Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book



Links Page

Text links are shown below

Link to

In Association with

Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -

Air Vice-Marshal C G Lott (05239)

(Charles) George             b: 28 Oct 1906                     r: 29 May 1959                    d: 31 Dec 1989

CB – 1 Jan 1955, CBE - 1 Jan 1944, DSO – 6 Aug 1940, DFC -31 May 1940, MiD - 1 Jan 1941.

Boy Mech: 8 Mar 1922, AC: xx xxx xxxx, Plt Off (P): 10 Jul 1933 [9 Apr 1933], Plt Off: 9 Apr 1934?, Fg Off: 9 Oct 1934, Flt Lt: 10 Jan 1937 [ 9 Oct 1936], Sqn Ldr: 1 Apr 1939, (T) Wg Cdr: 1 Mar 1941, Act Gp Capt: 12 May 1942?, Wg Cdr (WS): 12 Nov 1942, (T) Gp Capt: 1 Jul 1944, Wg Cdr: 1 Oct 1946, Gp Capt: 1 Jul 1947, A/Cdre: 1 Jan 1954, AVM: 1 Jul 1956

 8 Mar 1922:           Boy Mechanic, No 1 School of Technical Training, RAF Halton. (362757)

xx xxx 1925            Airman Mechanic, Home Aircraft Depot

xx Oct 1927           U/T Pilot

xx xxx 1927:           U/T Pilot (Airman), No 19 Sqn.

xx xxx 1928:           Sergeant Pilot, No 19 Sqn.

10 Jul 1933:            Granted a Permanent Commission

10 Jul 1933:            Pilot, No 41 Sqn.

23 Jan 1935:           Supernumerary - Language Training, HQ British Forces in Iraq.

17 Sep 1935:          Intelligence Recording Officer, Basrah (Keeping in touch with all the activities in the Trucial States from Basra right down the Gulf and along the south coast of Arabia as far as Shalala)

xx Jun 1937            Intelligence Staff, HQ Iraq Command.

19 Apr 1938:          Pilot, No 1 AA Co-operation Unit.

27 Sep 1938:          Group Intelligence officer, HQ No 11 (Fighter) Group

xx Oct 1939:          Officer Commanding, No 43 Sqn.

 9 Jul 1940:             Hospitalisation and recuperation.

23 Dec 1940:          Air Staff, HQ No 13 (Fighter) Group.

xx Mar 1942           Officer Commanding, RAF Acklington

12 May 1942:         Officer Commanding, RAF Hornchurch.

xx Mar 1943:          Officer Commanding, No 81 Group

20 Apr 1943:          Group Captain - Training, HQ No 9 (Fighter) Group.

29 Jul 1944:           Member, RAF Delegation to Washington.

xx Jul 1945:            Attended RAF Staff College

xx xxx 1946:           Sector Commander, RAF Digby

xx xxx 1946           Chief Instructor, Senior Course of Administration at the School of Administration at Digby/Hornchurch

xx xxx 1948:          Chief Instructor, Empire Flying School

xx xxx 1949:           Chief Instructor, RAF Flying College, RAF Manby.

 8 Jan 1951:            Air Staff - Operations, HQ Fighter Command.

xx May 1952:         Sector Commander, Caledonian Sector

28 Feb 1955:          Director of Air Defence, SHAPE.

xx xxx 1957:           Commandant, School of Land/Air Warfare.

Learning to fly at Duxford, he made his first solo flight in 8 hrs 56 min.

Taking over command of No 43 Squadron, flying Spitfire I's in late 1939, he was wounded during the early stages of the Battle of Britain, losing his right eye, thereby missing the main portion of the Battle.  Recovered he joined the HQ staff of No 13 Group.  In the USA he was responsible for overseeing the training of RAF pilots in the country.

Citation for the award of the Distinguished Service Order

“Squadron Leader Charles George Lott, D.F.C. (05239)

Since 1st June,1940, this officer has led his squadron on operational patrols over Dunkirk, Amiens and Abbeville, and other parts of enemy occupied territory.  In July,1940, as leader of a section of Hurricanes, he pressed home an attack in adverse weather conditions against six Messerschmitt 110's. During the combat Squadron Leader Lott's aircraft was badly hit but, displaying great skill, despite an injury which eventually. necessitated the removal of an eye, he brought his aircraft to within 3 miles of the base before he was compelled to abandon it. He has personally destroyed two enemy aircraft and possibly another.  This officer has displayed outstanding leadership and an intense desire to engage the enemy.  He has set a magnificent example to all pilots in his squadron.”

(London Gazette – 6 August 1940)

This page was last updated on 04/09/16 using FrontPage XP©

Return to A M Longmore A M Longmore                                   [Top of Page]                               C R Lousada Forward to C R Lousada