Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice Marshal S F Vincent (09109)


Air Vice-Marshal Stanley VincentStanley Flamank               

b: 7 Apr 1897                    

r: 6 Feb 1950                    

d: 13 Mar 1976

CB - 1 Jan 1945, DFC - 2 Nov 1918, AFC - 2 Nov 1918, LoM (Cdr) - 15 Feb 1949, DL (Suffolk) 16 Sep 1962.

For a list of foreign decoration abbreviations, click here

(Army):- 2 Lt (P): 7 Dec 1915, Lt: 1 Jan 1917, (T) Capt: 1 Mar 1917.

(RAF):- (T) Capt [Lt]: 1 Apr 1918, Fg Off: 1 Aug 1919, Flt Lt: 30 Jun 1922 [1 Apr 1918], Sqn Ldr: 30 Jun 1931, Wg Cdr: 1 Jan 1937, (T) Gp Capt: 1 Mar 1940, Act A/Cdre: xx xxx 1941, Gp Capt: 14 Apr 1942 [1 Mar 1940], (T) A/Cdre: 1 Jun 1942, Act AVM: 18 Oct 1944 - 12 Jun 1945; 16 Aug 1945, (T) AVM: 1 Jan 1946, A/Cdre: 1 Jan 1946, AVM: 1 Jul 1947.

©Photo courtesy - Wg Cdr C G Jefford MBE, BA, RAF (Rtd)

xx xxx 1915:            U/T Pilot, No 2 Reserve Sqn RFC.  

xx xxx 1916:            U/T Pilot, CFS

28 May 1916:          Pilot, No 60 Sqn RFC.

xx Jun 1916:            Flight Commander, No 60 Sqn RFC.

 1 Mar 1917:           Flight Commander, School of Special Flying.

xx Apr 1917:           Hospitalisation/Convalescing.

 1 Nov 1917:          Flight Commander, No 110 Sqn RFC.

xx xxx 1918:           Flight Commander, Special Instructor’s Flight, Shoreham.

xx May 1918?:        Flight Commander, South East Area Flying Instructor School.

xx xxx 1918:            Ferrying captured aircraft

xx xxx 1918:           Flight Commander, No 24 Sqn.

23 Aug 1919:          Transferred to Unemployed List 

19 Oct 1920:          Granted a Permanent Commission in the rank of Flying Officer.

21 Oct 1920:          Flight Commander, ‘B’ Flight, RAF (Cadet) College.

14 Sep 1923:          Flight Commander, No 30 Sqn.

 1 Jan 1926:            Flight Commander, HQ Communications Flight, Heliopolis Details.

21 Jan 1926:           Officer, No 2 Armoured Car Company.

30 Jan 1928:           Flight Commander, No 1 Sqn.

 7 Jul 1931:             Officer Commanding, No 41 Sqn.

29 Apr 1933:          Officer Commanding (designate?), No 84 Sqn.

26 May 1933:         Officer Commanding, No 84 Sqn.

 5 Mar 1935:          Attended Air Armament School.

 1 Jan 1936:            Officer Commanding, Air Fighting Development Unit, RAF Northolt.

xx Nov 1937:          Officer Commanding, RAF Northolt.

 3 Jan 1938:            Training (Armament) Staff Officer, Directorate of Training.

10 Jan 1939:           Attended RN Staff College.

xx xxx 1939:           Controller, Combined HQ, Plymouth.

 1 Jan 1940:            Officer Commanding, RAF Northolt.

xx Mar 1941:          Officer Commanding, RAF North Weald.

xx Jul 1941:            Group Captain – Operations, HQ No 11 (Fighter) Group.

xx xxx 1941:           Officer Commanding (Temporary), RAF Biggin Hill.

xx xxx 1941:           Duty Air Commodore, HQ Fighter Command.

13 Feb 1942:          AOC, No 226 (Fighter) Group.

xx Mar 1942:          Attached RAAF?

xx Oct 1942:            DCAS, RNZAF.

xx Mar 1943:           Served in USA.

xx xxx 1943:           Duty Air Commodore, HQ Fighter Command.

