Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


'F' Maintenance Unit


[Jan 1939 | Apr 1939 | May 1939]

This was formed on 15 October 1938 from No 2 MT Storage Depot at Kenley within Maintenance Command.

January 1939

Location Command/Group
RAF Kenley Maintenance Command

 

Rank Name Date Notes
Equipment Officer
Flt Lt (Ret) H Cartwright    
Civil Assistant and Accountant
Mr H F Hubert

Source - Air Force List January 1939

It was transferred to the control of No 40 (Maintenance) Group on 6 March 1939

April 1939

Location Command/Group
RAF Kenley Maintenance Command

 

Rank Name Date Notes
Equipment Officer
Flt Lt H Cartwright   RAFO
Civil Assistant and Accountant
Mr C J Seymour

Source - Confidential Air Force List April 1939

It moved to RAF Waddington on 15 April 1939.

May 1939

Location Command/Group
RAF Waddington Maintenance Command

 

Rank Name Date Notes
Equipment Officer
Flt Lt H Cartwright   RAFO
Civil Assistant and Accountant
Mr C J Seymour

Source - Confidential Air Force List May 1939

It moved to Kettering on 17 December 1941 and was redesignated No 2 MT Store and later No 236 Maintenance Unit.

This page was last updated on 26/05/17 using FrontPage 2003

         [Top of Page]