  1 Aug 1929 Engineer Staff Duties
Flt Lt

Alexander P Davidson

20 Dec 1930 Air Staff Duties; later AVM
Flt Lt Fred Kirk 21 Jul 1923 Air Staff Duties; later A/Cdre
Flt Lt Maurice V Ward  9 Jan 1931 Personnel Staff Duties,
Flt Lt Frederick G Jennings  1 Aug 1929 Personnel Staff Duties
Fg Off Kenneth C McKenzie 16 Feb 1931 Signals Duties
Fg Off Gerald N D Lane  1 Jul 1929 Camp Commandant
Stores Branch
Wg Cdr Walter J B Curtis 22 Apr 1930 Stores Staff Duties, OBE; later AVM
Flt Lt Leonard N Sargeant  2 Mar 1931 Stores Staff Duties
Flt Lt John C Shakeshaft 31 Jan 1927 Stores Staff Duties
Accountant Branch
Wg Cdr Herbert G Jones 20 Mar 1931 Command Accountant
Flt Lt Desmond F A Clarke  8 Apr 1931 Accountant Duties
Fg Off Edward Smith 14 Feb 1929 Accountant Duties
Medical Branch
Gp Capt Albert V J Richardson  2 Feb 1931 Principal Medical Officer, OBE, MB, BCh, DPH
Sqn Ldr Edwin N H Gray 27 Mar 1929 Deputy Principal Medical Officer (Hygiene), LRCP&S, DPH
Educational Service
Capt Alexander W F McEwen  1 Sep 1930 Grade II, BSc
Supernumerary
Wg Cdr Andre A Walser 22 Dec 1930 MC, DFC; later A/Cdre
Wg Cdr

Richard H Peck

15 Dec 1930 OBE; later AM
Sqn Ldr

Roy M Drummond

20Dec 1930 DSO, OBE, MC; later AM
Sqn Ldr

Arthur S G Lee

 4 Feb 1931 MC; later AVM
Sqn Ldr

Arthur L Fiddament

 7 Apr 1931 DFC; later AVM
Flt Lt Frank G Brockman 2 Mar 1929  
Flt Lt William Liniker  1 Apr 1930 Stores Branch
Works and Buildings Directorate
Mr J A Dawson Acting Superintending Civil Engineer, BSc

Source - July 1931 Air Force List

July 1932

Address Controlled
Lee-on-Solent, Hampshire

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Mount Batten, Donibristle, Leuchars, Felixstowe, Pembroke and Novar

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters

Units administered directly by Area HQ: -

  • RAF Base Calshot

    • HQ

    • No 201 (Flying Boat) Squadron

    • HQ Training Squadron

    • Navigation School

    • Marine Instructional Section

    • Marine Craft Section

    • RAF Refuelling Base - Portland

    • RAF Embarkation Office, Southampton

  • RAF Station HQ - Donibristle

    • No 100 (Bomber) Squadron

    • Accommodation for 3 FAA Flights

    • RAF Auxiliary 'Commander Cawley'

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

    • Flying Boat Development Flight - Felixstowe

  • RAF Base Gosport

    • HQ

    • Base Training Squadron (4 Flights)

    • Base Torpedo Section

    • Workshops and Storage Section

    • RAF Auxiliary 'Adastral'

    • Accommodation for 6 FAA Flights

  • School of Naval Co-operation - Lee-on-Solent

    • HQ

    • Training Flight

    • Co-operation Flight

    • FAA Flight - Catapult (SR)

    • FAA Flight - Catapult (SR)

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • Training Squadron (3 Flights)

    • Accommodation for 2 FAA Flights

    • Novar Camp (Annually)

  • RAF Station HQ - Mount Batten

    • No 204 (Flying Boat) Squadron

    • No 209 (Flying Boat) Squadron

  • No 210 (Flying Boat) Squadron - Pembroke Dock

    • RAF Floating Dock

  • RAF units for: -

    • HMS Courageous

    • HMS Furious

 

Rank Name Date Notes
AVM

Robert H Clark-Hall

 1 Oct 1931 Air Officer Commanding, CMG, DSO; later AM
Personal Appointment
Flt Lt Geoffrey Francis 21 Mar 1932 Personal Assistant to AOC
Air Staff
A/Cdre

