Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


HQ British Forces Gulf - Personnel


[1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976]

This was formed in 1967 following the withdrawal of British Forces from Aden to control the remaining forces in the Area.

1968

Location Controlled
Bahrain  

 

Rank Name Date Notes

Commander British Forces Gulf

R-Adm J E L Martin  1 Sep 1967 DSC

Chief of Staff to Commander

Col M C Thursby-Pelham 24 Aug 1967
HQ British Forces Gulf (RAF Element)

Staff Officer Commanders Secretariat

Sqn Ldr K J Ryall  1 Aug 1967

Secretary to Joint Signals Board

Sqn Ldr N O Harvey 20 Jun 1967

Joint Intelligence Staff

Sqn Ldr N W Heale  9 Nov 1966
Sqn Ldr R G Griffiths 14 May 1966

Medical

Gp Capt C J W Soutar Principal Medical Officer, MBE, MB, BS, LNSSA, DPH, DIH

Dental

Wg Cdr L J W Anderson Principal Dental Officer, LDSRCS

Provost

Wg Cdr B C Player  1 Jul 1967 Command Provost Marshal

Movements

Wg Cdr R D McNair 19 Jun 1967 Command Movement Officer
Sqn Ldr J Ellis 31 Jul 1967

Source - Spring 1968 Air Force List

1969

The listing for this year is currently unavailable

Source - 1969 Air Force List

1970

Location Controlled
Bahrain  

 

Rank Name Date Notes

Commander British Forces Gulf

Maj Gen R C Gibbs  1 May 1969 CBE, DSO, MC

Chief of Staff to Commander

Col P J Williams  5 Apr 1969 RM
HQ British Forces Gulf (RAF Element)

Staff Officer Withdrawal Plans

Wg Cdr D R McK Watson  1 Dec 1969 MBE

Staff Officer Commanders Secretariat

Sqn Ldr J L Spatcher  4 Aug 1969 AFC

Joint Intelligence Staff

Sqn Ldr A E Stroud 13 Mar 1968
Sqn Ldr D T McCann 13 Mar 1968

Medical

Gp Capt H W Whittingham  1 Apr 1968 Principal Medical Officer, MA, MB, ChB, MRCS, LRCP, DTM&H

Dental

Wg Cdr P L Cummings 10 Oct 1969 Principal Dental Officer, BDS

Provost

Wg Cdr C W Hobgen 21 Mar 1968 Command Provost Marshal

Movements

Wg Cdr D J Hollis 18 Oct 1969 Command Movement Officer, BSc (Econ), LLB, AMBIM
Sqn Ldr G R Perkins 21 Aug 1969

Command Secretary

Mr

Source - Spring 1970 Air Force List

1971

Source - Spring 1971 Air Force List

1972

Source - Spring 1972 Air Force List

1973

Source - Spring 1973 Air Force List

1974

Source - Spring 1974 Air Force List

1975

Source - Spring 1975 Air Force List

1976

Source - Spring 1976 Air Force List

It disbanded on 31 March 1976 and its role was taken over by AHQ Cyprus.

[1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976]

This page was last updated on 09/06/17 using FrontPage 2003

         [Top of Page]