Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal E C Farman (10089)


Edward Crisp               b: xx xxx 1897                     r: 29 Apr 1953                        d: xx xxx1966

CB 1 Jan 1953, CBE 19 Sep 1944,

(Army): - Pvt: xx xxx xxxx.

(RAF): - (T) 2Lt: 3 May 1918, Plt Off: 1 Aug 1919, Fg Off*: 3 Nov 1919/17 Jun 1920, Flt Lt: 1 Jul 1929, Sqn Ldr: 1 Apr 1936, Wg Cdr: 1 Apr 1939, (T) Gp Capt: 1 Sep 1941, (T) A/Cdre: 1 Jan 1946, Gp Capt: 1 Jan 1946, A/Cdre: xx xxx xxxx, Act AVM: 5 Feb 1951, AVM: Retained..

*without pay and allowances

xx xxx 1914:               Soldier, 9th Battalion, London Regt (Queen Victoria's Rifles),

3 May 1918:                Appointed to a Temporary Commission in the Administrative Branch.

18 Oct 1919:                Staff, No 4 Stores Depot.

17 Jun 1920:                Appointed to a Permanent Commission in the rank of Flying Officer.

12 Aug 1920:               Stores Officer, No 100 Sqn.

14 Jan 1923:                Supernumerary (non-effective sick), RAF Depot.

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

 1 Dec 1923:                Stores Officer, No 2 Armoured Car Company.

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

 1 Apr 1928:                Stores Officer, No 111 Sqn.

24 Mar 1930:               Stores Officer, No 100 Sqn.

18 Jan 1932:                Attended RAF Staff College.

17 Dec 1932:               Supernumerary, No 1 Air Defence Group.

xx xxx xxxx:                  ?

 1 Feb 1935:                 Stores Officer, HQ RAF Middle East.

20 Nov 1938:               Supernumerary, No 1 RAF Depot

3 Mar 1939:                 Maintenance Staff Officer, HQ Maintenance Command.

xx xxx 1940:                 Attached to Royal Canadian Air Force

 5 May 1942:               Senior Maintenance Staff Officer, HQ No 40 Group

xx xxx 1942:                 Officer Commanding, No 16 Maintenance Unit, RAF

xx xxx 1943?:               AOC, No 56 Wing

22 May 1943:              Deputy Senior Maintenance Staff Officer, HQ Maintenance Command

 4 Jun 1945:                 Senior Equipment Staff Officer, HQ Transport Command.

xx xxx 1947:                 SASO, No 40 Group

xx xxx 1947:                 AOC, No 42 Group

 4 Apr 1949:                Director of Equipment (D)

 5 Feb 1951:                SASO, HQ Maintenance Command

He was awarded his CBE for his work during the planning of Operation Overlord, the invasion of Normandy in 1944.

This page was last updated on 04/03/14 using FrontPage XP

Return to Main Menu Main Menu                                        [Top of Page]                                               Forward to