Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore H E C Boxer (33157)


Flt Cadet Under Officer H E C Boxer (seated)Henry Everard Crichton  

b: 28 Jul 1914                       

r: 29 Nov 1967                       

d: 13 Jul 2005

CB – 12 Jun 1965, OBE – 10 Jun 1948.

Plt Off: 27 Jul 1935, Fg Off: 27 Jan 1937, Flt Lt: 27 Jan 1939, (T) Sqn Ldr: 1 Dec 1940, (T) Wg Cdr: 1 Dec 1941, Sqn Ldr: 14 Apr 1942 [1 Sep 1940], Wg Cdr (WS): 14 Jan 1946, Wg Cdr: 1 Jul 1947, Gp Capt: 1 Jan 1953, A/Cdre: 1 Jan 1959.

Flt Cadet Under Officer H E C Boxer (seated) Photo © RAF College Cranwell

xx xxx 1933:                Flight Cadet, 'A' Sqn, RAF College.

27 Jul 1935:                Pilot, No 1 Sqn.

 4 Oct 1937:                QFI, No 1 FTS.

xx xxx 1939:                Attended Specialist Navigation Course.

xx xxx 1941:                Instructor, No 47 Air School, South Africa

 4 Jun 1942:                Chief Instructor, No 66 Air School, South Africa

xx xxx xxxx:                 Chief Instructor, No ? Air School, South Africa

xx xxx 1944:                Chief Instructor, No 7 (O) AFU.

xx xxx 1944:                Officer Commanding?, No 180 Sqn (Mitchells)               

xx xxx 1945:                Director of Navigation.

xx xxx 1945:                Staff, British Joint Staff Mission, Washington.

xx Feb 1949:                Directing Staff, RAF Staff College.

xx xxx 1951:                Served in Coastal Command.

xx xxx 1952:                RAF Representative, National Defence College, Ottawa.

30 Oct 1953:                Deputy Director of Navigation Training, Air Ministry.

xx Jun 1956:                Officer Commanding, No 2 ANS/RAF Thorney Island.

31 Jul 1956 – xx xxx 1959:                Appointed ADC to The Queen.

xx Jan 1959:                Attended Imperial Defence College.

24 Jun 1960:                Senior Air Liaison Officer, Canada/Air Adviser to the High Commissioner.

26 Nov 1962:                AOA, HQ Coastal Command.

27 Sep 1965:                Director of Personnel (Air), Department of Air Secretary.

Generally known as ‘Rex’, he was the son of Rear Admiral Henry Boxer, and entered Cranwell in 1933, representing the College at Soccer, Athletics, Swimming, Rugby, attained the rank of Under Officer as well as being awarded the Sword of Honour.

In 1937 he was a member and deputy leader of the 1 Squadron aerobatic team of four Hawker Furies, which took part in that year’s Hendon Air Pageant.  This team moved away from t’traditional’ practice of being tied together, enabling the team to  carry out much more complicated manoeuvres and to change position during the display.  Following their success at Hendon, the team was allowed to represent the RAF at the International Aviation Meeting in Zurich, achieving great success at the event.

Following retirement he was appointed Councillor (Defence Equipment) with the British High Commission in Ottawa, and was able to extend his tour of duty from three to seven months.  He and his family loved Canada, so much, one of his sons joined the Canadian Air Force.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP©

Return to A H C Boxer A H C Boxer                                        [Top of Page]                            C D C Boyce Forward to C D C Boyce