Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Department of the Air Member for Personnel - Personnel July 1947


 

ACM

Sir John C Slessor

Air Member for Personnel, KCB, DSO, MC, later MRAF  5 Apr 1945
Mr A F Thorp Private Secretary  
Wg Cdr F W Wiseman-Clarke Staff Officer, MBE  
Directorate-General of Personnel (I)
AVM John W Baker Director-General, CB, MC, DFC; later ACM  
Miss E M M Woodhams Personal Assistant, MBE  
P5 (Resettlement and Rehabillitation)
Wg Cdr E T Rees DSO, OBE, MC  
Sqn Ldr A H Beach OBE  
Sqn Ldr W Hamley    
Sqn Ldr A L S O'Beirne    
Sqn Ldr A Richardson    
Sqn Off E D Durling WAAF  
Mr F E Ford Higher Clerical Officer  
P12 (Officers' Friend)
Gp Capt P R Beare DSO, DFC  
Wg Cdr David M Strong later A/Cdre  
Chaplaincy Services
Rev J A Jagoe Chaplain in Chief, MA, KHC 10 Apr 1944
Rev C J F Gilmore Assistant Chaplain in Chief, MA 10 Apr 1944
Rev A McHardy Principal Chaplain, MC, MA, KHC 14 Mar 1941
The Very Rev, Mgr H Beauchamp Principal Chaplain, MC, VG, BA  5 Sep 1939
Rev W R Marsh Principal Chaplain, BD, KHC  1 Sep 1942
Rev F D Morley Principal Chaplain, BD  7 Sep 1939
Directorate of Personal Services
A/Cdre

Alban S Ellerton

Director, CBE; later A/Cdre  
Gp Capt Harold J Collins Deputy Director, CBE; later A/Cdre  
Gp Capt Patrick H Dunn Deputy Director, DFC; later AM  
Gp Capt Richard T Gething Deputy Director, OBE, AFC; later A/Cdre  
Gp Capt

