Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Office of UK Representative Military Committee NATO - Personnel


[1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975]

This appears to have replace the NATO Standing Group in Washington prior to Spring 1968.

1968

Location
Brussels, Belgium

 

Rank Name Date Notes
Chief of Staff to UK Military Representative
Brig D R L Wright 15 Jan 1968 OBE
Gp Capt G W W Waddington 25 Feb 1966 OBE, DFC
International Military Staff
Wg Cdr U L Burberry 30 Jun 1967 OBE
Wg Cdr W J Swift 28 Nov 1966 CVO
Military Agency for Standardisation
Gp Capt W A Griffiths 23 May1967 Permanent Chairman of the Air Board, CBE, DFC
Wg Cdr H A England 14 Apr 1965 UK Delegation, DFC
Sqn Ldr P V Ayest 15 Sep 1966 Secretary to the Air Board, DFC

 

Source - 1968 Air Force List

1969

The listings for this year are currently unavailable

Source - 1969 Air Force List

1970

Location
Brussels, Belgium

 

Rank Name Date Notes
ACM Sir David J P Lee  1 Jun 1968 UK Military Representative, GBE, CB
Brig D R L Wright 15 Jan 1968 Chief of Staff to UK Military Representative, OBE
Personal Appointments
Wg Cdr S G Head 28 May 1968 Executive Assistant to UKMR, MBE, MIPM, AMBIM
Lt Cdr P S Coles 31 Jan 1969 Military Assistant to COS to UKMR, RN
Capt J L Ryves 16 Oct 1967 ADC to UKMR, WRAC
Staff Officers
Capt K G Hamon 31 Jan 1969 Plans and Policy, RN
Wg Cdr W J Simpson 23 Jun 1969 Operations, Training and Organisation, DFC, AMBIM
Lt Col E F Twiss xx Feb 1970 Logistics
Lt Col J A D Francis 28 Jul 1969 Communications and Electronics
International Military Staff
Gp Capt M C Bunting 30 Dec 1968 Staff Officer, Plans and Policy Division, MBE
Gp Capt U L Burberry 30 Jun 1968 Staff Planner, Plans and Policy Division, OBE
Gp Capt J A Bush 28 Jul 1969 Assistant Secretary, Secretariat, CBE, DFC
Gp Capt

John Gingell

24 May 1968 MA to Chairman of Military Committee, MBE; later ACM
Gp Capt J H Spencer 10 Oct 1968 Chief, Electronics Branch, MBE
Gp Capt Paul C Webb 21 Oct 1968 Staff Planer, Intelligence Division, CBE, DFC; later A/Cdre
Gp Capt G Sproates 11 Nov 1969 Operations, Training and Organisation Branch
Wg Cdr P O D Burgess 29 May 1969 Personnel Officer, Personnel Administration Division
Wg Cdr H Ball  4 Aug 1969 Executive Staff, Communications and Electronics Division
Sqn Ldr R W Francis 30 Jun 1969 Situation Centre, DFC

Source - Spring 1970 Air Force List

1971

Source - Spring 1971 Air Force List

1972

Source - Spring 1972 Air Force List

1973

Source - Spring 1973 Air Force List

1974

Source - Spring 1974 Air Force List

1975

Source - Spring 1975 Air Force List

[1954 | 1955 | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975]

This page was last updated on 26/05/17 using FrontPage 2003

         [Top of Page]