Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal N C S Rutter (26212)


Norman Colpoy Simpson

b:  9 Jun 1909                                             r: 25 Jul 1965                                              d: 9 Oct 1998

CBE – 1 Jan 1945, M I Mech E, FRAeS (AFRAeS).

(RAF): - Plt Off: 25 Jul 1931, Fg Off: 25 Jan 1933, Flt Lt: xx xxx xxxx, Sqn Ldr: 1 Dec 1938, (T) Wg Cdr: 1 Mar 1941, Act Gp Capt: 9 Dec 1942, Wg Cdr (WS): 9 Jun 1943, (T) Gp Capt: 1 Jul 1944 – 1 Nov 1947, Wg Cdr: 1 Oct 1946, Gp Capt: 1 Jul 1948, A/Cdre: 1 Jan 1957, Act AVM: 1 Aug 1961, Act AVM (paid): 21 Aug 1961, AVM: Retained?

 xx Sep 1926:                Aircraft Apprentice, 14th Entry, No 1 School of Technical Training.

xx xxx 1929:                 Flight Cadet, ‘B’ Sqn, RAF College, Cranwell

25 Jul 1931:                 Appointed to a Permanent Commission.

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

23 Feb 1932:               Pilot, No 39 Sqn.

 1 Apr 1934:                Pilot, No 60 Sqn.

 8 Mar 1935:                Supernumerary, RAF Depot.

23 Sep 1935:               Attended Officers’ Engineering Course, Home Aircraft Depot/RAF School of Aeronautical Engineering.

31 Jan 1938:                Staff, No 1 (General Engineering) Wing, Home Aircraft Depot.

xx xxx xxxx:                  Supernumerary?

 1 Aug 1938:                Engineering Officer, No 4 Anti-Aircraft Co-operation Unit.

24 Apr 1940:               Transferred to the Technical Branch

xx xxx xxxx:                  Attended RAF Staff College

xx xxx xxxx:                  Officer Commanding, RAF Mingaladon

 9 Dec 1942:                ? Gp Capt

xx xxx 1945:                 Senior Engineer Staff Officer, HQ No 47 Group

xx xxx 1947:                 Deputy Director of Technical Policy.

xx xxx xxxx:                  Attended Joint Services Staff College.

xx xxx xxxx:                  Attended Imperial Defence College

xx xxx 1959:                 AOC and Commandant, RAF Technical College, Henlow

21 Aug 1961:               Senior Technical Staff Officer, HQ Bomber Command

This page was last updated on 06/07/14 using FrontPage XP©

Return to J C Russell J C Russell                                        [Top of Page]                             J Rylands  Forward to J Rylands