Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Vice-Marshal R Dick (607251)


Ron (Ronald)

b: 18 Oct 1931                       

 r: 15 Aug 1988          

 d:  25 Mar 2008

Photo opposite shows Wg Cdr Ronald Dick in New Zealand (Photo courtesy  - Bill Pearsey via Tony Regan)

CB 31 Dec 1987, QCVSA 1 Jan 1973, FRAeS - 1987.

Fg Off: 30 Jul 1952, Flt Lt: 30 Jan 1955, Sqn Ldr: 1 Jul 1961, Wg Cdr: 1 Jan 1969, Act Gp Capt: 22 Apr 1974?, Gp Capt: 1 Jul 1975, A/Cdre: 1 Jul 1980, AVM: 1 Jan 1985.

xx Jan 1950:         Flight Cadet, 'C' Sqn, RAF College.

30 Jul 1952:         Granted a Permanent Commission.

30 Jul 1952:         Meteor Conversion Training?

xx xxx 1953:         Pilot, No 64 Sqn. (Metoer F8)

xx xxx xxxx:          QFI, No 5 FTS.

xx xxx xxxx:          Examining Officer, CFS Examining Wing.

xx xxx xxxx:          Exchange posting, Flight Commander, 3615th Pilot Training Sqn, USAF.

xx xxx xxxx:          Attended Vulcan conversion course, No 230 OCU.

xx xxx xxxx:          Flight Commander, No IX Sqn. (Vulcan)

 5 Oct 1964:         Air Staff - Operations (2a), Directorate of Flying Training.

xx Jan 1966:         Attended RAF Staff College.

16 Jan 1967:        Air Staff, Directorate of Operations (B2).

xx xxx xxxx:          Attended Joint Services Staff College.

19 Jun 1970:        Officer Commanding, No IX Sqn. (Vulcan)

17 Jul 1972:         Junior Air Force Member, Directing Staff, Royal College of Defence Studies.

22 Apr 1974:       PSO to Deputy Supreme Allied Commander Europe.

xx xxx 1978:         Officer Commanding, RAF Honington.

18 Jul 1980:         Commander, RAF Staff, British Defence Staffs/Air Attache, Washington.

30 Apr 1983:       Director of Organisation and Establishments.

16 Jan 1984:        Director of Quartering.

23 Nov 1984:       Head of British Defence Staff/Defence Attache, Washington.

At Cranwell he attained the rank of Senior Flight Cadet.

In 1953 and 1954 he was a member of 64's aerobatic team of five Meteor F8's and in 1955 won the 'Claskson' Trophy for the best solo aerobatic pilot at the CFS and the following year, the 'Wright' Trophy.

He made a goodwill visit in December 1971 to the Imperial Ethopian Air Base at Asmara and in February of the following year he flew even further to take part in a Royal New Zealand Aero Club Pageant on 4 March operating from RNZAF Ohakea.

Retiring from the RAF he remained in the USA where he become an International Fellow of the National Air And Space Museum in 1988 until 1991.  In 1987 he was made a member of the Board of Trustees of the American Airpower Heritage Foundation.  1990 saw him appointed Consulting Editor of  'Air and Space', the Smithsonian magazine. I992 he became the Visiting Professor in Airpower at the Air University in Alabama.  He continued flying warbirds such as the P-40 and P-51 and also ferried a B-17 across the Atlantic for the RAF Museum.   Between 2003 and 2006, he published a five volume history of aviation entitled 'The Aviation Century'.  He also wrote a number of other books on aircraft such as the Lancaster and Hurricane and was a vice-president of the Vulcan Crew Chiefs' Association.

This page was last updated on 08/06/17 using FrontPage 2003

Return to A D Dick A D Dick                                        [Top of Page]                               C W Dicken Forward to C W Dicken