Napier J Gill

13 Jan 1832 Senior Air Staff Officer, OBE, MC
Wg Cdr Christopher H Maude 19 Dec 1931 Training and Air Staff Duties
Wg Cdr Thomas V Lister  4 Feb 1932 Signals Duties
Sqn Ldr Thomas W Elsdon 12 Apr 1931 Air Staff Duties
Sqn Ldr Hugh E F Wyncoll 15 Sep 1927 Armament Duties, OBE, MC
Sqn Ldr Bernard E Harrison 30 Nov 1931 Training Duties
Flt Lt Ernest Drudge 21 Jan 1932 Photographic Duties, MBE
Flt Lt Cecil G Wigglesworth 18 Jan 1932 Training and Air Staff Duties, AFC; later A/Cdre
Flt Lt Herbert N Hampton 19 Dec 1931 Air Staff Duties
Flt Lt

Alexander P Davidson

20 Dec 1930 Training Duties; later AVM
Flt Lt Maurice V Ward  9 Jan 1931 Air Staff Duties,
Flt Lt Kenneth C McKenzie 16 Feb 1931 Signals Duties
Personnel Staff
Wg Cdr Louis C Keeble 18 Jan 1932 Senior Personnel Staff Officer
Sqn Ldr Charles E H C MacPherson 29 Mar 1932
Sqn Ldr Alfred G Bond 12 Aug 1929 AFC
Sqn Ldr Amos F James 21 Apr 1932
Equipment Staff
Gp Capt

Geoffrey R Bromet

31 Jan 1931 Senior Equipment Staff Officer, DSO, OBE; later AVM
Engineer Staff Duties
Sqn Ldr Harold J Roach 18 Jan 1932 AFC; later AVM
Flt Lt

George D Daly

25 Jan 1932 DFC; later AVM
Flt Lt Edward D H Davies 19 Dec 1931 later A/Cdre
Flt Lt Frederick H Cashmore  9 Feb 1933
Equipment Staff Duties
Wg Cdr Walter J B Curtis 22 Apr 1930 OBE; later AVM
Sqn Ldr Alexander J M Ross 18 Jan 1932  
Flt Lt Frederick J W Humphreys 18 Jan 1932  
Flt Lt John C Shakeshaft 31 Jan 1927  
Attached to the Staff
Special Appointment
Wg Cdr

Charles O F Modin

21 Dec 1929 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, DSC; later A/Cdre
Accountant
Wg Cdr Herbert G Jones 20 Mar 1931 Command Accountant; later A/Cdre
Flt Lt Desmond F A Clarke  8 Apr 1931  
Medical
Gp Capt James MacGregor  1 Oct 1931 Principal Medical Officer, MC, MD, CM, LRCP & S
Flt Lt A E I Brownlee  8 Apr 1932 Deputy Principal Medical Officer, MB, ChB
Dental
Fg Off Francis B Sumerling 18 Jan 1932 Dental Duties
Educational
Capt Alexander W F McEwen  1 Sep 1930 Area Education Officer, BSc
Works
Mr J A Dawson Superintending Engineer, BSc

Source - July 1932 Air Force List

July 1933

Address Controlled
Lee-on-Solent, Hampshire

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Mount Batten, Donibristle, Leuchars, Felixstowe, Pembroke and Novar

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters.

Units administered directly by Area HQ: -

  • RAF Base Calshot

    • HQ

    • No 201 (Flying Boat) Squadron

    • HQ Training Squadron

    • Navigation School

    • Marine Instructional Section

    • Marine Craft Section

    • RAF Refuelling Base - Portland

    • RAF Embarkation Office, Southampton

  • RAF Station HQ - Donibristle

    • No 100 (Bomber) Squadron

    • Accommodation for FAA Units

    • RAF Auxiliary 'Commander Cawley'

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

  • RAF Base Gosport

    • HQ

    • Base Training Squadron (4 Flights)

    • Base Torpedo Section

    • Workshops and Storage Section

    • RAF Auxiliary 'Adastral'

    • Accommodation for FAA Units

    • No 1 Coast Defence Training Flight

  • School of Naval Co-operation - Lee-on-Solent

    • HQ

    • Training Flight

    • Co-operation Flight

    • Accommodation for FAA Catapult Flight,

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • Training Squadron (3 Flights)

    • Accommodation for FAA Units

    • Novar Camp (Annually)

