Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore W D Robertson (146902)


William Duncan                        b:   24 Jun 1922           r:   29 Jan 1977           d: 24 Sep 2010

CBE 1 Jan 1968.

Plt Off: 10 Jul 1943, Fg Off (WS): 10 Jan 1944, Flt Lt (WS): 10 Jul 1945, Flt Lt: 10 Jan 1947, Sqn Ldr: 1 Jul 1953, Wg Cdr: 1 Jan 1959, Gp Capt: 1 Jan 1963, Act A/Cdre: 1 Jul 1968?, A/Cdre: 1 Jan 1969.

xx xxx 1941:                 U/T Pilot, Rhodesia

xx xxx xxxx:                  Flying Instructor

xx xxx 1947:                 Pilot, No 10 Sqn

22 Jul 1948:                 Appointed to Permanent Commission in the rank of Flight Lieutenant

xx xxx xxxx:                  Staff Officer, HQ Bomber Command.

20 Jun 1953:                Officer Commanding, No 101 Sqn. (Canberra)

xx xxx xxxx:                  Staff Officer, Air Ministry

22 Apr 1959:               Officer Commanding, No 207 Sqn. (Valiant B Mk 1)

 1 Jan 1962:                 Directing Staff, RAF Staff College, Bracknell

xx xxx 1965:                 Officer Commanding, RAF Wildenrath.

2 Oct 1967:                  Deputy Director of Admin Plans.

 1 Jul 1968:                   Director of Operations - Air Defence and Overseas.

xx xxx xxxx:                  Director of  Operations (Plans) (RAF).

xx xxx 1971:                 Attended Royal  College of Defence Studies.

26 Feb 1972:                SASO, HQ RAF Germany

11 Nov 1974:               SASO, HQ No 46 Group.

 9 Nov 1975:                SASO (Air Transport), HQ No 38 Group.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to J F Roberts                                        [Top of Page]                        B Robinson  Forward to