Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal J F Roberts (21274)


John Frederick             b: 24 Feb 1913                         r: 2 July 1968                              d: xx xxx xxxx

CB 1 Jan 1967, CBE 1 Jan 1960 (OBE 10 Jun 1954), FCA.

(RAF): - Plt Off (P): 28 Nov 1938, Fg Off: 28 Nov 1939, (T) Flt Lt: 1 Dec 1940, (T) Sqn Ldr: 1 Dec 1941, Act Wg Cdr: 28 Jul 1944, Sqn Ldr (WS): 28 Jan 1945, Flt Lt: 23 Aug 1946 [28 Nov 1942], Sqn Ldr: 1 Oct 1946 [1 Jun 1945], Wg Cdr: 1 Jul 1949, Gp Capt: 1 Jan 1957, A/Cdre: 1 Jan 1965, Act AVM: 14 Feb 1966, AVM: 1 Jul 1966.

28 Nov 1938:               Appointed to a Permanent Commission in the Accountant Branch

xx xxx 1942:                 Served in Middle East

21 Sep 1943:               Group Accountant, HQ No 219 Group.

29 Jul 1944:                 Command Accountant, AHQ Eastern Mediterranean

xx xxx 1945:                 ?

xx xxx 1946:                 Accountant duties UK

xx xxx 1951:                 Attended RAF Staff College Bracknell

xx xxx 1952:                 Chief Accountant, Air Command Aden and Southern Arabia

xx May 1954:               Directing Staff, RAF Staff College, Bracknell

xx xxx 1957:                 Senior Air Staff Officer, RAF Record Office

xx xxx 1960:                 Deputy Comptroller, Allied Forces Central Europe

xx xxx 1963:                 Officer Commanding, RAF Uxbridge

xx xxx 1964:                 Director of Personal Services 1, MOD

14 Feb 1966:                Director-General of Ground Training.

He was born in Swansea

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to D N Roberts D N Roberts                                        [Top of Page]                      E D M Robertson Forward to E D M Robertson