  • RAF Station HQ - Mount Batten

    • No 204 (Flying Boat) Squadron

    • No 209 (Flying Boat) Squadron

  • No 210 (Flying Boat) Squadron - Pembroke Dock

    • RAF Floating Dock

  • RAF units for: -

    • HMS Courageous

    • HMS Furious

 

Rank Name Date Notes
AVM

Robert H Clark-Hall

 1 Oct 1931 Air Officer Commanding, CMG, DSO; later AM
Air Staff
A/Cdre

Napier J Gill

13 Jan 1832 Senior Air Staff Officer, OBE, MC
Wg Cdr Christopher H Maude 19 Dec 1931
Sqn Ldr Thomas W Elsdon 12 Apr 1931  
Sqn Ldr

Alick C Stevens

 8 May 1933 later AM
Flt Lt Edward P M Davis 12 Dec 1932 AFC
Flt Lt

Alexander P Davidson

20 Dec 1930
Flt Lt Eustace J L Hope 18 May 1933 AFC
Flt Lt Edward F Haylock 17 Dec 1932
Personnel Staff
Wg Cdr Louis C Keeble 18 Jan 1932 Senior Personnel Staff Officer
Sqn Ldr Charles E H C MacPherson 29 Mar 1932
Sqn Ldr Clement F Horsley  9 Sep 1932 MC
Equipment Staff
Gp Capt Francis E T Hewlett 15 Feb 1933 Senior Equipment Staff Officer, DSO
Engineer Staff Duties
Sqn Ldr Harold J Roach 18 Jan 1932 AFC; later AVM
Flt Lt

George D Daly

25 Jan 1932 DFC; later AVM
Flt Lt Edward D H Davies 19 Dec 1931 later A/Cdre
Flt Lt Frederick H Cashmore  9 Feb 1933
Equipment Staff Duties
Wg Cdr William E Aylwin 23 Jan 1933 OBE
Sqn Ldr Kenneth D G Collier 15 Aug 1932 later A/Cdre
Flt Lt Frederick J W Humphreys 18 Jan 1932  
Flt Lt Charles N Scott 22 Aug 1932  
Attached to the Staff
Armament
Sqn Ldr

Arthur M Wray

13 Dec 1932 MC, DFC, AFC; later A/Cdre
Photography
Flt Lt Ernest Drudge 21 Jan 1932 MBE
Services
Signals
Wg Cdr Thomas V Lister  4 Feb 1932
Flt Lt Philip Jones  3 Jan 1933 later A/Cdre
Accountant
Wg Cdr Herbert G Jones 20 Mar 1931 Command Accountant; later A/Cdre
Flt Lt Ernest W Horncastle  4 Apr 1933  
Medical
Gp Capt James MacGregor  1 Oct 1931 Principal Medical Officer, MC, MD, CM, LRCP & S
Sqn Ldr Thomas J X Canton 12 Sep 1932 Deputy Principal Medical Officer, MB, ChB
Flt Lt Francis B Sumerling 18 Jan 1932 Dental Branch, BDSc
Educational
Capt Alexander W F McEwen  1 Sep 1930 Area Education Officer, BSc
Works
Capt H T Huntress Acting Superintending Engineer, OBE

Miscellaneous Appointment

Wg Cdr

Arthur N Gallehawk

 1 Aug 1932 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, AFC; later A/Cdre
Warrant Officers
WO George M Mackie 18 Apr 1931  
WO Herbert Lee 21 Nov 1932  
WO George E Chainey 28 Jan 1932  

Source - July 1933 Air Force List

January 1934

Address Controlled
Lee-on-Solent, Hampshire

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Mount Batten, Donibristle, Leuchars, Felixstowe, Pembroke and Novar

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers.

