Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal D W R Ryley (16204)


Douglas William Robert

b: 11 Nov 1905                                                  r: 2 Jan 1962                                           d: 29 Dec 1985

CB – xx xxx xxxx, CBE - xx xxx xxxx,

(RAF): - Plt Off: xx xxx 1925, Fg Off: xx xxx xxxx, Flt Lt: 1 Nov 1931, Sqn Ldr: 1 Apr 1937, (T) Wg Cdr: 1 Mar 1940, (T) Gp Capt: 1 Sep 1942, Wg Cdr: 1 Jun 1943, Gp Capt: 1 Jul 1947, A/Cdre: 1 Jul 1949, AVM: 1 Jan 1958.

xx xxx 1924:                 Flight Cadet, ‘B’ Sqn, RAF College, Cranwell

xx xxx 1925:                 Appointed to a Permanent Commission

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

16 Dec 1925:               Pilot, No 39 Sqn.

19 Sep 1931:               Adjutant, Aircraft Park, India.

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

25 Apr 1935:               Flight Commander, No 33 Sqn.

 1 Jul 1935:                  Attended Armament Officers’ Course, Air Armament School.

14 Feb 1936:               Armament Officer, Armament Training Camp, North Coates Fittes.

 7 Sep 1937:                Armament Officer, HQ RAF Far East.

10 Feb 1939:               Supernumerary, No 1 RAF Depot

24 Apr 1940:               Transferred to the Technical Branch

 

22 Oct 1949:               AOC and Commandant of RAF Technical College

 8 Jan 1952:                 Senior Technical Staff Officer, HQ Coastal Command.

 3 Feb 1954:                Director of Armament Engineering

 1 Jul 1958:                  Air Officer i/c Administration, HQ Maintenance Command.

At Cranwell he attained the rank of Under Officer and represented the college at Athletics, Fencing, Hockey, Rugby and Rowing.

This page was last updated on 26/08/15 using FrontPage XP©

Return to J Rylands J Rylands                                        [Top of Page]                           C J R Salmon Forward to C J R Salmon