Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore P H L Scott (180447)


Peter Howard Langston            b:   27 Feb 1924          r:  29 Mar 1977        d: 24 Feb 1972

AFC xx xxx 1952, QCVSA - 1 Jan 1957, US Air Medal - xx xxx xxxx.

Plt Off:  21 Jan 1945, Fg Off (WS):  21 Jul 1945, Flt Lt:  21 Jul 1948, Sqn Ldr:  1 Jul 1955, Wg Cdr:  1 Jul 1961, Gp Capt:  1 Jul 1966, Act A/Cdre:  30 Sep 1972?, A/Cdre:  1 Jan 1973.

xx xxx xxxx:                 U/T Pilot, Florida

xx xxx 1945:                Pilot, No ? Sqn (Mosquito)

xx xxx 1948:               Attended, Central Flying School

xx xxx xxxx:                QFI, ?

xx xxx 1950:                Exchange posting, 82nd Fighter Interception Squadron USAF

xx May 1951:              Exchange posting, 182nd Fighter Bomber Squadron, USAF (F-84 Thunderjets - Korea)

xx xxx xxxx:                Pilot, All Weather Sqn, Central Fighter Establishment

xx xxx 1952:               RAF Liaison Officer, Gloster Aircraft Co Ltd

xx xxx xxxx:                Attended RAF Staff College

6 Aug 1956:                Air Staff, HQ No 2 Group.

xx xxx xxxx:                Personal Staff Officer to the Minister of State for Air

 5 Nov 1962:              Officer Commanding, No 31 Sqn. (Canberra PR7)

28 Feb 1966:               Directing Staff, RAF Staff College, Bracknell

xx xxx xxxx:                 Attended, NATO Defence College, Rome

xx xxx xxxx:                 Directing Staff, NATO Defence College, Rome

26 Sep 1969:               SASO, RAF Central Reconnaissance Establishment.

30 Sep 1972:               Air Attache, Paris.

18 Aug 1975:               Director of Operations - Air Defence and Overseas.

28 Dec 1977:               Director of RAF Sport and Inspector of Recreational Grounds. (Ret'd)

 Educated at Harrow, he completed his pilot training in Florida before returning to the UK where he joined a Mosquito squadron.  Three years later he became a Qualified Flying Instructor and converted to Meteors.

In 1950 he was given an exchange posting with the USAF and flew F-84 Thunderjets with the 82nd Fighter Interception Squadron.  On 8 January 8 1951, whilst flying to Barksdale AFB in Louisiana, his aircraft suffered an engine fire. When he tried to eject, the he canopy failed to jettison, but he managed to open the canopy manually, turn the aircraft inverted and fall clear. His parachute had only just opened  when he landed in the swamp region of Redchute Bayou, knowing this to be infested with alligators, he climbed a tree and remained there for two hours before being rescued.

Retired at his own request

 This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to G Scarrott G Scarrott                                        [Top of Page]                      F D S Scott-Malden Forward to F D S Scott-Malden