Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Commodore C H Green (5203218K)


Christopher Hugh       b:   xx xxx 1959                      d: 17 May 2011

MA, BSc, CEng MRAeS.

APO:  11 Sep 1977, Plt Off:  15 Jul 1980 [15 Oct 1978], Fg Off:  15 Jan 1981 [15 Apr 1978], Flt Lt: 15 Oct 1983, Sqn Ldr:  1 Jul 1989, Wg Cdr:  1 Jul 1996, Gp Capt:  1 Jul 2002, A/Cdre:

11 Sep 1977:              Appointed to a Permanent Commission in the Engineer Branch.

xx xxx 1977:               Attended Engineering Course, ? University

xx xxx 1980:               Initial Officer Training, RAF College Cranwell

xx xxx xxxx:              

xx xxx xxxx:                Attended Joint Services Command and Staff College.

xx xxx xxxx:                Attended Joint Services Defence College.

 7 Mar 2005:              Staff Officer, HQ Strike Command.

13 Mar 2009:             Commandant, Defence College of Aeronautical Engineering.

 

He died in his sleep

This page was last updated on 25/05/17 using FrontPage 2003

Return to M J Graydon M J Graydon                                        [Top of Page]                       D A Green Forward to D A Green