Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore A E Sutton-Jones (10156)


Arthur Elias      b: xx xxx xxxx                      r: 6 May 1945                         d: xx xxx xxxx

CB 1 Jan 1945, MiD 8 Jun 1944

(Army): - 2 Lt: 28 Apr 1917, Lt: xx xxx xxxx.

(RAF): - Plt Off: xx xxx xxxx, Fg Off: xx xxx xxxx, Flt Lt: xx xxx xxxx, Sqn Ldr: 1 Jul 1930, Wg Cdr: 1 Jul 1937, (T) Gp Capt: 1 Jan 1940, Gp Capt: 14 Apr 1942 [1 Jan 1940], (T) A/Cdre: 1 Dec 1943, A/Cdre: Retained.

xx xxx xxxx:              Officer Cadet.

28 Apr 1917:              Officer, Devonshire Regiment

29 Sep 1917:               Flying Officer, RFC.

 7 Nov 1918:               Transferred to the Administrative Branch.

 1 Aug 1919:               Relinquished his commission in the Devonshire Regiment.

 1 Aug 1919:                Appointed to a Permanent Commission in the rank of Lieutenant (Administrative Branch)

14 Sep 1922:                Stores Officer, Stores Depot - Iraq

 4 Feb 1924:                 Stores Officer, No 3 Stores Depot.

 2 Feb 1925:                 Stores Officer, No 4 Stores Depot.

xx xxx xxxx:                 

13 Sep 1929:               Stores Officer, HQ RAF Middle East

19 Jan 1931:                Attended RAF Staff College

15 Mar 1932:               Senior Stores Officer, HQ Fighting Area.

22 Aug 1935:               Officer Commanding, The Packing Depot

29 Jun 1936:                Equipment Staff Officer, Deputy Directorate of Equipment (Supply)

 8 Jan 1938:                 Senior Equipment Staff Officer, HQ British Forces in Aden

 2 Dec 1940:                Senior Equipment Staff Officer, HQ Balloon Command

22 Dec 1942:               Senior Equipment Staff Officer, HQ Fighter Command

15 Nov 1943:              Senior Equipment Staff Officer, Allied Expeditionary Air Force

This page was last updated on 25/02/14 using FrontPage XP

Return to D H Sutton D H Sutton                                        [Top of Page]                         F R D Swain Forward to F R D Swain