Units administered directly by Area HQ: -

  • RAF Base Calshot

    • HQ

    • No 201 (Flying Boat) Squadron

    • Training Squadron

    • Navigation School

    • Marine Instructional Section

    • RAF Refuelling Base - Portland

    • Embarkation Office, Southampton

  • RAF Station HQ - Donibristle

    • Accommodation for FAA Units

    • RAF Auxiliary 'Commander Crawley'

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

  • RAF Base Gosport

    • HQ

    • Base Training Squadron (4 Flights)

    • Base Torpedo Section

    • Workshops and Storage Section

    • RAF Auxiliary 'Adastral'

    • Accommodation for FAA Units

    • No 1 Coast Defence Training Flight

    • No 2 Coast Defence Training Flight

    • No 3 Coast Defence Training Flight

  • School of Naval Co-operation - Lee-on-Solent

    • HQ

    • Training Flight

    • Co-operation Flight

    • Accommodation for FAA Catapult Flight

  • RAF Base - Leuchars

    • HQ

    • Training Squadron (3 Flights)

    • Accommodation for FAA Units

    • Novar Camp (Annually)

  • RAF Station HQ - Mount Batten

    • No 204 (Flying Boat) Squadron

    • No 209 (Flying Boat) Squadron

  • No 210 (Flying Boat) Squadron - Pembroke Dock

    • RAF Floating Dock - Pembroke Dock

  • RAF Station HQ - Upavon

  • RAF units in HMS Courageous

  • RAF units in HMS Furious

 

Rank Name Date Notes
AVM

Robert H Clark-Hall

 1 Oct 1931 Air Officer Commanding, CMG, DSO; later AM
Personal Appointment
Fg Off Eric G Sharp 17 May 1933 Personal Assistant to AOC
Air Staff
A/Cdre

Napier J Gill

13 Jan 1832 Senior Air Staff Officer, OBE, MC
Wg Cdr Christopher H Maude 19 Dec 1931
Wg Cdr

William A Coryton

12 Jun 1933 MVO; later ACM
Sqn Ldr Thomas W Elsdon 12 Apr 1931  
Sqn Ldr

Alick C Stevens

 8 May 1933 later AM
Sqn Ldr

Alexander P Davidson

20 Dec 1930
Flt Lt Edward P M Davis 12 Dec 1932 AFC
Flt Lt Eustace J L Hope 18 May 1933 AFC
Flt Lt Edward F Haylock 17 Dec 1932
Personnel Staff
Wg Cdr Louis C Keeble 18 Jan 1932 Senior Personnel Staff Officer
Sqn Ldr Charles E H C MacPherson 29 Mar 1932
Sqn Ldr Clement F Horsley  9 Sep 1932 MC
Equipment Staff
Gp Capt Francis E T Hewlett 15 Feb 1933 Senior Equipment Staff Officer, DSO
Engineer Staff Duties
Wg Cdr William S Caster 30 Nov 1933 MC
Sqn Ldr Harold J Roach 18 Jan 1932 AFC; later AVM
Flt Lt Frederick H Cashmore  9 Feb 1933
Flt Lt Percy F G Bradley 16 Oct 1933
Equipment Staff Duties
Wg Cdr William E Aylwin 23 Jan 1933 OBE
Sqn Ldr Kenneth D G Collier 15 Aug 1932 later A/Cdre
Flt Lt Charles N Scott 22 Aug 1932  
Flt Lt Henry E Young 14 Nov 1933  
Attached to the Staff
Armament
Sqn Ldr

Arthur M Wray

13 Dec 1932 MC, DFC, AFC; later A/Cdre
Photography
Sqn Ldr Ernest Drudge 21 Jan 1932 MBE
Services
Signals
Wg Cdr Thomas V Lister  4 Feb 1932
Flt Lt Philip Jones  3 Jan 1933 later A/Cdre
Accountant
Wg Cdr Herbert G Jones 20 Mar 1931 Command Accountant; later A/Cdre
Flt Lt Ernest W Horncastle  4 Apr 1933  
Medical
Gp Capt James MacGregor  1 Oct 1931 Principal Medical Officer, MC, MD, CM, LRCP & S
Sqn Ldr Thomas J X Canton 12 Sep 1932 Deputy Principal Medical Officer, MB, ChB
Flt Lt Francis B Sumerling 18 Jan 1932 Dental Branch, BDSc
Educational
Capt Alexander W F McEwen  1 Sep 1930 Area Education Officer, BSc
Works
Capt H T Huntress Acting Superintending Engineer, OBE

Miscellaneous Appointment

Wg Cdr

Arthur N Gallehawk

 1 Aug 1932 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, AFC; later A/Cdre
Warrant Officers
WO George M Mackie 18 Apr 1931  
WO Herbert Lee 21 Nov 1932  
WO George E Chainey 28 Jan 1932  

Source - January 1934 Air Force List

July 1934

Address Controlled
Lee-on-Solent, Hampshire

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Mount Batten, Donibristle, Leuchars, Felixstowe, Pembroke and Novar

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and flights embarked on HM ships of the America, West Indies, Africa and East Indies Stations as well as the RAF Detachment, Bermuda.

