Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore P Walker (607648)


Philip                                      b:  xx xxx xxxx                                                        d:   29 Nov 1984

AMBIM.

Plt Off:  9 Apr 1957, Fg Off: 9 Apr 1958, Flt Lt:   9 Oct 1959, Sqn Ldr:  1 Jan 1966, Wg Cdr:  1 Jul 1971, Gp Capt:  1 Jul 1978, Act A/Cdre:  24 Dec 1983, A/Cdre:  Retained.

xx xxx xxxx:                Flight Cadet, RAF College, Cranwell

 9 Apr 1957:               Appointed to a Permanent Commission.

22 Feb 1954:              ADC to AOC, No 19 (Reconnaissance) Group.?

 

xx May 1972:              Officer Commanding, No 216 Sqn ( Comet C4 Lyneham)

xx Apr 1974:          

xx xxx 1981-xx xxx xxxx:     ADC to HM The Queen.

This page was last updated on 19/11/13 using FrontPage XP

Return to J R Walker J R Walker                                   [Top of Page]                               J Wallace Forward to J Wallace