Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Commodore I W P McNeil (608590N)


Ian William Peter     b: 30 Sep 1945                      r: 7 Aug 1999                                   d: 6 Apr 2010

(RAF): - Plt Off: 3 Mar 1967, Fg Off: 3 Sep 1967, Flt Lt: 3 Mar 1972, Sqn Ldr: 1 Jan 1978, Wg Cdr:1 Jan 1984, Gp Capt: 1 Jan 1988, Act A/Cdre: ?, A/Cdre: 1 Jul 1996

xx xxx xxxx:                    Flight Cadet, RAF College Cranwell

 3 Mar 1967:                  Appointed to a Permanent  Commission in the RAF Regiment.

 

xx xxx xxxx:                    Commandant, RAF Regiment Dept,  Catterick

xx xxx 1994:                   Officer Commanding, RAF Honington

He retired at his own request and served for many years on Dorset County Council.  He died after a long battle with cancer.

This page was last updated on 25/05/17 using FrontPage 2003

Return to C C McMullen C C McMullen                                        [Top of Page]                             R C Mead  Forward to R C Mead