Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Marshal Sir Leslie Mavor (33196)


Leslie Deane                

b: 18 Jan 1916                     

r: 18 Jan 1973                     

d: 2 Oct 1991

KCB 1 Jan 1970 (CB 13 Jun 1964), AFC - 1 Jan 1942, OStJ - 30 Jan 1966, FRAeS, DL (North Yorkshire) - 24 May 1976.

Plt Off: 31 Jul 1937, Fg Off: 31 Jan 1939, Flt Lt: 3 Sep 1940, Sqn Ldr: 1 Dec 1941, Sqn Ldr: 20 Nov 1942 [1 Dec 1941], Wg Cdr: 1 Jan 1949, Gp Capt: 1 Jul 1958, Act A/Cdre: 6 Oct 1961, A/Cdre: 1 Jan 1962, AVM: 1 Jan 1965, Act AM: 1 Apr 1969, AM: 1 Jul 1969.

xx xxx 1935:            Flight Cadet, 'B' Sqn, RAF College.

31 Jul 1937:            Granted a Permanent Commission

 8 Mar 1938:           Pilot, No 31 Sqn.

 

1944:                       Flight Commander, No 109 OTU.

1944:                       Chief Flying Instructor, No 109 OTU.

                                Attended RAF Staff College.

                                Air Staff, HQ No 38 Group.

                                Staff, HQ Home Command.

                                No 3 Navigation School.

xx Mar 1954:           Staff Officer, Department of the AMP.

                                Directing Staff, RAF Staff College.

xx xxx 1959:            Officer Commanding, RAF Lindholme.

 6 Oct 1961:            Director of Air Staff Briefing.

xx xxx 1964:            Attended Imperial Defence College.

21 Dec 1964:           AOC, No 38 Group.

 1 Mar 1966:           Assistant Chief of the Air Staff (Policy).

 1 Apr 1969:            AOC in C, Training Command.

A Scotsman educated in Aberdeen he eventually settled in North Yorkshire on taking up the post of Principal at the Home Office Defence College, becoming Deputy Lieutenant of the County in 1976.  Retiring as Principal in 1980 he continued as Co-ordinator of Voluntary Effort in Civil Defence until 1984.   Joining the RAF in 1937 he underwent initial training and a course at the School of Army Co-operation, after which he was posted to No 31 Sqn, then based at Lahore in India.  He was awarded the AFC for Army Co-Operation and Transport operations carried out with 31 Sqn in India, the Middle East and Burma.

This page was last updated on 16/07/14 using FrontPage XP

Return to A C Maund A C Maund                                      [Top of Page]                                 A H Mawer Forward to A H Mawer