Units administered directly by Area HQ: -

  • RAF Detachment - Bermuda

  • RAF Base Calshot

    • No 201 (Flying Boat) Squadron

    • Training Squadron

    • Navigation School

    • Marine Instructional Section

    • RAF Embarkation Office, Southampton

  • RAF Station HQ - Donibristle

    • No 22 (Bomber) Squadron

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

  • RAF Base Gosport

    • No 1 Coast Defence Training Unit

  • School of Naval Co-operation - Lee-on-Solent

  • RAF Base - Leuchars

  • RAF Station HQ - Mount Batten

    • No 204 (Flying Boat) Squadron

    • No 209 (Flying Boat) Squadron

  • RAF Station HQ - Pembroke Dock

    • No 210 (Flying Boat) Squadron - Pembroke Dock

  • RAF Station HQ - Upavon

RAF units in the Fleet Air Arm administered by Coastal Area: -

  • HMS Courageous

    • HQ

    • No 800 (Fleet Fighter) Squadron

    • No 810 (Fleet Torpedo Bomber) Squadron

    • No 820 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Squadron

    • No 821 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Squadron

  • HMS Glorious

    • HQ

    • No 802 (Fleet Fighter) Squadron

    • No 823 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Squadron

  • RAF Units for Capital Ships and Cruisers

    • No 406 (Fleet Fighter) Flight (5th Cruiser Sqn, East Indies)

    • No 407 (Fleet Fighter) Flight (2nd Cruiser Sqn, Home Fleet)

    • No 443 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Flight (6 & 8th Cruiser Sqns, Africa Station, America and West Indies)

    • No 444 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Flight (Battle Cruisers & 2nd Battle Sqn, Home Fleet)

  • Gosport

    • No 811 (Fleet Torpedo Bomber) Squadron

 

Rank Name Date Notes
AVM

Robert H Clark-Hall

 1 Oct 1931 Air Officer Commanding, CMG, DSO; later AM
Personal Appointment
Plt Off Eric D Mac K Nelson  8 Feb 1934 Personal Assistant to AOC; later A/Cdre
Air Staff
A/Cdre

Napier J Gill

13 Jan 1832 Senior Air Staff Officer, OBE, MC
Wg Cdr Christopher H Maude 19 Dec 1931
Wg Cdr

William A Coryton

12 Jun 1933 MVO; later ACM
Sqn Ldr Thomas W Elsdon 12 Apr 1931  
Sqn Ldr

Alick C Stevens

 8 May 1933 later AM
Flt Lt Edward P M Davis 12 Dec 1932 AFC
Flt Lt

Gerald S Shaw

22 Dec 1933 later A/Cdre
Flt Lt

Hugh H Brookes

22 Dec 1933 later AVM
Personnel Staff
Wg Cdr

Francis H Coleman

21 Dec 1933 Senior Personnel Staff Officer, DSO; later A/Cdre
Sqn Ldr Charles E H C MacPherson 29 Mar 1932
Sqn Ldr Clement F Horsley  9 Sep 1932 MC
Equipment Staff
Gp Capt John B Graham  7 May 1934 Senior Equipment Staff Officer, MC, AFC
Engineer Staff Duties
Wg Cdr William S Caster 30 Nov 1933 MC
Flt Lt Frederick H Cashmore  9 Feb 1933
Flt Lt Percy F G Bradley 16 Oct 1933
Equipment Staff Duties
Wg Cdr William E Aylwin 23 Jan 1933 OBE
Sqn Ldr Kenneth D G Collier 15 Aug 1932 later A/Cdre
Flt Lt Charles N Scott 22 Aug 1932  
Flt Lt Henry E Young 14 Nov 1933  
Attached to the Staff
Armament
Sqn Ldr

