Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore W I G Kerby (36052)


William Ivan Guy          b: 28 Oct 1901                  r: 11 Jul 1960                              d: xx Jul-Sep 1972

CBE 9 Jun 1955 (OBE 12 Jun 1947), MiD 8 Jun 1944, MiD xx xxx xxxx,  LoM (Off) 16 Apr 1946

For a list of foreign decoration abbreviations, click here

(RAF): - AC2: xx xxx xxxx, AC1: xx xxx xxxx, LAC: xx xxx xxxx, Cpl: xx xxx xxxx, Sgt: xx xxx xxxx, F/Sgt: xx xxx xxxx, W/O: xx xxx xxxx, Fg Off (P): 6 Mar 1936, Act Flt Lt: 23 Feb 1939, Flt Lt: 14 Apr 1939, (T) Sqn Ldr: 1 Mar 1941, Act Wg Cdr: 3 Dec 1941, Sqn Ldr (WS): 3 Jun 1942, (T) Wg Cdr: 1 Jul 1943, Act Gp Capt: 19 Dec 1943, Wg Cdr (WS): 19 Jun 1944, Sqn Ldr: 1 Oct 1946 [1 Jun 1945], Wg Cdr: xx xxx xxxx, Gp Capt: 1 Jul 1948, A/Cdre: 1 Jan 1957.

xx xxx 1917:                 Flight Mechanic, RFC

xx xxx 1918:                 Fitter (Engines), RAF

xx xxx 1920:                 RAF Service Policeman.

xx xxx xxxx:                  Instructor, RAF Police School, Halton

 

 6 Mar 1936:                Appointed to a Permanent Commission as an Assistant Provost Marshal in the rank of Flying Officer.

 6 Mar 1936:                Assistant Provost Marshal, RAF Halton

 1 Nov 1937:                Assistant Provost Marshal, RAF Depot

24 Apr 1940:               Transferred to the Administrative and Special Duties Branch.

 4 Mar 1942:                Provost Officer, Middle East Command

31 Jul 1944:                 Deputy to the Provost Marshal/Deputy Chief of RAF Police

 1 Jul 1947:                  Transferred to the Provost Branch.

xx Apr 1954:                Command Provost Officer?, HQ 2nd Tactical Air Force.

24 Sep 1956:               Director of Personal Services (Provost Marshal)

On appointment as Provost Marshal, he became the first RAF Policeman to hold that post. He had originally run away from home and joined the RFC, lying about his age.  When he transferred to the RAF Police, he undertook his training with the Royal Military Police.

This page was last updated on 17/07/14 using FrontPage XP

Return to H S Kerby H S Kerby                                        [Top of Page]                                     M E F Kerr Forward to M E F Kerr