Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Vice-Marshal W M King (31036)


Walter MacIan                 b: 10 Mar 1910                     r: xx xxx 1967                              d: 24 Jan 1999

? - xx xxx xxxx,

(RAF): - Plt Off (P): 4 Jan 1934, Fg Off: 4 Jan 1935, Act Flt Lt: 1 Feb 1938, Flt Lt: 14 Apr 1939, (T) Sqn Ldr: 1 Jan 1940, (T) Wg Cdr: 1 Sep 1941, Sqn Ldr: 14 Apr 1942 [1 Jan 1940], Act Gp Capt: 27 Jul 1945, Wg Cdr (WS): 27 Dec 1945, Wg Cdr: 1 Jul 1947, Gp Capt: 1 Jul 1950, A/Cdre: xx xxx xxxx, Act AVM: xx xxx xxxx, AVM: xx xxx xxxx.

4 Jan 1934:                  Appointed to a Permanent Commission in the Stores Branch.

 4 Jan 1934:                  U/T Stores Officer, School of Store Accounting and Storekeeping.

xx xxx 1935:                 Stores Officer, No 8 Sqn, Aden

xx xxx 1937:                 ?

 1 Apr 1938:                 Officer Commanding, 'E' Maintenance Unit.

20 Mar 1939:               Equipment Officer, Deputy Directorate of Equipment (2)

xx xxx 1940:                 Equipment Officer, Deputy Directorate of Equipment (3)

xx xxx 1941:                 Equipment Officer, Deputy Directorate of Equipment (6)

xx xxx 1944:                 Attended RAF Staff College

13 Feb 1945:                Maintenance Staff Officer, Base Air Forces South East Asia

xx xxx 1947:                 Attended Joint Services Staff College

xx xxx xxxx:                  ?

xx xxx 1954:                 Attended Imperial Defence College

xx xxx 1955:                 Served in the Middle East

xx Jul 1957:                  Directing Staff, RAF Staff College

xx xxx 1958:                 Officer Commanding, No 16 Maintenance Unit, Stafford

xx xxx 1961:                 Director of Equipment, Air Ministry

xx xxx 1964:                 A/Cdre Operations (Supply), HQ Maintenance Command

xx xxx 1964:                 SASO, HQ Maintenance Command

This page was last updated on 17/07/14 using FrontPage XP

Return to S E King S E King                                        [Top of Page]                    E J Kingston-McClaughry  Forward to E J Kingston-McClaughry