Arthur M Wray

13 Dec 1932 MC, DFC, AFC; later A/Cdre
Photography
Sqn Ldr Frederick R Wynne 26 Feb 1934 MBE
Services
Signals
Wg Cdr Thomas V Lister  4 Feb 1932
Flt Lt Philip Jones  3 Jan 1933 later A/Cdre
Accountant
Wg Cdr Herbert G Jones 20 Mar 1931 Command Accountant; later A/Cdre
Flt Lt Ernest W Horncastle  4 Apr 1933  
Medical
Gp Capt James MacGregor  1 Oct 1931 Principal Medical Officer, MC, MD, CM, LRCP & S
Sqn Ldr Thomas J X Canton 12 Sep 1932 Deputy Principal Medical Officer, MB, ChB
Flt Lt Francis B Sumerling 18 Jan 1932 Dental Branch, BDSc
Educational
Capt Alexander W F McEwen  1 Sep 1930 Area Education Officer, BSc
Works
Capt H T Huntress Acting Superintending Engineer, OBE

Miscellaneous Appointment

Wg Cdr

Arthur N Gallehawk

 1 Aug 1932 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, AFC; later A/Cdre
Warrant Officers
WO George M Mackie 18 Apr 1931  
WO Herbert Lee 21 Nov 1932  
WO George E Chainey 28 Jan 1932  

Source - July 1934 Air Force List

July 1935

Address Controlled
Lee-on-Solent, Hampshire

The following stations: -

Calshot, Lee-on-Solent, Gosport, Mount Batten, Donibristle, Leuchars, Felixstowe, Pembroke and Novar

Also all HQ units in aircraft carriers and flights embarked in such carriers in Home Waters and flights embarked on HM ships of the America, West Indies, Africa and East Indies Stations as well as the RAF Detachment, Bermuda.

Units administered directly by Area HQ: -

  • RAF Detachment - Bermuda

  • RAF Base Calshot

    • SHQ

    • Training Squadron

    • Navigation School

    • Marine Instructional Section

    • RAF Embarkation Office, Southampton

  • No 201 (Flying Boat) Squadron - Calshot

  • RAF Station HQ - Donibristle

  • No 22 (Bomber) Squadron - Donibristle

  • Marine Aircraft Experimental Establishment - Felixstowe

  • RAF Base Gosport

    • SHQ

    • Base Training Squadron

  • Coast Defence Development Unit - Gosport

  • School of Naval Co-operation - Lee-on-Solent

  • No 1 Flying Training School - Leuchars

  • RAF Station HQ - Mount Batten

  • No 204 (Flying Boat) Squadron - Mount Batten

  • No 209 (Flying Boat) Squadron - Mount Batten

  • RAF Station HQ - Pembroke Dock

  • No 210 (Flying Boat) Squadron - Pembroke Dock

  • No 230 (Flying Boat) Squadron - Pembroke Dock

  • RAF Station HQ - Upavon

RAF units in the Fleet Air Arm administered by Coastal Area (shores bases shown after unit): -

  • HMS Courageous

    • HQ

    • No 800 (Fleet Fighter) Squadron - Upavon

    • No 810 (Fleet Torpedo Bomber) Squadron - Gosport

    • No 820 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Squadron - Gosport

    • No 821 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Squadron - Upavon

  • HMS Eagle (refitting)

  • HMS Furious

    • HQ

    • No 801 (Fleet Fighter) Squadron - Upavon

    • No 811 (Fleet Torpedo Bomber) Squadron - Gosport

    • No 822 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Squadron - Manston

  • HMS Glorious (refitting)

    • HQ

    • No 802 (Fleet Fighter) Squadron - Netheravon

    • No 823 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Squadron - Donibristle

  • RAF Units for Capital Ships and Cruisers

    • No 407 (Fleet Fighter) Flight (2nd Cruiser Sqn, Home Fleet) - Mount Batten

    • No 443 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Flight (6 & 8th Cruiser Sqns, Africa Station, America and West Indies) - Bermuda

    • No 444 (Fleet Spotter-Reconnaissance) Flight (Battle Cruisers & 2nd Battle Sqn, Home Fleet) - Mount Batten

 

Rank Name Date Notes
AM

Arthur M Longmore

 1 Oct 1934 Air Officer Commanding, CB, DSO; later ACM
Personal Appointment
Fg Off D M Blackwood 24 Sep 1934 Personal Assistant to AOC
Air Staff
A/Cdre

