Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Commodore N Bray (8024046L)


Nicholas          b:  

CBE 31 Dec 2011.

AC:  xx xxx xxxx,  APO:  29 Jul 1983, Plt Off:  29 Jan 1984, Fg Off: 29 Jan 1986, Flt Lt: 29 Jan 1990, Sqn Ldr:  1 Jan 1996,  Wg Cdr:  1 Jan 2001, Gp Capt:  1 Jul 2007, A/Cdre: xx Jan 2012

xx xxx xxxx:               Initial Officer Training

29 Jul 1983:               Appointed to a Permanent Commission in the Security Branch

xx xxx xxxx:               Regiment Training, RAF Depot

xx xxx xxxx:               Officer, No ? Sqn RAF Regiment

xx xxx xxxx:               Attended Air Battle Course

xx xxx xxxx:               Flight Commander, No ? Sqn RAF Regiment

xx xxx xxxx:               Officer Commanding, No ? Sqn RAF Regiment

xx xxx xxxx:               Attended Joint Service Command and Staff College

xx xxx 2009:              Officer Commanding, RAF Depot, RAF Honington

xx xxx 2011:              Member, NATO Training Mission - Afghanistan

xx Jan 2012:              Assistant Chief of Staff Force Protection, HQ 2 Group/Commandant General of the RAF Regiment

 2 Apr 2012:              Force Protection Force Commander

18 Apr 2013:             Head of International Policy and Planning (Military)

My thanks to Air Commodore for giving permission to post this entry.

This page was last updated on 25/05/17 using FrontPage 2003

Return to C J Q Brand C J Q Brand                                        [Top of Page]                  J D Breakey Forward to J D Breakey