Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Commodore D L Bywater (607719)


David Llewellyn                     b: 16 Jul 1937             r: 1 Aug 1992                    d:  24 Sep 2015

FRAeS, FBIM.

Fg Off: 1 Apr 1958, Flt Lt: 1 Oct 1960, Sqn Ldr: 1 Jan 1966, Wg Cdr: 1 Jul 1974, Gp Capt: 1 Jul 1981, A/Cdre: 1 Jan 1989.

xx Apr 1955:       Flight Cadet, 'B' Sqn, RAF College.

 1 Apr 1958:       Appointed to A Permanent Commission.

xx xxx 1958:       Pilot, No XV Sqn. (Victor)

xx xxx 1964:       Attended Test Pilot's Course, Empire Test Pilots School.

xx xxx 1965:       Test Pilot, A & AEE

xx xxx 1969:       Attended RAF Staff College.

xx xxx 1970:       Staff, HQ RAF Germany.

30 Apr 1971:      Air Staff - Plans, HQ RAF Germany.

 9 Sep 1974:       OC Experimental Flying, RAF Farnborough.

25 Jul 1977:        Wing Commander CTTO/Operational Liaison, Central Tactics and Trials Organisation.

17 Feb 1978:      DORS3, MoD.

 6 Jun 1980:        DORS2, Directorate of Operational Requirements.

xx xxx 1982:       Superintendent of Flying, A & AEE

15 Apr 1985:      Directing Staff, RAF Staff College, Bracknell.

xx xxx 1988:       Commandant, A & AEE

He represented the RAF College at swimming and Water Polo and attained the rank of Under Officer.  In 1993 he became a Director of Airport & Flight Operations to Marshall Aerospace and was also President of XV Squadron association.

    This page was last updated on 25/05/17 using FrontPage 2003

Return to R Byrne R Byrne                                        [Top of Page]                          P J Cabourne Forward to P J Cabourne