Napier J Gill

13 Jan 1832 Senior Air Staff Officer, OBE, MC
Wg Cdr Eric Beauman 28 Jul 1934
Wg Cdr

Arthur Coningham

20 May 1935 DSO, MC, DFC; later AM
Sqn Ldr

Albert Durston

 6 Aug 1934 AFC; later AM
Sqn Ldr

Alick C Stevens

 8 May 1933 later AM
Flt Lt

Reginald N Waite

21 Dec 1934 later A/Cdre
Flt Lt Sydney H V Harris 21 Dec 1934
Flt Lt Geoffrey Francis 18 Jul 1934
Personnel Staff
Wg Cdr

Francis H Coleman

21 Dec 1933 Senior Personnel Staff Officer, DSO; later A/Cdre
Sqn Ldr

Walter J Seward 

18 Dec 1934 later A/Cdre
Sqn Ldr

Alfred D Rogers

15 Apr 1935 AFC; later A/Cdre
Equipment Staff
Gp Capt John B Graham  7 May 1934 Senior Equipment Staff Officer, MC, AFC
Engineer Staff Duties
Wg Cdr William S Caster 30 Nov 1933 MC
Flt Lt Frederick H Cashmore  9 Feb 1933
Flt Lt

Hector D McGregor

22 Aug 1934 later AM
Equipment Staff Duties
Wg Cdr George A Hilliar 22 Feb 1935  
Sqn Ldr Kenneth D G Collier 15 Aug 1932 later A/Cdre
Flt Lt Henry E Young 14 Nov 1933  
Flt Lt Richard M Thomas 21 Nov 1934  
Attached to the Staff
Armament
Sqn Ldr Percy J Barnett  8 Apr 1935  
Photography
Sqn Ldr Cyril Porri  1 Aug 1934
Services
Signals
Wg Cdr

Oswyn G W G Lywood

 1 Oct 1934 Chief Signals Officer, OBE; later AVM
Flt Lt

Lawrence P Moore

 4 Sep 1934 later A/Cdre
Accountant
Wg Cdr Herbert F Fuller 24 Sep 1934 Command Accountant; later A/Cdre
Flt Lt Ernest W Horncastle  4 Apr 1933  
Medical
Gp Capt Basil A Playne 28 Jan 1935 Principal Medical Officer, DSO, MB, BCh, MRCS, LRCP
Sqn Ldr Terence J D Atteridge  1 Mar 1935 Deputy Principal Medical Officer, MRCS, LRCP
Flt Lt Francis B Sumerling 18 Jan 1932 Dental Branch, BDSc
Educational
Capt Alexander W F McEwen  1 Sep 1930 Area Education Officer, BSc
Works
Maj J C A Doherty Superintending Engineer

Miscellaneous Appointment

Wg Cdr

Arthur N Gallehawk

 1 Aug 1932 Fleet Aviation Officer to C-in-C Atlantic Fleet, AFC; later A/Cdre
Supernumerary
Flt Lt Thomas H Moon 23 Jan 1934 For duty with RAF Detachment, Bermuda
Flt Lt Patrick J A Hume-Wright 20 May 1935 Pending posting
Flt Lt Maurice H Jenks 21 May 1935 Stores Branch
Warrant Officers
WO Herbert Lee 21 Nov 1932 Equipment Staff (Stores Section)
WO Archer E Fenn 27 Aug 1934 Equipment Staff (Engineer Section)
WO 2nd Class Ernest R Hoare 29 Apr 1935 Administrative

Source - July 1935 Air Force List

Disbanded by being redesignated Coastal Command on 1 May 1936

[Oct 1919 | Nov 1919 | Dec 1919 | Jan 1920 | Feb 1920 | Mar 1920 | May 1920 | Jun 1920 | Jul 1920 | Jul 1921 | Jul 1922 | Jul 1923 | Jan 1924 | May 1924 | Jan 1925 | Feb 1925 | Mar 1925 | Apr 1925 | May 1925 | Jun 1925 | Jul 1925 | Mar 1926 | Jul 1926 | Dec 1926 | Jul 1927 | Jul 1928 | Sep 1928 | Jul 1929 | Jul 1930 | Aug 1930 | Sep 1930 | Oct 1930 | Nov 1930 | Dec 1930 | Jul 1931 | Jul 1932 | Jul 1933 | Jan 1934 | Jul 1934 | Jul 1935]

This page was last updated on 18/01/18

         [Top of Page]