Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


HQ Southern Maritime Air Region - Personnel 1970 - 1984


[1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975]

This was formed on 28 November 1969 from No 19 (Maritime) Group within Strike Command.

1970

Also HQ, Air Commander, Central Sub-Area, Eastern Atlantic Command (COMAIRCENTLANT) and HQ, Air Commander, Plymouth Sub-Area, Channel Command (COMAIRPLYMCHAN)

Location Command  
Mount Batten, Plymouth Strike Command  

 

Rank Name Date Notes
AVM John C T Downey 28 Nov 1969 Commander, DFC, AFC, AFRAeS
Personal Appointment
Flt Lt Michael J Butler 28 Nov 1969 ADC to Commander; later A/Cdre
Air Staff
Gp Capt D S Lindsay 28 Nov 1969 Senior Air Staff Officer, OBE, DFC
Wg Cdr D H Magor 28 Nov 1969  
Wg Cdr J V E P Carter 28 Nov 1969  
Sqn Ldr B A Templeman-Rooke 28 Nov 1969 DSO, DFC*, AFC
Sqn Ldr W A Hoare 28 Nov 1969  
Sqn Ldr J N Ellman 28 Nov 1969  
Sqn Ldr G C Smith 28 Nov 1969 RAAF
Training
Flt Lt P B Gardner 28 Nov 1969  
Communications
Sqn Ldr J K Elliott 28 Nov 1969 DFM
Intelligence
Sqn Ldr A Baxter 28 Nov 1969  
Meteorological
Mr E B Tinney   BSc
Administrative Staff
Flt Lt F Walmsley 28 Nov 1969  
Miscellaneous Appointment
Wg Cdr P Wevill 31 Mar 1969 Officer Commanding, RAF Mount Batten, MMar
Sqn Ldr P Greenall  4 Nov 1968 Officer Commanding, Marine Sqn, RAF Mount Batten, MMar

Source - Spring 1970 Air Force List

1971

Source - Spring 1971 Air Force List

1972

Source - Spring 1972 Air Force List

1973

Source - Spring 1973 Air Force List

1974

Source - Spring 1974 Air Force List

1975

Source - Spring 1975 Air Force List

[1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975]

This page was last updated on 09/06/17 using FrontPage 2003

         [Top of Page]