Bernard L Blofeld

later A/Cdre  
Gp Capt (Ret) E H Hooper Special Appointment, OBE  
Wg Cdr Bernard A Chacksfield OBE; later AVM  
Wg Cdr William I C Innes later A/Cdre 20 Aug 1946
Wg Cdr Arthur F Johnson DFC; later A/Cdre  
Wg Cdr E L Leader   12 May 1943
Wg Cdr J M Wells    1 Feb 1946
Sqn Ldr G C R Ackrill    1 Aug 1945
Sqn Ldr W C Armstrong   18  Mar 1946
Sqn Ldr R J K Baker MBE 12 Mar 1946
Sqn Ldr C E Bailey    
Sqn Ldr A W Barwood DFC  
Sqn Ldr H Corbett-Wilson    1 Feb 1946
Sqn Ldr Marcus M Gardham later AVM 18 Oct 1945
Sqn Ldr L J Harding    
Sqn Ldr J Harris DFC  
Sqn Ldr P G Hering    
Sqn Ldr D H Moffitt    
Sqn Ldr L J L Pullar MC  1 May 1945
Sqn Ldr S W Waller   24 Sep 1945
Sqn Ldr G G Thompson DSM  
Sqn Ldr W B J Webber   29 Oct 1943
Flt Lt C M Bowring DFM  
Flt Lt D L OLdfield    3 Jun 1946
Flt Lt C Ord    
Flt Lt A W Scott    
Flt Lt F Whitworth    
A/Cdre (Ret) Thomas E B Howe Reception Officer, CBE, AFC  
Mr C R Adlam Acting Staff Officer  
Mr H J Trotman Acting Staff Officer  
Mr F C Sleigh Acting Higher Clerical Officer (on loan from another Government Dept)
Directorate of Air Force Welfare
A/Cdre John A Boret Director, CBE, MC, AFC; later AVM 21 Jan 1946
Gp Capt J A R Louden Deputy Director, 15 Mar 1946
Wg Cdr A Brown   26 Aug 1946
Wg Cdr G D Jones DSO, DFC  
Wg Cdr F L Sayers AFC  
Sqn Ldr P E W De Carteret   13 Aug 1945
Sqn Ldr J P Frost   12 Apr 1946
Sqn Ldr P Leuw   10 Sep 1946
Sqn Ldr G M Rackow   25 Feb 1946
Sqn Off I Cole WAAF 25 Jan 1946
Flt Lt R Holland    5 Mar 1946
Flt Lt G Mills DFM 24 Oct 1946
Flt Lt C J F Simons    9 Jul 1945
Flt Lt W T Stagg   23 Aug 1945
Flt Lt T C H Winup   21 Oct 1946
Flt Off J J D Gray WAAF 16 Jun 1945
Flt Off I L Millett WAAF, BEM 31 Oct 1945
Flt Off V Gwynne-James WAAF 30 Dec 1946
Mr J H Keys Acting Senior Staff Officer  
Mr S Bowers Acting Higher Clerical Officer  
Directorate of Women's Auxiliary Air Force
Air Cmdt F H Hanbury Director, MBE, WAAF  
Flt Off A S Wright Personal Assistant, WAAF  4 Sep 1941
Gp Off P C Greig Deputy Director, WAAF  2 May 1943
Wg Off O A Ramsden WAAF  
Wg Off N M Salmon WAAF  
Sqn Off M I Montefiore WAAF 25 Oct 1943
Sqn Off J Williams WAAF  
Flt Off D M Atkinson WAAF  
Flt Off N C Baum WAAF  
Flt Off M Dodds WAAF  
Flt Off A F Holloway WAAF  
Flt Off E L Lech WAAF  
Flt Off N E Stockings WAAF  
Miss E Cruickshank Acting Higher Clerical Officer
Provost Marshal
A/Cdre Owen W de Putron Provost Marshal and Chief of Air Force Police, 21 Dec 1942
Gp Capt C R Richdale Deputy to Provost Marshal (1), CBE  
Gp Capt William I G Kerby Deputy to Provost Marshal (2); later A/Cdre 18 May 1943
Wg Cdr E Campbell   11 Mar 1943
Wg Cdr S N Kettle OBE 22 Mar 1947
Sqn Ldr J S Hobson    7 Aug 1945
Sqn Ldr W G Parry    
Sqn Ldr P Stradling   28 Jan 1945
Sqn Ldr H J Upward MM 11 Dec 1941
Sqn Off M D George WAAF 21 Jul 1941
Flt Lt A G Bullen   28 Jul 1946
Flt Lt A J Harper DFC 24 Sep 1945
Flt Lt R T W Laing    8 May 1946
Flt Lt J R C Proudlock    
Flt Lt L Wilson   24 Jun 1946
Flt Off J G Elder WAAF 10 Jan 1944
Mr A J Creedy Acting Staff Officer  
Mr S W E Burgess Acting Higher Clerical Officer
Inspector of Physical Fitness
Wg Cdr A W Taylor    
Director of RAF Sport and Inspector of Recreational Grounds
Wg Cdr (Ret) J Lawson OBE  

Directorate-General of Personnel (II)

