Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore G N E Tindal-Carill-Worsley (26070)


Geoffrey Nicolas Ernest

b: xx xxx xxxx                                              r: 29 Aug 1960                                            d: xx xxx xxxx

CB xx xxx xxxx, CBE 2 Jun 1943, MiD xx xxx xxxx, MiD xx xxx xxxx,

(RAF): - Plt Off: 28 Jul 1928, Fg Off: 28 Jan 1930, Flt Lt: 1 Aug 1934, Sqn Ldr: 1 Feb 1938, (T) Wg Cdr: xx xxx xxxx, Act Gp Capt: 14 Aug 1942, Wg Cdr (WS): 14 Feb 1943, (T) Gp Capt: 1 Jul 1943, Wg Cdr: 1 Jun 1944, Gp Capt: 1 Jul 1947, Act A/Cdre: xx xxx xxxx, A/Cdre: 1 Jan 1951.

xx xxx 1926:                 Flight Cadet, B Sqn, RAF College, Cranwell.

28 Jul 1928:                 Appointed to a Permanent Commission.

28 Jul 1928:                 Pilot, No 3 Sqn

 7 Mar 1930:                Armament Officer, No 20 Sqn.

15 Apr 1932:               Supernumerary, RAF Depot.

30 Jan 1933:                Armament Officer, RAF Andover

21 Feb 1934:               Armament Officer, RAF College, Cranwell.

 7 Dec 1937:                Staff Officer, Joint Directorate of Scientific Research and Technical Development.

24 Apr 1940:               Transferred to the Technical Branch.

14 Aug 1942:               Command Armament Officer, HQ RAF Middle East

20 Jan 1944:                Armament Staff Officer, HQ Mediterranean Allied Air Forces

xx xxx xxxx:                  Attended Joint Services Staff College

xx xxx xxxx:                  Attended Imperial Defence College

At Cranwell he attained the rank of Flight Cadet Corporal, represented the college at Fencing and was awarded the RM Groves Memorial Prize.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to H K Thorold H K Thorold                                        [Top of Page]                                 J F Titmus  Forward to J F Titmus