15 Nov 1943:         AOC, No 13 (Fighter) Group.

17 Feb 1944:          AOC, No 221 Group.

16 Aug 1945:          SASO, HQ Fighter Command.

 1 Jun 1948:            AOC, No 11 (Fighter) Group.

Stanley Vincent’s earliest experience of aircraft was in 1910, when on holiday with his family, they made the acquaintance of Mr. H H Piffard at Shoreham.  However, his own opportunity to fly came with the outbreak of WW1 and in early 1915, he was accepted for training in the RFC, but it was near the end of the year before he was called up to begin his flying training at Brooklands.  Granted his commission after completing twelve hours solo he then attended the Central Flying School where he gained his ‘Wings’.  Further training at Gosport was followed by a posting to France, initially to No 1 Aircraft Depot, but due to the loss of their CO, he was almost immediately posted to No 60 Squadron.  No 60 was equipped with Morane single seat and two seaters, with Vincent being appointed to the ‘A’ Flight equipped with the Morane Bullet scout.  On one of his earliest patrols, he successfully shot down an enemy aircraft, thereby claiming the first victory for 60 Squadron.

Having served under Major Smith-Barry in No 60 Squadron, it was not surprising that when Smith-Barry returned to England to put his ideas on flying training into practice at the School of Special Flying at Gosport, Stanley Vincent should accompany him as his deputy.  The School of Special Flying taught new pilots using dual control aircraft equipped with speaking tubes and put the trainee pilots into situations previously considered too dangerous such as spinning.  However, Smith-Barry proved that if pilots are taught how to get out such manoeuvres they would be less likely to kill themselves should they inadvertently get into the situation.  He also developed a standard form of verbal instructions, known as 'the patter’, this method of training soon became the accepted norm and remains the basis of all flying training to the present day.  However, after less then two months at Gosport, Stanley Vincent was seriously injured when his aircraft broke up in mid air.  He survived the crash being unconscious for four days followed by a further seven months in hospital and convalescence.  At the beginning of November 1917, having recovered, he was posted as the first member and flight commander tasked with the formation of a new squadron, No 110.  At the end of the month he handed command to the squadron’s first CO (Maj H R Nicholl) and was posted to Shoreham in order to form another Flying Instructor’s School on the same lines as Gosport.

Shortly after the Armistice he received one the first AFC’s to be awarded for his work as an Instructor.  With the run down of the service he was sent to France to bring back captured German machines and then joined No 24 Squadron where he gave refresher course to repatriated POW’s.  He was also involved in the training of the Prince of Wales at this time.  In August 1919 he was transferred to the Unemployed List but soon afterwards re-joined the RAF.  Two years later he became a flight commander at the newly opened RAF College at Cranwell, which he represented in the annual RAF Pageant at Hendon.

He finally returned to operations in 1923 when he was posted to Iraq as a flight commander in No 30 Squadron flying DH9A’s on air control duties.  Posted to Egypt at the end of 1925, he was appointed CO of the HQ Communications Flight but three weeks later transferred to No 2 Armoured Car Company in Palestine.  In 1928 his overseas posting ended and he returned to fighters as flight commander of No 1 Squadron at Tangmere flying Siskins.  His eleven years as a Capt/Flight Lt came to an end in 1931, when he was promoted to Squadron Leader and appointed to command of No 41 Squadron at Northolt, also equipped with Siskins.  With 41 he was involved in the early experiments with R/T (Radio Telephony) as opposed to W/T (Wireless Telegraphy).  When the CO of No 84 Squadron was returned home through illness, Stanley Vincent found himself on his way back to Iraq as his replacement.  Equipped with the Westland Wapiti, 84 was based at Shaibah in the desert, 450 miles South of his previous station, Kirkuk.  Whilst commanding 84, he took part in the first reinforcement flight to Singapore, an indicator for the future.  In late 1934, he was taken ill with malaria and was sent home at the end of January 1935.