AVM

Aubrey B Ellwood

Director-General, CB, DSC, later AM  
Miss E M Modlen Personal Assistant, MBE  
A/Cdre Alan D Gilmore Director, CBE; later AVM  
A/Cdre Ivor L Wincer Director, CBE  
Gp Capt Frederick R Drew Deputy Director, CBE; later A/Cdre  
Gp Capt O I Gilson Deputy Director  
Gp Capt W A C Heyman Deputy Director 21 Dec 1945
A/Cdre Richard G Gardner Special Appointment, CBE, DSC (Ret)  
Wg Cdr Patrick Burnett, DSO, DFC; later A/Cdre 18 Dec 1945
Wg Cdr C V Lock    1 Jun 1945
Wg Cdr G ff Powell-Sheddon DSO, DFC  
Wg Cdr Ian J Spencer DFC; later AVM  
Sqn Ldr G V Atkinson   16 Jan 1945
Sqn Ldr I B Beesley    2 Oct 1944
Sqn Ldr J H Chart    5 Mar 1941
Sqn Ldr G W A Davies    
Sqn Ldr A H Durrant    4 Jun 1945
Sqn Ldr C Kershaw   23 Oct 1940
Sqn Ldr J W Louw    
Sqn Ldr H W Porter   20 Nov 1945
Sqn Ldr G H Saunders     2 Oct 1944
Sqn Ldr Alasdair McK S Steedman, DFC; later ACM  5 Nov 1945
Sqn Ldr Gordon Young later AVM 11 Dec 1945
Sqn Off I M Bryan WAAF  
Flt Lt H Adamson    
Flt Lt J Carr    
Flt Lt D A Castle    9 Apr 1945
Flt Lt F Cheetham    
Flt Lt G C Darby    
Flt Lt P Edelsten    
Flt Lt M E Griffiths    
Flt Lt R P Hand    5 Sep 1946
Flt Lt R Hathaway   14 Jun 1946
Flt Lt B C Horsnell    
Flt Lt R How   25 May 1942
Flt Lt J S D Hyslop    
Flt Lt I E Miller   21 Aug 1946
Flt Lt R L Perry    
Flt Lt C Philpot   18 Oct 1945
Flt Lt A A Purdon    
Flt Lt J T Rashbrook    
Flt Lt Ian S Stockwell DFC; later A/Cdre 12 Nov 1945
Flt Lt E A Tennant    
Flt Lt C S Tucker    
Flt Off E R Addison WAAF  
Flt Off R M Bray WAAF  
Flt Off E J Brodie WAAF  
SO F G Slingo WAAF 26 Sep 1946
Mr A E Porter Acting Senior Staff Officer  
Mr J W H Owens Acting Senior Staff Officer  
Mr H V Case Acting Staff Officer  
Mr R W Hunt Acting Staff Officer  
Mr A J Hockley Acting Staff Officer  
Mr H J Marshall Acting Staff Officer  
Mr J C Braben Acting Staff Officer  
Mr C J R Secombe Acting Staff Officer (on loan from another Government Dept)
Miss R W Thomas Higher Clerical Officer  
Mr H J McGee Acting Higher Clerical Officer  
Mr W E Burges Acting Higher Clerical Officer  
Mr E C Colson Acting Higher Clerical Officer  
Mr W J Davidson Acting Higher Clerical Officer  
Mr G A Mills Acting Higher Clerical Officer  
Mr G A Moles Acting Higher Clerical Officer  
Mr F W Stevenson Acting Higher Clerical Officer  
Mr A M West Acting Higher Clerical Officer
Mr L J Bennett Acting Higher Clerical Officer
Mrs M E Dryden Acting Higher Clerical Officer
P7 (Technical Administration of Selection Boards)
Gp Capt W A Hammerton    
Sqn Ldr

Reginald Bullen

GM; later AVM  
Sqn Ldr D H Keary DFC  
Sqn Ldr J Wishart    
Flt Off C J Frank WAAF  
Mr C P Brown Staff Officer  
Mr E J Canton Junior Executive Officer, DFC  
Mr M C Wood Junior Executive Officer  
Miss R L Bridger High Clerical Officer  
Permanent Commission Selection Board
AVM

Aubrey B Ellwood

Chairman, CB, DSC, later AM  
Gp Capt D I P McNair Member  
Gp Capt David N Roberts Member, OBE, AFC; later A/Cdre  
SO C A Devenish Mears WAAF  
SO H I Durie WAAF  
SO B M Haydon WAAF  

