Air of Authority - A History of RAF Organisation

 

Home Page

About this site

Quick Menu

Main Menu

Members' Area (Subscription service)

What's New

Help Needed?

Shop online from Amazon

Lopoking for ex-colleagues?

E-mail me

Please sign my guest book

Pleae read my guest book

Glossary

Bibliography

Links Page

Text links are shown below

This site has been 'Labelled with ICRA' to indicate the child friendly nature of the material contained in it

Link to Servicepals.com

In Association with Amazon.co.uk


Woodfield Publishing

- Home Page -

- About this site -

- Quick Menu -

- Main Menu -

- Members' Area -

- What's New -

- Help Needed -

- Online Store -

- Reunions -

- Contact Me -

- Sign Guest Book -

- View Guest Book -

- Glossary -

- Bibliography -


Air Commodore C J R Turner (86448)


Christopher John Radcliffe

b: xx xxx xxxx                                              r: 2 Jun 1945                                               d: xx xxx xxxx

(Indian Army): - 2 Lt: 20 Jan 1912, Lt: 20 Apr 1914, Capt*: 20  Jan 1916, Capt: 1 Sep 1916, Act Maj: 7 Nov 1917, Maj: 20 Jan 1929, (B) Lt Col: xx xxx xxxx, Lt Col: 1 May 1936, Brig (L): 30 Jan - 19 Jul 1937.

*without pay and allowances.

(RAFVR): - Wg Cdr: 10 Oct 1940 [5 Apr 1939], (T) Gp Capt: xx xxx xxxx, Act A/Cdre: 29 May 1942, Gp Capt (WS): 29 Nov 1942, Gp Capt: xx xxx xxxx, A/Cdre: Retained.

xx xxx xxxx:               Gentleman Cadet, RMC Sandhurst

20 Jan 1912:               Appointed to a Commission pending an appointment with the Indian Army.

24 Mar 1913:              Officer, 15th Ludhiana Sikhs

 7 Nov 1917:               Officer Commanding, Divisional Signal Company.

xx xxx xxxx:               Officer, 2/11th  Sikh Regiment.

26 Mar 1927:              GSO, 2nd Grade, Southern Command, Indian Army

26 Mar 1931:                         

xx xxx xxxx:               Officer, 5/11th  Sikh Regiment.

30 Jan 1937:               Officer Commanding, 11th (Ahmednagar) Infantry. Brigade.

 5 Apr 1939:                Wing Commander Organisation, HQ Balloon Command

10 Oct 1940:                Appointed to a Commission in the Administrative and Special Duties Branch, RAFVR.

15 Dec 1941:               Officer Commanding, No 32 Group

12 May 1942:              Transferred to the Balloon Branch.

29 May 1942:              AOC, No 32 Group

20 Jul 1947:                Ceased to belong to the Indian Regular Reserve of Officers.

This page was last updated on 21/08/12 using FrontPage XP

Return to C Turner C Turner                                        [Top of Page]                             G W Tuttle Forward to G W Tuttle