Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Joint Defence Commands


[British Forces Falkland Islands | British Forces South Atlantic Islands | Defence Logistics Organisation | Defence Equipment and Support | Joint Helicopter Command | Permanent Joint HQ]

Permanent Joint HQ (UK)

Formed  1 Apr 1996 to control joint 'out of area' operations 

 1 Apr 1996                       

10 Feb 1999                      V-Adm Sir Ian Garnett

 6 Aug 2001:                      Gen Sir John Reith.

26 Jul 2004:                       AM Sir Glenn Torpy.

xx Apr 2006                       Lt-Gen J N R Houghton

13 Mar 2009                      AM S W Peach

 

Joint Helicopter Command

Joint Helicopter Command badgeFormed  1 Oct 1999 to control all operational rotary wing resources of the three services.

Motto:    Across the Boundaries

.

.

.

.

1 May 1998                       AVM D M Niven

27 Sep 2002                      AVM P D Luker

xx Jul 2005                        Maj-Gen G Coward

xx xxx 2008                       R-Adm A Johnstone-Burt RN

xx Mar 2011                       AVM C W Dixon

 

Defence Logistics Organisation

Defence Logistics Organisation BadgeFormed  1 Apr 2000 to control the logistics organisations of all three services.  Absorbed into Defence Equipment and Support on 2 April 2007.

.

.

 1 Apr 2000                        Gen Sir Sam Cowan

 2 Sep 2002                        ACM Sir Malcolm Pledger

 6 Jan 2005                          Gen Sir Kevin O’Donoghue

Defence Equipment and Support

Formed on 2 April 2007, by amalgamating the Defence Procurement Agency and the Defence Logistics Organisation.  Its HQ is located at Abbey Wood

It is divided into six departments: -

Chief of Materiel (Fleet)

Chief of Materiel (Land)

Chief of Materiel (Air)

Chief of Materiel (Joint Enablers)

Director General (Resources)

Functional Directors

Chiefs of Defence Materiel: -

 2 Apr 2007                        Gen Sir Kevin O’Donoghue

 4 Jan 2011                         Bernard Gray

Chiefs of Material (Air): -

 2 Apr 2007                        AM Sir Barry Thornton

 1 May 2009                       AM Sir Kevin Leeson

xx Oct 2012:                        AM S J Bollom

 

British Forces Falkland Islands

xx Aug 1988                        AVM D O Crwys-Williams

xx xxx 1991                         AVM P G Beer

xx Feb 1998                        A/Cdre R L Dixon

xx xxx 1999                         Brig D Nicholls

xx xxx 2000                         Brig G P Sheldon

27 Jan 2001                        A/Cdre J A Cliffe

xx Feb 2002                        Cdre R. J. Ibbotson RN

xx xxx 2003

British Forces South Atlantic Islands

British Forces Falkland Islands was renamed British Forces South Atlantic Islands in 2004, when Ascension Island was placed under the command of the British Forces Falkland Islands.

xx xxx 2004                        A/Cdre R H Lacey

xx xxx 2005                        Cdre I Moncrieff RN

xx xxx xxxx

xx xxx 2012                        Brig W Aldridge

xx Mar 2013                       A/Cdre R La Forte

[British Forces Falkland Islands | British Forces South Atlantic Islands | Defence Logistics Organisation | Defence Equipment and Support | Joint Helicopter Command | Permanent Joint HQ]

This page was last updated on 27/05/13 using FrontPage XP© 

© Crown Copyright is reproduced with the permission of the Controller of Her Majesty’s Stationery Office

[Top of Page]

Back to 1957 - Current      1957 - Current                                                                   Multi-National Commands Multi-National Commands