Directorate-General of RAF Medical Services

AM Sir Andrew Grant Director-General, KBE, CB, MB, ChB, DPH, KHS  1 Mar 1946
A/Cdre W J G Walker Deputy Director-General, CBE, MRCS, LRCP 27 Nov 1945
A/Cdre J MacC Kilpatrick Director of Hygiene, OBE, MB, BCh, DPH, 21 Jul 1947
A/Cdre G A Ballantyne Director of Dental Services, CBE, DFC, LDS  1 Jun 1943
Gp Capt J Hutchieson MB, BCh, DPH 15 Mar 1938
Wg Cdr J Clarke Taylor MB, ChB 18 Jul 1945
Wg Cdr J W Patrick MB, BCh, DPH 18 Aug 1945
Wg Cdr F B Sumerling OBE, BDS 22 Oct 1945
Wg Cdr J B Wallace OBE, MD, ChB 16 Jun 1945
Wg Cdr C E G Wickham MB, BS, MRCS, LRCP 25 Sep 1944
Wg Cdr G O Williams MRCS, LRCP 18 Apr 1941
Sqn Ldr A C Camm MRCS, LRCP  
Sqn Ldr W O Davies MRCS, LRCP  
Sqn Ldr H N H Genese MRCS, LRCP  
Sqn Ldr D C Light    
Sqn Ldr R Mortimer MB, BS 10 Jan 1944
Sqn Ldr M O Richardson MRCS, LRCP  
Sqn Ldr W D Richardson MBE  
Flt Lt C A Jocobs    
Flt Lt H C Wallace    1 Aug 1945
Mr S H Widdup Acting Staff Officer  
Mr J C Cree Acting Staff Officer, MBE  
Mr R A V Maughan Higher Clerical Officer  
Mr H A Baker Acting Higher Clerical Officer  
Mr A S Peterkin Higher Clerical Officer  
Miss I M Marshall Acting Higher Clerical Officer  
Mr F H Majoribanks Acting Higher Clerical Officer  
Mr A H Drury Higher Clerical Officer  
Miss M Hart Acting Higher Clerical Officer

Nursing Service Branch

Miss G Taylor Matron-in-Chief, RRC  
Mr F S Manning Acting Higher Clerical Officer  
Directorate-General of Manning
AVM

Victor E Groom

Director, CB, CBE, DFC; later AM  
Mr A J Croft Personal Assistant  
A/Cdre Adolphus D Davies Director, later A/Cdre 18 Aug 1944
Gp Capt

