Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal F L Dodd (89766)


Frank Leslie                

b: 5 Mar 1919                    

r: 9 May 1974                    

d: 30 Apr 1993

CBE 8 Jun 1968, DSO xx xxx 1944, DFC 8 Sep 1945, AFC 8 Jun 1944, Bar 9 Jun 1955, Bar 12 Jun 1958, AE - 1945, LRPS - 1987.

Sgt: xx xxx xxxx, Plt Off (P): 28 Dec 1940 [15 Dec 1940], Plt Off: 28 Dec 19411 [15 Dec 1941], Fg Off (WS): 28 Dec 19411 [15 Dec 1941], Flt Lt (WS): 28 Dec 1942 [15 Dec 1942], Act Sqn Ldr: xx xxx xxxx, Act Wg Cdr: xx xxx 1945, Flt Lt: 26 Mar 1946[1 Sep 1945], Sqn Ldr: 1 Aug 1947, Wg Cdr: 1 Jul 1954, Gp Capt: 1 Jul 1959, Act A/Cdre: 8 Nov 1965, A/Cdre: 1 Jan 1966, Act AVM: 2 Sep 1970, AVM: 1 Jan 1972.  

Photo - Crown Copyright

xx xxx 1938:            NCO Pilot, RAFVR. (741875)

xx xxx 1940:            Attended Central Flying School.

xx xxx 1940:            QFI, No ? FTS.

xx xxx 1944:            Flight Commander, No 544 Sqn.

xx Sep 1945:           Officer Commanding, No 544 Sqn.  (Mosquito PR34)

1945 - 47                ?

26 Mar 1946:          Appointed to a Permanent Commission in the rank of Flight Lieutenant (retaining rank current at the time) [wef 1 Sep 1945]

24 Nov 1947:          Officer Commanding, No 45 Sqn.

xx xxx 1948:            Staff, Central Flying School.

xx xxx xxxx:             Staff, HQ Flying Training Command.

xx xxx 1952:            Attended RAPC Finance Course.

xx xxx 1953:            CFI, Central Flying School.

xx Jan 1955:            Attended RAF Staff College.

19 Oct 1955:           Officer Commanding, No 230 OCU.

23 Feb 1959:           Group Captain - Training, HQ Bomber Command.

xx xxx 1961:            Officer Commanding, RAF Coningsby,

xx Jan 1964:            Attended Imperial Defence College.

29 Dec 1964:           Group Captain - Air, HQ Bomber Command.

 8 Nov 1965:            Commandant, Central Flying School.

15 Jul 1968:              Director of Organisation (Establishments).

 2 Sep 1970:             Director-General - Project Linesman Mediator, MoD (PE).

He took command of No 230 OCU shortly after it had changed from being a Lincoln OCU at Upwood to the newly formed Vulcan OCU at Waddington.  On 1 October 1956, he was flying Vulcan XA895 which rendezvoused with XA897 over Sardinia.  XA897 had been conducting a goodwill visit to Australia and New Zealand and included ACM Sir Harry Broadhurst, AOC in C, Bomber Command, as co-pilot.  It was on the homeward leg of it's visit.  However, Wing Commander Dodd left XA897 at the French coast and the aircraft crashed at London Airport with only the pilot and the AOC in C escaping. 

From 1974 until 1985 he was the Administrator of the MacRobert's Trusts.  

Citation for the award of the Distinguished Flying Cross and Distinguished Flying Medal

"Flight Lieutenant Frank Leslie DODD, A.F.C. (89766), R.A.F.V.R., 544 Sqn.

Distinguished Flying Medal. 

1339737 Flight Sergeant Eric HILL, R.A.F.V.R., 544 Sqn.

As pilot and observer respectively this officer and airman have completed many sorties and have displayed a high standard of skill and devotion to duty. In July, 1944, they completed a reconnaissance of many hours duration in the face of extremely adverse weather. During the operation and, although much anti-aircraft fire was directed at their aircraft, they obtained valuable information. Three days later Flight Lieutenant Dodd and Flight Sergeant Hill successfully completed another notable reconnaissance, again securing valuable information. This officer and airman have displayed courage and fortitude of a high order."

(London Gazette - 8 September1944)

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to F O S Dobell F O S Dobell                                  [Top of Page]                                  F P Don Forward to F P Don