Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Wing Nos 51 - 110


This list does not include Initial Training Wings, which are listed in the Members Area, as are more detailed histories of each Wing.

Wing Formation/Disbandment Function Notes
51 (a) ?/11/17 - 30/7/19

(b) 11/5/39 - 10/6/40

(c) 21/4/41 - 21/11/42

(Corps)

(Army Co-operation)

(Maintenance)

xx xxx 1918  Lt Col R P Mills

xx xxx 1918  Lt Col R G Blomfield

52 (a) ?/9/18 - 1/4/20

(b) 1/11/39 - 14/7/40

(c) 21/5/41 - 21/11/42

(Corps)

(Army Co-operation)

(Maintenance)

(a) Formed in Indian, redesignated No 3 (Indian)

xx xxx xxxx  Lt Col J R C Heathcote

 

53 (a) 8/2/18 - 13/6/19

(b) 23/3/41 - 1/1/46

(Home Defence)

(Maintenance)

54 (a) 6/3/18 - 8/5/19

(b) 25/5/42 - 9/10/46

(Night)

(Maintenance)

xx xxx 1918  Lt Col R G D Small
55 (a) 5/5/18 - 25/9/19

(b) 1/8/42 - 15/1/17

(Training)

(Barrack & Clothing)/ (Maintenance)

56 (a) ?/8/18 - 15/5/19

(b) 22/7/44 - 15/10/46

(Training)

(Maintenance)

57 (a) ?/?/18 - 3/7/18

(b) 22/7/44 - 15/1/47

(Training)

(Maintenance)

58 (a) 1/4/18 - 21/12/18 (Training)
59 (a) 27/7/18 - 24/6/19 (Training)
60 (a) 22/7/18 - 14/9/18

(b) 30/8/39 - 20/1/40

(c) 20/1/40 - 31/5/40

(Training)

(Fighter)

(Fighter)

22 Jul 1918  Lt Col G E Todd

(b) raised to No 14 Group

61 (a) 1/4/18 - 13/11/18

(b) 23/9/39 - 31/5/40

(Naval)

(Fighter)

xx xxx 1918  Lt Col E Osmond
62 (a) 1/4/18 - 1/10/19

(b) 17/10/39 - 31/5/40

(Naval)

Fighter Servicing Wing Unit

(a) Officer Commanding - Lt Col F W Bowhill
63 (a) 1/4/18 - 21/5/19

(b) 20/2/40 - 31/5/40

(Naval)

Fighter Servicing Wing Unit

64 (a) 1/4/18 - 22/4/18

(b) 6/6/18 - 15/9/19

(c) 2/7/40 - 1/8/40

(Naval)

(Egypt)

Wing Servicing Unit

xx xxx xxxx  Lt Col C E Risk
65 (a) 1/4/18 - 1/3/19

(b) ?/?/40 - 24/6/40

(Naval)

Wing Servicing Unit

xx xxx 1918  Lt Col J A Cunningham
66 1/4/18 - 15/8/19 (Naval) xx xxx xxxx  Lt Col E W Powell
67 (a) 1/4/18 - 6/12/18

(b) 6/11/39 - 24/7/40

(Naval)

Fighter Wing Servicing Unit

68 (a) 11/7/18 - 1/9/19 (Operations)
69 (a) 21/7/18 - 25/7/19

(b) 15/3/45 - 20/10/45

(Training)

(Signals)

70 (a) 20/8/18 - 1/5/19

(b) 1/9/39 - 1/7/40

(c) 17/2/41 - 31/5/46

(d) 22/8/51 - 1/8/53

(Operations)

(Bomber)

(Signals)

(Signals)

71 (a) 8/8/18 -  15/5/19

(b) 24/8/39 - 24/6/40

(c) 17/2/41 - 30/6/43

(Operations)

(Bomber)

(Signals)

72 (a) 8/8/18 - 15/5/19

(b) 23/8/39 - 6/2/40

(c) 17/2/41 - 15/5/44

(d) 15/5/44 - 22/9/46

(Operations)

(Bomber)

(Signals)

(Signals)

73 (a) 20/8/18 - 1/5/19

(b) 17/2/41 - 1/11/46

(Operations)

(Signals)

74 (a)8/8/18 - 15/5/19

(b) 24/8/39 - 10/2/40

(c) 17/2/41 - 30/6/43

(Operations)

(Bomber)

(Signals)

75 (a) 8/8/18 - 15/5/19

(b) 24/8/39 - 30/6/40

(c) 10/2/41 - 15/4/41

(d) 17/2/41 - 1/11/46

(Operations)

(Bomber)

(Bomber)

(Signals)

76 (a) 20/8/18 - 1/12/18

(b) 24/8/39 - 24/6/40

(c) 17/2/41 - 30/6/43

(Operations)

(Bomber)

(Signals)

77 (a) 8/8/18 - 1/11/18

(b) 17/2/41 - 15/5/44

(Operations)

(Signals)

78 (a)8/8/18 - ?/11/18

(b) 25/5/41 - 31/7/46

(Operations)

(Signals)

79 (a) 26/8/18 - 1/8/19

(b) 22/8/39 - ?