R W P Collings

Deputy Director, DSO, DFC  
Gp Capt

John R Rhys-Jones

Deputy Director; later A/Cdre  
Gp Capt J Whitehead Deputy Director  8 Apr 1945
Mr H P Grabaskey Acting Assistant Director  
Wg Cdr G C C Bartlett AFC  
Wg Cdr H C Biles    
Wg Cdr C L Roy    1 Nov 1945
Wg Cdr W W Watson OBE 15 Jul 1940
Wg Cdr C H Williams    
Sqn Ldr J Beaton BEM 14 Nov 1942
Sqn Ldr J Carmichael    
Sqn Ldr E R Lacey DSO  
Sqn Ldr J Mochrie    
Sqn Ldr E C L Richardson    9 Jan 1941
Sqn Ldr G Smythe MBE, DFM  
Sqn Ldr H Taylor CMG  
Sqn Off R O Doyle    
Flt Lt J W Barling DSO, DFC 15 Dec 1945
Flt Lt C J L Bate    
Flt Lt W C Brewer    
Flt Lt T Gray    
Flt Lt S T Jakimowicz    
Flt Lt D Q Watson DFC  
Flt Off D Charlton WAAF 12 Feb 1942
Flt Off J T Dawson WAAF  
Flt Off J Hall WAAF  
Flt Off E Hickman WAAF 15 Aug 1944
Flt Off G H Jenkins WAAF  
Flt Off P Kepple WAAF 26 Nov 1942
Fg Off D A Godfrey    
Mr A H Hibbert Senior Staff Officer  
Mr A K Howard Acting Staff Officer  
Miss D Osborn Acting Staff Officer  
Mr W Green Acting Staff Officer  
Miss P J Farr Acting Staff Officer  
Mr A E Milne Acting Staff Officer (on loan from another Government Dept)  
Mr H C Flower Higher Clerical Officer  
Mr E J Taylor Higher Clerical Officer  
Mr L C Hill Acting Higher Clerical Officer  
Miss L G Iliffe Acting Higher Clerical Officer  
Mr W H Jackson Acting Higher Clerical Officer  
Mr H V Tether Acting Higher Clerical Officer  
Mr A J Street Acting Higher Clerical Officer  
Miss E Connor Higher Clerical Officer
Mr A G Lawrie Acting Higher Clerical Officer, MBE  
Mrs M M Joyner Temporary Higher Clerical Officer  
Mrs D E Wakefield Temporary Higher Clerical Officer  
Miss I B Bromley Acting Higher Clerical Officer (on loan from another Government Dept)
Miss M S Gray Acting Higher Clerical Officer (on loan from another Government Dept)
Miss F Murphy Acting Higher Clerical Officer (on loan from another Government Dept)
Miss M Trtibe Acting Higher Clerical Officer (on loan from another Government Dept)
Directorate of Auxiliary Reserve Forces
A/Cdre Charlton Hallawell Director  
Gp Capt S J Bailey CBE 16 Oct 1939
Gp Capt A M Wheeler OBE  
Wg Cdr A D Forster DFC  
Wg Cdr R J Millington    
Wg Cdr G A Potter    
Wg Cdr F L Scott    
Sqn Ldr P E A Carr    
Sqn Ldr P J Duncan DFC, AFC  
Sqn Ldr C H Palmer MBE  
Sqn Ldr H E White DFC  
Sqn Ldr A J Winyard    
Flt Lt W B Curry    
Flt Lt H S Hammer   29 Aug 1946
Flt Off J Water WAAF  
Fg Off G H Jodrell    
Fg Off R V Moore    
Senior Service Accountant
A/Cdre Herbert F Fuller Senior Service Accountant, CBE 12 Mar 1945
Wg Cdr H R Withers OBE  
Wg Cdr H C Staines    1 Oct 1945
Sqn Ldr H Bamforth    
Directorate of Educational Services
A/Cdre A H Robson Director, OBE, MC, MSc, PhD  
Gp Capt I L B Hart Deputy Director, OBE, BSc, PhD  
Gp Capt N Wood Deputy Director, OBE, MA, PhD, FRHistS  
Gp Capt C W Pollock Deputy Director, MA  
Wg Cdr F L D Davies BA, BSc  
Wg Cdr H R Wright MC, MSc, AFRAeS  
Wg Cdr A Gillespie BEnng, AMIME  
Wg Cdr E Knowles MBE, BSc  
Wg Cdr P L P Marrett    
Wg Cdr J R Morgan OBE, BSc, AMIME, AFRAeS  
Wg Cdr G W Whittaker DSO, MA  
Mr W G Sheppard Education Officer (Grade 1), BA  
Sqn Ldr F G Carroll BSc, ARCS  
Sqn Ldr A E Druett BSc (Eng), AMIME  
Sqn Ldr B J Lynch BSc, PhD, AMINA, AFRAeS  
Sqn Ldr A A McGregor BSc  
Sqn Ldr R F Pemberton MC, TD, MA  
Sqn Ldr R A Smith BSc  
Sqn Ldr E A Stockwell MA  
Sqn Ldr J A G Stuart BA  
Sqn Ldr G Tupholme    
Sqn Off M M Wade MBE, WAAF  
Flt Off D E Brown    
Flt Off R Cohu    
Flt Off P A Knatchbull-Huggessen    
Flt Off C M Weston    
Mr A Lake Staff Officer  
Miss M S Lee Acting Higher Clerical Officer  
Mr S C Drane Acting Higher Clerical Officer (on loan from another Government Dept)

Source - July 1947 Air Force List

This page was last updated on 26/05/17 using FrontPage 2003

         [Top of Page]