Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Brigadier-General C G Hoare


C G Hoare - 1911Cuthbert Gurney                     b: 21 Jan 1883                       r: 21 Jan 1923                   d: 31 Jan 1969 

CMG - 3 Jun 1918, CBE - 13 Jun  1919, MiD - 3 Jun 1918.

(Army): - 2 Lt:  8 May 1901, Lt: 8 Aug 1903, Capt:  8 May 1910, (T) Maj: 24 Mar 1915, (T) Lt Col: 2 Apr 1916, (H) Brig-Gen: 21 Jan 1923.  

(RAF): - Act Brig-Gen [ Lt Col]: 1 Apr 1918.

xx xxx xxxx:          Gentleman Cadet, RMC Sandhurst

 8 May 1901:          Officer, The Worcester Regiment.

 4 Jan 1902:            Seconded for service with the Indian Staff Corps.

13 Feb 1903:          Officer, 39th Prince of Wales Own Central India Horse.

xx xxx 1910:          Officer, 39th King George's Own Central India Horse.

14 Apr 1914:           Instructor, Indian Central Flying School 

12 Sep 1914:           Flight Commander, No ? Sqn RFC

24 Mar 1915:          Officer Commanding, No 7 Sqn.

15 Nov 1915:          Assistant Commandant, Central Flying School

 2 Apr 1916:           Officer Commanding, No 14th (Army) Wing, RFC

xx Jan 1917:            Officer Commanding, No 4 Cadet Wing, Toronto, Canada

 1 Apr 1918:             GOC, RAF Training Units in Canada and the USA.  

24 May 1919:            Relinquished his commission on ceasing to be employed

21 Jan 1923:            Retired from Indian Army.

The son of Charles Richard Gurney Hoare, he attended Harrow and Trinity College, Cambridge.  He obtained his RAeC Certificate (No 126) on 29 August 1911 and in 1914 was sent back to Britain to become an instructor for the soon to be opened Indian Flying School. However, when war broke out in August, those in Britain for this purpose were absorbed into the RFC.  A period as a squadron commander was followed by a return to the CFS as Assistant Commandant and later command of a training wing in Britain. 

His experience was put to good use in when at the end of 1916 he was chosen to head a new training organisation in Canada.  He set up his HQ in Toronto and then selected three suitable airfields and commenced flying training in February 1917.  He also later gained agreement with the US authorities for the establishment of RFC training facilities in Texas in exchange for the training of US Pilots.

He appears to have been in business in partnership with others from before World War One as a Stock and Share Dealer.

This page was last updated on 06/08/14 using FrontPage XP

Back to R M Hill R M Hill                          [Top of Page]                                 J F Hobler  Forward to J F Hobler