Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore K L Boswell (09065)


Kenneth Lenton            b: 17 Aug 1895            r: 24 Dec 1945            d: 19 Nov 1977

OBE 9 Jun 1938,

(Army): - (T) 2Lt (P): xx xxx xxxx, (T) 2Lt: 16 Nov 1917.

(RAF): - Lt: 1 Apr 1918, Fg Off: 14 Sep 1920, Flt Lt: 1 Jan 1925, Sqn Ldr: 1 Jan 1936, Wg Cdr: 1 Jan 1939, (T) Gp Capt: 1 Mar 1941, (T) A/Cdre: 1 Dec 1943, Gp Capt: 1 Jun 1944, A/Cdre: xx xxx xxxx.

xx xxx xxxx:                  ?

16 Nov 1917:               Flying Officer, RFC

16 Sep 1919:               Transferred to the Unemployed List.

14 Sep 1920:               Appointed to a Permanent Commission in the rank of Flying Officer

23 Dec 1920:               Pilot, No 8 Sqn.

 5 Oct 1921:                 Supernumerary, RAF Depot.

25 Sep 1922:               Attended Course at School of Photography

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

11 Apr 1924:               Engineering Officer, Aircraft Depot, India.

22 Mar 1928:               Supernumerary, RAF Depot.

 5 Jan 1929:                 Staff Officer, Directorate of Equipment.

xx xxx xxxx:                  Staff Officer, Deputy Directorate of Equipment.

 1 Sep 1932:                Staff Officer, Deputy Directorate of Repair and Maintenance.

xx xxx xxxx:                  Staff Officer, Directorate of Repair and Maintenance.

xx xxx 1939:                 Acting Deputy Director, Directorate of Repair and Maintenance.

xx xxx 1939:                 Acting Deputy Director, Directorate of Maintenance Design.

 

24 Apr 1940:               Transferred to the Technical Branch.

21 Jun 1941:                Senior Maintenance Staff Officer, HQ RAF Middle East.

 

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to A E Borton A E Borton                                        [Top of Page]                              N H Bottomley Forward to N H Bottomley