Air of Authority - A History of RAF Organisation


Home Page

Main Menu

Quick Menu

Members' Area

What New?

About this site

Reunions

Help Needed?

Glossary

Bibliography

Sign Guest Book

View Guest Book

Link to Amazon

Online Store

Contact Me


Air Commodore M J-C Burton (4077039)


Michel Jean-Claude ('Mike')     b: 12 Aug 1932                      r: 12 Aug 1987                               d: 1 Oct 2009

OBE   12 Jun 1976, FRIN, FBIM

(RAF): - APO (P): 30 Jan 1952, Plt Off: 29 Oct 1952, Fg Off: 29 Nov 1953, Flt Lt: 29 May 1957, Sqn Ldr: 1 Jul 1963, Wg Cdr: 1 Jul 1971, Gp Capt: 1 Jan 1979, Act A/Cdre: ?, A/Cdre: 1 Jan 1985

 xx xxx xxxx:            Cadet Navigator

30 Jan 1952:            Appointed to a Short Service Commission (8 + 4 years)

xx xxx 1952:            Navigator, No 90 Sqn  (Washingtons/Canberras)

1 Oct 1954:              Appointed to a Permanent Commission in the rank of Flying Officer

xx xxx 1963:             Officer Commanding, Navigation Training Sqn, RAF College Cranwell

31 Mar 1965:           Staff Officer (Navigation), Directorate of Operations (Maritime, Navigation and ATC)

30 Apr 1968:            Staff Officer - Trials and Tactics, HQ Strike Command

xx xxx xxxx:              Staff Officer - Research, HQ Strike Command

xx xxx 1970:             Served in RAF Germany

xx xxx xxxx:              Staff Officer, HQ NATO

xx xxx xxxx:              Chief Instructor, No 6 FTS, Finningley

xx xxx 1975:             Officer Commanding (Acting), No 6 FTS, Finningley

xx xxx xxxx:               Staff Officer, SHAPE

xx xxx xxxx:               Staff Officer, MoD

Born in Paris, he and his family escaped to Britain when the Germans invaded France in 1940, where he attended Hertford Grammar School.

This page was last updated on 25/05/17 using FrontPage 2003

Return to H BurtonH Burton                                        [Top of Page]                   R H C Burwell Forward to R H C Burwell