Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore D J Waghorn (26046)


David John                   b: xx xxx 1908/9                                               d: 1 Apr 1945

CBE - 14 Jun 1945 (backdated to 31 Mar 1945), AFC - 1 Jul 1941.

Plt Off: 17 Dec 1927, Fg Off: 17 Jun 1929, Flt Lt: 1 Apr 1933, Sqn Ldr: 1 Oct 1937, (T) Wg Cdr: 1 Jun 1940, (T) Gp Capt: 1 Sep 1942, Wg Cdr (WS): 14 Feb 1943, Wg Cdr: 1 Dec 1943, Act A/Cdre: xx xxx xxxx.   

xx xxx 1926:            Flight Cadet, 'A' Sqn, RAF College.

17 Dec 1927:           Pilot, No 17 Sqn.

 3 Apr 1929:            Attended School of Naval Co-operation.

19 Aug 1929:           Pilot, No 405 (Fleet Fighter) Flight FAA.

18 Jun 1931:            Pilot, RAF High Speed Flight.

 5 Oct 1931:             Instructor, RAF Training Base, Leuchars.

xx xxx xxxx - 16 Apr 1932:    Attended Instructors' Course, CFS (graded A2)

 5 Jul 1933:               QFI, Central Flying School.

xx xxx 1935:             Re-categoried as a Flying Instructor from A2 to A1.

20 Apr 1936:            Navigation Instructor, No 10 FTS. (Tern Hill)

 7 Mar 1937:            Air Staff, HQ RAF India.

14 Mar 1938:           Group Navigation Officer, HQ No 4 (Bomber) Group.

xx xxx 1939:            Staff, A & AEE

19 Nov 1941:           Staff, Directorate of Operational Requirements.

 1 Jul 1944:              AOC, No 106 (Photo Reconnaissance) Group

He represented the RAF College at Athletics and Rugby and attained the rank of U/Off.   He was the younger brother of H R D Waghorn, who won the Schneider Trophy in 1929 and was to become a member of the RAF High Speed Flight team two years later, setting a new World Air Speed record in ? of ?.  He was killed on active service whist flying Spitfire XIX, PS831 (nominally of No 541 Sqn) at Boscombe Down.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Back to R L Wade R L Wade                              [Top of Page]                                           R N Waite Forward to R N Waite