Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore P H Cribb (33360)


Peter Henry                 

b: 28 Sep 1918           

r: 28 Sep 1966           

d: 20 Jun 2011

CBE - 1 Jan 1957, DSO – 12 Jan 1943, Bar – 23 Mar 1945, DFC – 26 Jun 1942.

Plt Off: 30 Jul 1938, Fg Off (WS): 30 Jan 1940, Flt Lt (WS): 30 Jan 1941, Act Sqn Ldr: xx Sep 1941, (T) Sqn Ldr: 1 Jun 1942, Act Wg Cdr: 28 Jun 1942?, Sqn Ldr (WS): 28 Dec 1942, Sqn Ldr: 1 Jun 1943, Act Gp Capt: 21 Aug 1944?, Wg Cdr (WS): 21 Feb 19451 Nov 1947, Wg Cdr: 1 Jul 1950, Gp Capt: 1 Jan 1957, Act A/Cdre: 5 Dec 1961, A/Cdre: 1 Jan 1962.

Photo - Crown Copyright©

xx xxx 1936:                 Flight Cadet,  'A' Sqn, RAF College.

30 Jul 1938:                 Pilot, No 58 Sqn.

xx Sep 1941:                Flight Commander, No 35 Sqn.

xx xxx xxxx:                  Officer Commanding, Bomber Development Unit

xx May 1944:               Flight Commander, No ? Sqn

25 Jul 1944:                 Officer Commanding, No 582 Sqn.

xx Nov 1944:               Officer Commanding, RAF Little Staughton.

xx xxx 1945:                 Officer Commanding, RAF Salbani.

xx xxx xxxx:                  Officer Commanding, RAF Peshawar.

xx xxx xxxx:                  Staff, HQ No 1 (Indian) Group.

12 Oct 1946:                Forfeited Seniority as Wing Commander (date adjusted to 21 Aug 1945)         

xx Nov 1947:               Officer Commanding, No 203 Sqn. (Lancaster GR3).

xx xxx 1950:                 Staff, HQ Coastal Command.

xx Jan 1951:                 Attended RAF Staff College, Bracknell

xx xxx 1951:                 Assistant Director of Technical Intelligence.

29 Jun 1953:                Group Captain - Plans & Policy, HQ Bomber Command.

xx Mar 1957:               Officer Commanding, RAF Oldenburg.

xx xxx xxxx:                  Officer Commanding, RAF Ahlhorn.

 1 Sep 1958:                Officer Commanding, RAF Gutersloh.

xx xxx 1960:                 Deputy Director of Air Staff Briefing.

xx xxx 1961:                 Director of Air Staff Briefing.

 5 Dec 1961:                SASO, Air Forces Middle East.

23 Nov 1964:               Deputy Director of Joint Warfare.

Born and educated in Yorkshire prior to entering the RAF College at Cranwell in 1936, he served in bombers, including the Pathfinders, throughout WW2.  On one occasion he was involved in an attack on the battleship Tirpitz, anchored in a fjord near Trondheim.   As he approached at low level in poor visibility his Halifax hit the sea,  the tail wheel being ripped off. During the de-briefing he was asked by the intelligence officer at what height he had delivered his attack. Cribb replied: “I don’t know. The altimeter reads in feet, not fathoms.”

Joining the Pathfinder force on its formation, he took part in the first operation carried out by the force,  By January 1943 he had flown 60 operations and was awarded the DSO to go with his DFC.  Whilst commanding No 582 Squadron, he often acted as Master Bomber

When he heard that Bomber Command was going to bomb the Berchtesgaden, Hitler’s Bavarian retreat on 24 April 1945 but that the Lancaster squadron at Little Staughton was not to be involved, he decided to do something about it.   He commandeered a Lancaster and some bombs, put together a scratch crew of his senior executives on his station and took off at dawn.  He managed to catch up with the main force as it approached the target, dropped his bombs, obtaining an excellent aiming point photograph, and set off back in a direct route in order to get back before his participation was discovered by his AOC, AVM Don Bennett.  Unfortunately for Cribb Bennett had tried to contact him whilst he was airborne to be told that ‘he was on a 10-hour navigation exercise’, Bennett was not pleased

head of the Pathfinder Force, had tried to contact him and his deputy, only to be told that they were airborne on “a 10-hour navigation exercise”. It was said that, when he learned the truth, Bennett “hit the roof”.

Following retirement, at his own request (due to his dissatisfaction with the Defence cots of the Wilson government), he settled in Western Australia where he became Administration Manager for Goldsworthy Mining Ltd. until 1968.  He has also held a number of other positions in various bodies including President of the Ryder-Cheshire Foundation of  Western Australia.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP©

Return to  E D Crew  E D Crew                                        [Top of Page]                     H L Crichton Forward to H L Crichton