Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore H F Fuller


Herbert Francis            b: xx xxx xxxx                      r: 9 Jan 1949                           d: xx xxx xxxx

CB – 10 Jun 1948, CBE – 1 Jan 1945,

(Army): - (T) 2 Lt: xx xxx xxxx, Lt: xx xxx xxxx.

(RAF): - Lt: 1 Apr 1918, Act Capt: 18 Jul 1919, Fg Off: 1 Aug 1919, Act Flt Lt: 1 Aug 1919, Flt Lt: 25 Oct 1921, Sqn Ldr: 1 Jan 1923, Wg Cdr: 1 Jul 1929, Gp Capt: xx xxx xxxx, A/Cdre: xx xxx xxxx.

xx xxx xxxx:               Officer, Duke of Cornwall’s Light Infantry

26 Oct 1916:                Balloon Officer, RFC

30 Sep 1918:               Transferred to Administrative Branch

18 Jul 1919:                 Administrative Officer (Capt), RAF

xx xxx xxxx:                  Administrative Officer, Central Pay Office

23 Apr 1920:                Administrative Officer, Aeronautical Commission of Control (Germany)

 5 Mar 1921:                Attended Air Pilotage School (Accountant Course?)

25 Oct 1921:                Accountant Officer, Inland Area Aircraft Depot

25 Oct 1921:                Appointed to a Permanent Commission in the rank of Flight Lieutenant.

xx xxx xxxx:                 

 1 Mar 1926:                 Senior Accountant Officer, RAF Depot

20 Apr 1927:                Senior Accountant Officer, RAF Depot, Middle East

11 Nov 1931:               Supernumerary, RAF Depot

12 Feb 1932:                Senior Accountant Officer, Home Aircraft Depot

24 Sep 1934:                Command Accountant, HQ Coastal Area.

 5 Oct 1935:                 Command Accountant, HQ RAF Far East

xx xxx xxxx:                 

20 Feb 1943:               Command Accountant, HQ RAF Middle East.

21 Feb 1944:               Command Accountant, HQ Mediterranean Allied Air Forces

xx Sep 1944:                Command Accountant, HQ Technical Training Command.

This page was last updated on 16/07/14 using FrontPage XP©

Return to Main Menu Main Menu                                        [Top of Page]                                               Forward to