Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal W Thorne


Walter                          b: xx xxx 1890                     r: xx xxx 1947                                  d: xx xxx 1960

CB - 13 Jun 1946, CBE – 11 Jul 1940,

(Army): - 2 Lt: xx xxx 1916, (T) Lt: xx xxx xxxx.

(RAF): - (H) Lt [2Lt]: 1 Apr 1918, Fg Off: 1 Aug 1919, Flt Lt: 1 Jan 1921, Sqn Ldr: 1 Jan 1927, Wg Cdr: xx xxx xxxx, Gp Capt: 1 Apr 1939, (T) A/Cdre: 1 Nov 1942, Act AVM: 1 Nov 1946, AVM: xx xxx xxxx.

xx xxx 1907:               Soldier, Oxford and Buckinghamshire Light Infantry;

xx xxx 1912:                 Transferred to Royal Flying Corps

xx xxx 1916:                 Appointed to a Commission in the RFC

xx xxx 1916:                 Equipment Officer 3rd  Class, RFC

17 Aug 1917:               Assistant Instructor, Equipment Officers’ School of Instruction.

12 Apr 1920:               Stores Officer, HQ No 1 Group.

20 Jul 1920:                 Appointed to a Permanent Commission in the rank of Flying Officer.

 2 Apr 1924:                Stores Staff Officer, HQ Palestine Command

25 May 1927:              Stores Staff Officer, HQ Wessex Bombing Area.

xx xxx xxxx:                

26 Feb 1934:               Stores Staff Officer, HQ British Forces in Iraq

13 May 1936:              Supernumerary, RAF Depot

30 Jun 1936:                Assistant Director ?, Deputy Directorate of Equipment (Supply).

xx xxx xxxx:                 Assistant Director ?, Deputy Directorate of Equipment (4).

31 May 1939:              Senior Equipment Staff Officer, HQ Bomber Command.

22 Jul 1942:                 Senior Maintenance Staff Officer, HQ No 40 Group

10 Feb 1945:               Senior Maintenance Staff Officer, HQ Maintenance Command.

xx xxx 1946:                 SASO, HQ Maintenance Command.

This page was last updated on 25/02/14 using FrontPage XP©

Return to R B Thomson R B Thomson                                        [Top of Page]                          H N Thornton Forward to H N Thornton