(c) 27/9/41 - 30/6/43

(Operations)

(Bomber)

(Signals)

No 80 Wing

This was originally formed as 80th (Army) Wing on 1 July 1918 and disbanded on 1 March 1919.

It was reformed on 7 October 1940 from the WIDU to investigate and counter German radio navigation/bombing aids.  By July 1943 it controlled around 80 out-stations through six area HQs, employed on radio countermeasures, at which point it employed 86 officers, and 3,012 other ranks.  It also controlled the 'A-J' unit which was involved in countering German jamming on British radar/radio facilities.  It disbanded on 24 September 1945

It reformed once again on 1 August 1953 and  disbanded on 15 March 1957.

 1 Jul 1918          Lt Col L A Strange

No 81 Wing

This was originally formed on 3 June 1918 as 81th (Corps) Wing but disbanded on 21 June 1918.

It reformed on 1 July 1918, again as a Corps Wing, disbanding on 1 March 1919 .

It briefly reformed as No 81 (Bomber) Wing in August 1939 but disbanded again on 18 September.

It was reformed as No 81 (Signals) Wing in No 26 Group on 2 June 1941.  By July 1943 it administered the Western Area Signals Offices at Worcester, Gloucester, Tetbury, Stroud, and Stonehouse, which provided facilities to the Air Ministry and Record Office with a staff of 22 officers and 646 other ranks.  It also administered a signals section, which comprised receiving and transmitting stations at Birdlip as well as standby W/T stations at Hartlebury, and Bodmin.  It disbanded on 30 April 1946.

 3 Jun 1918            Lt Col T W C Carthew

xx xxx 1918            Lt Col A G R Garrod

 

82 (a) 3/6/18 - 1/3/19

(b) ?/8/39 - ?

 

(Bomber)

xx xxx 1918  Lt Col C F Kilner
83 (a) 13/6/18 - 15/2/19

(b) ?/8/39 - ?

(c) 19/8/42 - ?/7/43

 

(Bomber)

(Signals)

 1 Jul 1918  Lt Col J H A Landon
84 (a) 12/10/18 - 3/11/19

(b) 1/5/43 - 1/9/44

(Training)

(Signals)

85 (a) 5/10/18 - ?/?/19

(b) 1/7/46 - ?/12/48

(c) xx xxx 2003 - Current

(a) (Night)

 

(c) (Expeditionary Logistics)

86 (a) 29/9/18 - 10/12/18

(b) 13/12/18 - 8/10/19

(c) 5/5/39 - 16/2/40

(Night)

(Communications)

(General Reconnaissance)

87 (a) 29/8/18 - 10/12/18

(b) 1944

(c) 15/7/46 - 26/8/46

(Night)

 

(Transport)

88 (a) 17/10/18 - ?/?/19

(b) 6/8/42 - 18/11/42

(c) 1944

(Day)

 

 

17 Oct 1918  Lt Col W D Beatty
89 ?/10/18 - ?/?/19 (Army) xx Oct 1918  Lt Col C E C Rabagliati
90 6/11/18 - 1/3/19 (Army)  6 Nov 1918  Lt Col G W P Dawes
91 24/10/18 - ?/?/19 (Army) 24 Oct 1918  Lt Col S Smith
96 1/10/41 - 10/5/44 Wireless (Observer)
100 12/5/39 - 9/9/41 (General Reconnaissance)
101 16/2/40 - ?/7/41 (General Reconnaissance)
102 14/4/41 - 31/1/42 (General Reconnaissance)
103 12/2/45 - 30/9/46 (Air Disarmament)
104 5/2/45 - 1/10/45 (Photographic Reconnaissance)

No 105 (Combined Operations) Wing

This was formed on 28 February 1943 and was administered by No 26 Group whilst in the UK but disbanded on 15 August 1944.

106 3/7/43 - 14/4/44 (Photographic Reconnaissance)
107 (a) 26/6/43 - 7/8/43

(b) 16/10/44 1/9/45

(Special Duties)

(Transport)

108 24/9/44 - 8/5/46 (Transport)
109 10/9/44 - 1/3/46 (Transport)
110 (a) 1/3/40 - 5/5/41

(b) 3/7/44 - 15/2/46

(Anti-Aircraft Co-operation)

(Transport)

This page was last updated on 06/11/17 using FrontPage 2003

[Top of Page]

Back to Wings 1 - 50   Wings 1 - 50                                                                                          Wings 111 - 192  Forward to Wings 111 - 192