Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal B Robinson (34111)


Bruce               b: xx xxx 1912                             r: 22 Sep 1967                                    d: xx xxx 1998

CB 1 Jan 1968, CBE 1 Jun 1953, ADC, AFRAeS.

(Army): - 2Lt: 9 Sep 1931,

(RAF): - Act Plt Off (P): 22 Sep 1933, Plt Off: 22 Sep 1934, Fg Off: 22 Mar 1936, Flt Lt: 22 Mar 1938, (T) Sqn Ldr: 1 Jan 1940, (T) Wg Cdr: 1 Sep 1941, Sqn Ldr: 14 Apr 1942 [1 Jan 1940], Gp Capt: 12 May 1944, Wg Cdr (WS): 12 Nov 1944, Wg Cdr: 1 Jul 1947, Gp Capt: 1 Jul 1953, A/Cdre: 1 Jul 1960, Act AVM: 18 Jun 1965,  AVM: 1 Jul 1965.

xx xxx xxxx:               Cadet Corporal, King's School. (Bruton) Contingent., Junior Division, OTC

 9 Sep 1931:                Appointed to a Commission in the Somerset Light Infantry

22 Sep 1933:               Appointed  to a Short Service Commission.

xx xxx 1933:                 U/T Pilot, No ? FTS

xx xxx 1934:                 Pilot, No 16 (Army Cooperative Sqn)

26 Apr 1937:               Attended Electrical and Wireless School.

22 Sep 1939:               Appointed to a Permanent Commission in the rank of Flight Lieutenant.

24 Apr 1940:               Transferred to the Technical Branch.

xx xxx 1946:                 Engineer Officer, Rhodesian Air Training Group

 

xx xxx 1951:                 Director of Technical Services, Indian Air Force

xx xxx 1953:                 Commandant, No 1 Radio School

 

xx xxx 1958:                 Senior RAF Officer at Wright Patterson Air Base USAF

xx xxx 1961:                 Commandant, No 1 School of Technical Training

xx xxx 1963:                 Director of RAF Aircraft Development

18 Jun 1965:                AOC, No 24 (Training) Group.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to W D Robertson W D Robertson                                [Top of Page]                           J A Robinson Forward to J A Robinson