Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore A M Rodgers (05199)


Alexander Mitchell                        

b: 24 Jul 1906                       r: 29 Jan 1957                      d: 22 May 1973

CB 1 Jan 1957, BSc - 1928.

(TA):  2 Lt: 21 May 1930.

(RAF):  Plt Off (P): 26 Sep 1930, Plt Off: 26 Sep 1931 [26 Sep 1930], Fg Off: 26 Mar 1932, Flt Lt: 26 Mar 1936, Sqn Ldr: 1 Oct 1938, (T) Wg Cdr: 1 Dec 1940, (T) Gp Capt: 1 Jan 1944, Wg Cdr: 1 Oct 1946, Gp Capt: 1 Jul 1947, A/Cdre: 1 Jan 1953.

xx xxx xxxx:           Officer Cadet, St Andrews University Officer Training Corps.

21 May 1930:          Officer, 56th (Highland) Medium Bde, Royal Artillery, TA

26 Sep 1931:            U/T Pilot, No 5 Flying Training School.

1933 - 1934            ?

22 Apr 1934:           Attended Central Flying School.

xx xxx 1935:            Attended Signals Course, Electrical and Wireless School.

17 Oct 1935:           Signals Officer, No 28 Sqn.

25 Nov 1936:          Seconded to No 1 Sqn Indian Air Force.

 1 Oct 1938:            Supernumerary, No 1 RAF Depot.

xx Jan 1939:            Attended RAF Staff College.

xx xxx 1939:            Served in France.

xx Mar 1941:           Officer Commanding, Anti-Jamming Unit, No 80 Wing.

xx xxx 1941:            Served in N. Africa, Sicily, Italy.

 1 Mar 1943:           Air Staff, HQ North-West African Air Forces

15 Jan 1944:            Group Captain - Signals?, HQ Mediterranean Allied Tactical Air Force.

20 Aug 1944:           Signals Staff Officer, HQ Mediterranean Allied Air Force.

xx xxx 1945:            Served in Transport Command.

xx xxx 1946:            Officer Commanding, RAF St Mawgan.

xx xxx xxxx:             Officer Commanding, RAF Hendon

xx xxx xxxx:             Officer Commanding, RAF Defford

1 Aug 1951:             Staff, Special Projects Branch, HQ Allied Air Forces Central Europe.

xx xxx xxxx:              Special Air Staff, HQ Allied Air Forces Central Europe.

xx xxx 1953:            Commandant, Central Reconnaissance Establishment.? (RAF Watton)

xx xxx 1957:           ATC Liaison Officer, HQ Flying Training Command. (Ret'd)

The AJU was based in 'The Houseboat' in Radlett which had previously been used by Handley Page Ltd.

This page was last updated on 01/07/13 using FrontPage XP

Return to M W S Robinson M W S Robinson                               [Top of Page]                               R D Roe Forward to R D Roe