Recovered, he attended the Air Armament School at Eastchurch after which he submitted a paper on the need for the AFDU to be commanded by a qualified Armament Officer and was promptly given the post.  Promoted to Wing Commander, his first duty was to arrest his Station Commander at Northolt on the orders of the AOC, Fighting Area and to take over from him as OC, RAF Northolt.  A spell at the Air Ministry was followed by attendance at the Royal Navy Staff College, Greenwich and then a post in the Combined HQ at Plymouth.  Promotion to Group Captain brought a return to Northolt as CO, commanding this station throughout the Battle of Britain, he often accompanied his squadrons on active operations.  During one operation he attacked 18 Dorniers head on, they were so close together he was able to shoot down five of the bombers, although these were never confirmed.  During another action he was hit, crash landing at Kenley he later had forty pieces of shrapnel removed from his back having narrowly missed his spine.  This made him the only pilot to shoot down enemy aircraft in both world wars, his total score being four destroyed, one out of control, and one damaged.  Posted to North Weald as CO, he was not there long when his back started giving him more pain and following removal of more metal, he was sent to convalesce and then posted to HQ No 11 Group.  He quickly arranged a move to Biggin Hill when it’s CO broke his back, but within a month he had been promoted to Air Commodore and posted to HQ Fighter Command.

Repeated requests for a more active appointment led to his posting to Singapore in January 1942, in order to command the fighter units operating against the Japanese who had recently attacked Malaya and were advancing on Singapore.  By the time he arrived, completely unexpected by the AOC, the situation was desperate and there was little that could be done to save Singapore and he was soon sent to Sumatra to form No 226 (Fighter) Group.  This unit was to control all fighter operations in the area using the remnants of those having successfully evacuated Singapore and hopefully re-inforcements due to arrive from Britain.  Despite his and his men’s best efforts, the Japanese victory was overwhelming and he was fortunate to be evacuated to Australia in March 1942.  On arrival in Australia he was asked to organize their air defence system which took him four months following which he moved to New Zealand to do the same thing and remaining for nine months as DCAS.

Returning to England, he found himself back at HQ Fighter Command in the Operations Room before moving to Scotland to command No 13 Group, which had recently merged with No 14 to cover the whole of the northern area.  At this time he was also designated as AOC for the planned invasion of Norway, which never came off.  However, after only two months he was on his way back to the Far East as AOC, No 221 Group.  His new command operated in the Imphal Valley in support of the 14th Army and he remained at the helm until the end of the war but missed out on the victory parade when he was taken ill with dysentery and was sent home by sea on the same day.  On arrival he once again found himself at HQ Fighter Command, this time as SASO, first to Sir James Robb and later Sir William Elliot.  When both 11 and 12 Groups became available he was offered a choice and not unnaturally he picked No. 11.  At this time he asked Sydney Camm of Hawkers if there was an old Hurricane available, which he could use as his private aircraft.  Camm had an aircraft built up from spares and presented it to Vincent.  This Hurricane was serialed LF363 and remains one of the last flying examples of this classic aircraft, as it now belongs to the Battle of Britain Memorial Flight.  Having led the 1949 Battle of Britain Fly Past in his Hurricane, he served a further three months finally retiring from the RAF at his own request, in early 1950.  However, in 1954 he was appointed Commandant, Eastern Area, Royal Observer Corps remaining in post until 1965 and was also Chairman of Suffolk Wing, ATC.

Citation for the award of the Distinguished Flying Cross.

“Group Captain Stanley Flamank VINCENT, A.F.C.

Group Captain Vincent has been observing his wing from the air and up to the end of September,1940, has made some dozen sorties alone.  One day in September, 1940, he met 15 Dornier 215’s and turned them back, damaging one.  Later in September, 1940, he destroyed one of a large enemy formation, and created so much confusion that another Messerschmitt 109 was shot down by its own pilots.  He is a born leader and has brought the efficiency of his station to a very high level.”

(London Gazette – 25 October 1940)

This page was last updated on 04/03/14 using FrontPage XP©

Back to F J Vincent F J Vincent                                     [Top of Page]                              R  E de T Vintras Forward to R  E de T Vintras